İçeriğe atla

İlhan Cavcav, Bedrettin Dalan ve ‘gibi’ benzerliği

Gündemde olan konulara şu ana kadar blog da hiç değinmedim. Yurtdışında olmamdan dolayı haberleri yazılı medyadan takip ettiğim için sanırım biraz daha etkileniyorum, gündemi okuyunca hafızamın biraz derinlerinden bişeyler hatırlıyorum, onun için son dönemde İlhan Cavcav’ın FB ile ilgili söyledikleri ve ‘gibi’ benzetmesi bana bir anımı hatırlattı.

Yer: Yeditepe Üniversitesi
Tarih: 19.11.2003

KKTC eski cumhurbaşkanı sayın Denktaş, Yeditepeyi ziyaret ve bir konferans verme amacıyla üniversitede bulunuyor. Ortalık baya bir hareketli, korumalar, üniversitenin güvenlik elemanları, makam araçları v.s. bilirsiniz işte, büyük insanlar geldiği zaman olanlar. Yeditepe’nin ünlü sarı servisleriyle Denktaş’ı 5-10km. hız ile kampüs içinde dolaştırıldı, etraf gösterildi ve bişeyler anlatıldı. Daha sonrasında rektörlük binasına geçtiler, konferans esnasında dersi olan hocalara haber verildi ve öğrencilerin tamamının konferans salonuna götürülmesi istendi. Konferans salonuna neredeyse ağzına kadar dolu.

Sayın Denktaş Güney Kıbrıs rumları ve Yunanistanın planlarıyla ilgili baya hararetli bir konuşma yaptı, bu arada Dalan da bir kenarda, ayakta pür dikkat onu dinledi. (bkz. KIBRIS’TA SON DURUM – Gökçen Çatlı) Denktaşın konuşması gerçekten etkileyiciydi, tüyleri diken diken eder cinsten, kapanışı da çok güzel yaptı ve Dalan yanına geldi. Denktaş mikrofonu Bedrettin Dalan’a bırakıp, yanında beklemeye başladı. Dalan konuşma ile ilgili duygularını ifade etti,kendi yorumlarını, Türkiye’nin bu konu ile ilgili alması gereken rolü anlattı ve sonucu bağlarken, İlhan Cavcav’a benzettiğim bir gaf yaptı. ‘Gençler Atatürk’ün Nutkunu Kuran-ı Kerim gibi tutacaksınız’ dedi.

İlhan Cavcav’ın FB’yi PKK benzetme yoluyla aynı kefeye koymasıyla Bedrettin Dalan’ın Kuran-ı Kerim’i Atatürk’ün Nutku ile aynı kefeye koyması, aynı ölçüsüzlüği ve benzersizliği taşıdığını düşünüyorum. İlhan Cavcav’ın sözleri bana bu anımı hatırlattı işte. 🙂

İlhan Cavcav, Bedrettin Dalan ve ‘gibi’ benzerliği” üzerine 6 yorum

 1. YAVUZ UYSALLI der ki:

  Biraz insaflı ve geçekçi olmayı becerebilirsek, sapla samanı bir birinde ayırır, insanların kafasına nifak sokmatan doğacak sakıncalardan arınabilirdik.
  Kutsal Kitabımız ile Nutuk içerik ve anlam bakımından eşleştirilemez. Ancak, gelecek nesillere, geçmişi anlatmak, var edilenlere sahip çıkmak, bağımsız-lığın yeni bir vatan sahibi olabilmenin nelere ve kimlere rağmen elde edilebildiğini kabul etmeyi şenni niyetlerine uygun görmeyen takım bu bapta her anlamlı söylemi, davranış biçimini eleştirmekten geri durmazlar. Milletimizin özgürlük, bilim ve rafah yolunda olabilmesi için yaptığı önerilerle eşi emsali bulunmaz bir refarans belgeseli ve hatta bir bakıma dünyevi hadis sayılabilecek, bu muazzam eseri yazan Ulu Öndere bin defa daha kalbi şükranlarımı sunarım. Bedrettin beyede bravo demek isterim.
  Saygılar Y.U

 2. Mehmet Buyukozer der ki:

  @Esin: Bedrettin Dalan’ın bu sözü söylediğinden adımın Mehmet olduğu kadar eminim. Ben de ancak bu kadar söyleyebilirim.

  @Fahri: Kişisel görüşündür saygı duyuyorum. Ben elma ile armutun karşılaştırılması ve benzetilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum.

 3. fahri sulak der ki:

  Sn. Bedrettin Dalan 19.11.2003 tarihinde ”Gençler Atatürk’ün Nutkunu Kuran-ı Kerim gibi tutacaksınız” sözünü söylediyse onu tüm kalbimle kutluyorum . Kendilerinden duyabileceğim en güzel söz bu olabilirdi.Sanıyorum Sn.Rauf Denktaş’ı dinlemesinin etkisi çok olmuş…. Gerçekten büyük adammış.

 4. ahmet der ki:

  ben e-mailime kuran-ı kerim gelsin ben her açışımda e-mailimi o kuran-ı kerim okumaya başlasın

 5. esin esin der ki:

  BEN DE SÖZÜNE ETTİĞİNİZ O KONFERANSTAYDIM. GAF OLARAK DEĞERLENDİRDİĞİNİZ CÜMLE ASLINDA ” GENÇLER EĞER BİR ELİNİZDE KURAN-I KERİMİ TUTUYORSANIZ DİĞERİYLE DE ATATÜRK’ÜN NUTKU’NU TUTMALISINIZ” ŞEKLİNDEDYDİ VE BEDRETTİN DALAN’IN DEĞİL RAUF DENKTAŞ’IN CÜMLESİYDİ. ÇOK İYİ HATIRLIYORUM ÇÜNKÜ KONFERANS ŞİMDİYE KADAR BAŞINDAN SONUNA DEK TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLMUŞ ŞEKİLDE DİNLEDİĞİM TEK KONFERANSTIR.

 6. TURGUT AKPINAR der ki:

  SAYIN İLHAN BEY

  BENİM 10 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR, OĞLUM FUTBOLA EĞİMLİ İLGİLERİNİZİ BEKLER SAYGILAR SUNARIM. TEL: 0312 496 32 49 VEYA 0536 302 75 18

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php