İçeriğe atla

Google vs Yahoo – 2.bölüm

Yahoo’nun indexini google’ın 2.5 katına çıkarttığını söylemesi üzerine gerilen ortamda son noktayı google koymuş gözüküyor. Evvelsi gün,google’ın sayfasında dikkat ettiyseniz google logosunun kenarlarında pastalar vardı, google kuruluşunun 7. yılını kutluyordu. O gün google’dan arama motoru indexleri ile ilgili açıklama geldi. “Index olarak ortalıkta adı geçen bütün arama motorlarından tekrarlı olmayan sayfa bazında en az 3 kat daha fazla indexe fazla sahip olduklarını duyurdular.

Bunun ile birlikte market çalışmalarında farklı bir yöne yöneldiklerini de ifade ediyorlar. Yeni yaklaşımlarında artık arama motorlarının ne kadar sayfa indexlediği değil, kullanıcılar arama yaptığı zaman çıkan sonuçların ne kadar tatmin edici olduğunun önemli olduğunu savunuyorlar. Bunun manası ne oluyor? Arama motorlarının aptal birer veritabanı olmayacağını, yapay zekası olan, kullanıcıların istediklerine yakın sonuçlar çıkartmaya çalışan uygulamalar olacağını ifade ediyorlar. Zaten google’ın devamlı “data mining üzerine çalışan akademisyenler alması, bu alanda üniversitelerle ortak çalışması bu konuya daha fazla önem verdiklerinin bir kanıtı.

Bu yaklaşım bana göre de daha doğru. Yahoo’da arama yaptığım zaman sonuçlar google’dan neredeyse 2 kat daha fazla oluyor, peki tatmin edici mi? Hayır! Zaten google’da bu sonuca dayanarak meydan okuyabiliyor. Geçen sefer yahoo, indexini 2.5 katına çıkardığını duyurduğu zaman google tarafından ilk gelen cevap “peki arama sonuçları sizi tatmin ediyor mu? şeklinde olmuştu. Yaptıkları açıklamanın devamında google, yahoo, msn ve ask jeeves ‘i içeren bir deneme yapmışlar. Rastgele belirlenen “Joe Schmoe ve “pickles kelimeleri ile yaptıkları aramada google 451, yahoo 62, msn 60 ve ask jeeves 54 sonuç dönüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php