İçeriğe atla

Word Press Admin Bölümü ve .htaccess

Word Press blog yazılımı olarak beklentilerimin tamamını karşılamasa da yuvarlanıp gidiyoruz işte. Bu aralar arama motorları ile işim gereği biraz daha fazla uğraşmam gerektiği için google, yahoo ve bilumum arama motorlarında blogumla ilgili nelerin indexlendiğini takip ediyorum. Siz de takip etmek isterseniz yapmanız gereken:

site:www.siteadi.com şeklinde arama yapmanız. “site” operatörünün güzel tarafı, google ve yahoo’nun resim indexlerinde de sonuçları görebilmeniz. Bu operatörü kullanarak sitenizin arama motorlarındaki hayali resmini görebiliyorsunuz.

Benim sayfam için yahoo’da yaptığım aramada ilk çıkan sonuç ne hikmetse word press’in admin giriş sayfası oluyor. Tabi admin sayfasının alenen açık olması çok hoş bir durum değil. Bunu engellemek için aldığım önlemi yazmayı düşündüm, böylelikle siz de kendi blogunuzda uygulayabilirsiniz.

apache’nin kimlik denetimi ve yetkilendirme için kullandığı .htaccess ve .htpasswd ikilisini kullanarak wp-admin dizinine erişimi şifreli hale getiriyoruz.

Bunun için .htaccess dosyasını word press admin dizinin altına yerleştirmeniz gerekiyor:
blog ana dizini/wp-admin/.htaccess

“.htpasswd” dosyası erişiminiz olan başka bir dizinde bulunabilir. Benim örneğimde, “.htpasswd” dosyası “.htaccess” ile aynı dizinde bulunuyor.

.htaccess içeriği:
AuthType Basic
AuthName “Sifre Gerekiyor”
AuthUserFile “/home/public_html/blog/wp-admin/.htpasswd”
require valid-user

.htpasswd dosyası için shell den:
# htpasswd -c .htpasswd kullanici_adi

şeklinde yazmanız yeterli. Sonrasında bu kullanıcı için şifre belirliyorsunuz, kullanıcı adı ve şifre ikilisi .htpasswd dosyasına yazılıyor.

Örnek .htpasswd :
ali:zOSE9NzIxzoYo
veli:bcrFMwAnWVM2A

Bu kadar yapmanız yeterli, artık wp-admin dizinine bağlanmak istediğinizde apache kullanıcı adı ve şifre girmenizi isteyecek.

Daha detaylı bilgi için apache’nin tutorial’ına bakabilirsiniz.

Word Press Admin Bölümü ve .htaccess” üzerine 2 yorum

  1. tuncay der ki:

    Teşekkür ederim.Bu tür bir şeye ihtiyacım vardı.kolay gelsin.

  2. Geri izleme: Mehmet Büyüközer » Wordpress Başlangıç Tutorial

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php