İçeriğe atla

Meslek Yüksek Okulları

Robin Hood kıvamında yazılarıma devam ediyorum 🙂 Üniversitedeyken Meslek Yüksek Okuluna giden çok başarılı arkadaşlarım vardı. ÖSS’de benden daha iyi netler yaptıkları halde, Meslek Yüksek Okulunda tornacılık, elektrik teknisyenliği v.s. gibi gerçekten teorik zekalalarının çok altında mesleklere ayrılmak zorunda bırakılan bu arkadaşların ne kadar sorunlar çektiğini, gelecekleriyle ilgili endişelerini gözlerimle şahit oldum. En az amerikadaki hackerlar kadar bilgisayar kurdu olan, en son yazılımlar donanımlar herşeyi takip eden bu zehir gibi arkadaşlar, dönüp dolaşıp bir yerlerde bilgisayar öğretmeni olarak, MS-DOS, Excel, Word öğretecek noktalara getiriliyorlar. Meslek Yüksek Okuluna gitmek isteyen arkadaşlara kesinlikle bir sözüm yok, olamaz ama bu okullara ite kaka başka alternatifleri olmadığı için zorla gitmek durumunda kalan arkadaşların buradan sesi olmak ve onların bu konuda hazırladıkları vidyoyu sizlerle paylaşmak istedim.

Meslek Yüksek Okulu mezunların sorunları:

 1. Üniversite mezunu olmamıza rağmen, askerde neden ilk okul mezunu yada hiç okumamış adam muamelesi görüyoruz?
 2. Meslek Yüksek Okulu bittikten sonra lisans tamamlamada neden bu kadar engelle karşılaşıyoruz? (Dikey geçişler)
 3. İş yerlerinde neden mevki zorunu yaşıyoruz?
 4. Neden imza yetkimiz yok?

Talepler:

 1. Biz de üniversite mezunu olarak, askerde 4 yıllıklar gibi, üniversite mezununa yakışır, askerlik yapmak istiyoruz.
 2. Lisans tamamlamada sorun yaşamak istemiyoruz
  • Meslek Yüksek okulu bittikten sonra lisans tamamlama işlemini özel üniversitelerede asgari tutarlarda ödeyip lisans diploması almak istiyoruz.
  • Açık öğretim kurumlarında, teknik bölümleri için lisans tamamlama hakkı verilsin istiyoruz.
  • DGS sınavında, devlet üniversitesine girmek için, 2 milyon insanla yarışıyoruz ve yarışı kazanan maksimum 100 kişi, lisans tamamlamaya hak kazanıyor. Çünkü her üniversite maksimum 2 veya 3 kontenjan bırakmış DGS öğrencilerine.
  • Bizler lisansımızı tamamlayıp devlete ve millete daha yararlı olmak istiyoruz.
  • Önümüzdeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz.
  • Okumak istiyoruz, bundan daha güzel birşey var mı ülkemiz için?
 3. İş yerlerinde mevki sahibi olmak istiyoruz. İlk okul mezunu ile aynı kefeye konulmak istemiyoruz.
 4. Neden imza yetkimiz yok? Bizler neden işyeri açıp imzamızı kullanamıyoruz? Neden işyerlerinde yetkili tekniker imzamız olmuyor? İmza yetkisi istiyoruz.

Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin sıkıntıları

Meslek Yüksek Okulları” üzerine 3 yorum

 1. nejlet der ki:

  meslek lisesi 3 yıl myo 2 yıl toplam 5 yıl okuyalım daha teknık bılgılerle daha donanımlı olalım ama muhendıs 4 yıl okusun rahat ıs bulsun bızler ıs bulamayalım bızler gerızekalıyız ondan almanya amerıka gıbı ülkeler meslek lısesı mezunları degerı ve yetkısı cok bızde komedı lısans tamamlayıp muhendıslıkten aha uste sevıyede yetkı ve dıploma sahıbı olmalıyız…

 2. YONCA der ki:

  ya anlamıyorum ben kimya bölümü öğrencisiyim ve bölümümü çok ama çok seviyorum bana faydalı olabileceğine inandığım bi meslek ve çokta güzel meslek seçimi tercihleri var 2 yıllık gitmek istiyorum ama bu sorunlar çözülsün nolur arkadaşlar durmayıp bişiler yapalım eğitim sistemi fazla uzamasın önceden anne babalarımız ilkokuldan sonra öğretmen olabiliyolardı hemde bilgiler daha kalıcıydı daha fazla uzamasın ki öğrenciler farklı yollara sapmasın bu olayların tek nedeni bu harekete geçelim arkadşlar biz gençleriz hakkımızı savunmalıyız

 3. can der ki:

  öncelikle arkadaşlara hak veriyorum ve kısa zamanda buna bir çare bulunmasını istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php