İçeriğe atla

Delta Skymiles ile mil biriktirmenin ve ucuz bilet almanın yolları

(Not bu yazı Amerikada yaşayan arkadaşlara yönelik yazılmıştır.)

Delta, KLM’yi satın aldıktan sonra uluslarası havacılıkta çok güçlü hale geldi. Bilhassa İstanbul’dan ABD’ye gelenler için THY’nin direk uçuş koymadığı yerlere (New York, Chicago, Los Angeles, Washington hariç) Delta çok iyi bir alternatif haline geldi. Türk Hava Yolları direk uçtuğu yerlerde fiyat avantajını kimseye kaptırmıyor ama o rahmetten Texas’dakilere ve bize yakın eyalettekilerin birçoğuna bir damla yağmıyor. Tabi Türk Hava Yollarının yemeği, komforu için $100-200 fazla verip Chicago yada New York bağlantılı İstanbul’a uçak arkadaşlar yok değil ama çevremdeki arkadaşların ekserisi fiyat farkından dolayı THY ile uçamıyor. Bize alternatif olarak KLM – Delta, Lufthansa ve çok nadiren British Airways kalıyor.

Amerikada 10 yılın üzerinde yaşayan arkadaşlardan “bu skymiles ve mile üzerinden bilet işini nasıl yapıyorsunuz, biz 10 senedir burdayız daha mile ile bilet almışlığımız yok” deyişlerinin üzerine kendi kullandığım metodları ve deneyimlerimi kısaca sizlerle paylaşmak istedim.

Delta Skymiles ile mil biriktirip ucuza nasıl bilet alabilirsiniz?

1-American Express’in Skymiles ile anlaşmalı olduğu kredi kartına başvurabilirsiniz. Anlaşmasına göre bazen 6 ay içinde 50 bin mile varan kredi kartları var. Eğer hali hazırda çok seyahat etmiyorsanız ve 1-2 yıl da bir beleş Türkiye’ye gidip geliyim diyorsanız en makul olanı bu. Off season (düşük sezonlarda) dönemlerinde Skymiles ile Delta üzerinden 60,000 mile Türkiye bilet alabiliyorsunuz. Takriben $100-$125 bir vergi ödüyorsunuz aman 1000 dolara olan bileti 100 küsür dolara çıkartabilmek güzel oluyor.

2-Yakınlarınız hangi uçak firmasıyla geliyorsa “ya bi kere gelmekle mile birikmez” demeyin ve kesinlikle bir mile hesabı açın. Delta için Skymiles, THY için Miles and Miles. Mile hesabı açmak bütün hava yollarında ücretsiz, email ve kişisel bilgiler yeterli.

Neden mi?

  • Mile lerin bir para değeri var. Her mile programının bir sanal alışveriş mağazası bulunuyor. En basitinden dergi abonelikleri bulunuyor. Örneğin 1 senedir Times dergisi bizim eve ücretsiz geliyor, Türkiye’den bizi ziyarete gelen abime açtığım mile hesabı sayesinde 4-5 tane ücretsiz süreli dergiler 2 haftalık ve aylık geliyor.
  • İkincisi ve bence çok çok önem arz eden madde de şu şekilde: Delta Skymiles mile lerinin süresi geçmiyor, yani expire olmuyor. Delta Skymiles programında aralıklarla kampanya düzenliyorlar ve mile satın alan ve transfer yapanlara bonuslar veriyorlar. Örneğin geçen sene mile transferi yapanlara %100 bonus veriyorlardı. Tarif edeceğim durum aynıyle yaşandı.

    1- Türkiye’den gelen kişiye Skymiles hesabı açıldı, seyahatin akabinde hesabına yaklaşık 12 bin mil oluştu.

    2- 2011’in Eylül ayında Delta Skymiles mile transferlerinde %100 bonus programı yaptı. Yani 12 bin mili başka bir hesaba aktarıyorsunuz, o kişiye 24 bin mil olarak geçiyor bunun maliyeti takriben $130-150. $130 dolara 25 bin miliniz oldu.

    Bu hesaptan çıkarak, 2 kişi sizi ziyaret etmiş olsa ve bu kampanyayı denk getirdiğinizde $260 dolar harcasanız, 50 küsür bin mile sahibi oluyorsunuz. 50 bin milin üstüne 10 bin mile daha biriktirdiğinizde, düşük sezonda Türkiye’ye 1000 dolar değerinde bilet alıyorsunuz. Dolayısıyla Mile ile alacağınız bu biletin maliyeti, bileti alırken ödeyeceğiniz vergi de dahil, toplam $450.

3-Sene içinde devamlı mile bonus programları oluyor. Mile programları bunlarla ilgili zaten email atıyor ama bazen belli gruplara yönelik yaptıkları kampanyalar olabiliyor. Bunları takip etmek için Flyertalk sitesinden (http://www.flyertalk.com/forum/airline-programs-374/) hangi firmadan mile hesabınız varsa, o yazı başlığına abone olmanız yeterli. Birileri birşeyler buldukça yazıyor ve size emailler geliyor. Dolayısıyla eften püften şeylerden (ankete katılma, doğum günü, Avrupaya kampanya tarihleri olarak belirledikleri zamanlarda seyahat edenlere %10 daha fazla mile vermek gibi v.s.) dolayı sene içinde binlerce ekstra mile kazanabiliyorsunuz.
4-En bombayı en sona sakladım. “Credit card churning” diye tasvir edilen, kredi kartı programlarındaki boşluğu kullanarak. Kredi skorum iyi, yakın tarihte kredi veya vade gerektirecek bir hesap açmayacaksanız ve kredi skorunuzda gayet iyiyse, kredi kartlarına başvurup, milleri alıp kapatmaktan 200 binin üzerinde mil kazanan ve dünya seyahati yapan insanlar var. İşi o kadar abarttıysanız veya abartacaksanız ben size çok yardımcı olamam ama bu iş için özel yazılımlar satın alıp, en uzak mesafeye en az parayla gidip en çok mili elde eden ve milyonlarca mil kazanan tipler var Amerikada. Bu işleri internette araştırırasnız dönüp dolaşacağınız site http://www.frugaltravelguy.com/ bu site oluyor. Bu adam kredi kartlarının mile programlarını, kampanyaları v.s. herşeyi takip ediyor ve sitesinde yayınlıyor. Güzel de reklam geliri kazanıyor. Bizim insanımız reklamlara tıklamadığı için Türkçe bloglar sürünüyor 🙂

Yukarıda yazdıklarımla biraz tezat kaçacak ama kredi kartları, mile programları, bonus ve puanlar bunlar tüketiciler olarak bizleri hipnotize etme ve kandırmak için kurulmuş kapitalizm oyunları ama eline para geçen insanların %90’ı bu işin teferruatına kafa yormak istemediği için %10’u ile de sistem içinde kurulan mile dönüşüm, bonus puan v.s. gibi şeyleri kaldırtma ve değiştirtme imkanımız olmuyor. Bize verdikleri ücretsiz bilet, ekstra bonus v.s. herşey ya kendi cebimizden yada başka birisinin cebinden çıkıyor ama elden birşey gelmiyor. En iyisi bir yerinden başlayıp, kullanamadığımız imkanları kullanmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php