İçeriğe atla

Mysql Türkçe karakter problemi

Mysql türkçe karakter problemi, açık kodlu bir yazılımın zaman içinde gelişiminden doğan bir problem. Önceleri tam manasıyla türkçeyi destekleyemezken sonra desteklemeye başladıklarında bir sürü değişimler yaşandı ve eski kalan PHP v.s. yazılımları bu gelişimi yakalayamadılar. Ben de bundan nasibini alan birisi olarak hafta sonu veritabanında uğraşırken bu mevzunun içine takıldım kaldım. En sonunda REPLACE() fonksiyonlarıyla dolu bir kod yazdım ve çalıştı, onu da başkalarının ihtiyacı olabilir niyetiyle burada paylaşmak istedim.

Bu bilgi de bir veritabanında tutulduğu için komut tam manasıyla alt tarafa eklenemiyor ama sanırım karakterlerin büyük çoğunluğu var, eğer daha iyi bir çare bulur ve bu yazının altına yazarsanız memnun olurum.

REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (REPLACE (veritabanındaki alan,’þ’, ‘ş’), ‘Ãz’, ‘Ş’), ‘Ç’, ‘Ç’),’ç’, ‘ç’),’ð’, ‘ğ’),’ý’, ‘ı’),’þ’, ‘ş’),’Ð’, ‘Ğ’),’Ý’, ‘İ’),’Þ’, ‘Ş’),’Ã?’, ‘Ö’),’Ö’, ‘Ö’),’ö’, ‘ö’),’ü’, ‘ü’),’ð’, ‘ğ’),’ý’, ‘ı’),’Ã�’, ‘İ’),’Ãœ’, ‘Ü’),’Ä�’, ‘Ğ’)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php