İçeriğe atla

Habertürk ne yapmak istiyor?

haberturkDün Habertürk’ten web sitelerinde bulunan ve genellikle çoğu kimsenin farkında bile olmadığı toplistlerini konu alan bir email aldım. Emailde bahsedilen mevzu kısaca, toplistlerine üye olan sitelerin en kısa sürede habertürkün verdiği javascript kodunu sitelerine yerleştirmeleri idi. Eğer bir websiteniz varsa, ziyaretçi çekebilmenin bir yolunun da toplistler olduğunu zaten biliyorsunuzdur, dolayısıyla habertürk’ün yaptığında ne gariplik var diyebilirsiniz. Bir gariplik var çünkü habertürk; toplistine üye sitelerin, sitelerine javascript kodu yerleştirmesini istiyor. Halen eee bunda ne var diyorsanız, habertürk’ün diğer sitelere javascript kodu yerleştirtmekle neler elde edebileceğini anlatayım:

 • Siteye arama motoru aracılığıyla girenlerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak siteyi bulduklarının bilgisi
 • Günlük, haftalık ve aylık ziyaretçi sayısı
 • Ziyaretçilerin bulundukları yer bilgisi (Türkiye, Almanya, Amerika v.s.)(Türkiye içindeki büyük şehirler)
 • Ziyaretçinin browser bilgisi (Internet Explorer, Mozilla, Netscape, Opera)
 • Sitenin en çok ziyaretçi aldığı saatler
 • O siteye link veren diğer siteler
 • Arama motoru veya başka bir siteden tavsiye ile ulaşan kişilerin hangi sayfadan giriş yaptıkları

gibi saymadığım birkaç tane daha bilgiyi içeren istatistiki bilgileri rahatlıkla elde etmiş oluyorlar. Bu bilgileri elde edebilmenin yanında, diğer sitelerde dinamik içerik yayınlama imkanına kavuşmuş oluyorlar. Bu dinamik içeriğin içinde, habertürk’ün ana sayfasına ve gündemdeki haberlere direk linkler bulunuyor. Dolayısıyla,

 1. Kendi siteme hem habertürk ün linkini yerleştiriyorum ve habertürk’ün arama motoru sıralamasında daha üst sıralara çıkmasını sağlıyorum,
 2. Kendi içeriğimin yanında, onların sitemi kullanıp, daha fazla ziyaretçiye ulaşmalarına katkıda bulunuyorum
 3. Bunlar yetmediği gibi, web sitem ve ziyaretçilerimle ilgili bana özel olması gereken bütün istatistiki bilgiyi habertürk ile paylaşıyorum

Eğer websitesi sahibi olarak bunlar sizi rahatsız etmediyse ben şahsen rahatsız oldum. Habertürk’ün sağladığı altıüstü bir tane toplist ve bu toplistte sitemin adımın geçmesi için hiçbir karşılık beklemeden habertürk’e sitemin bir nevi anahtarını teslim ediyorum.

Habertürkün Alexa Toolbar Yalanı

Habertürk, arama motoru konusuna ve sitelerini ziyaret eden ziyaretçi sayısına çok önem veriyor. Bu çok doğal, eğer online içerik yayınlıyorsanız ve bu içerikten çok iyi reklam geliri elde ediyorsanız, bunu korumak istemez misiniz? İstersiniz tabi. Habertürk’te reklam gelirini ve karlılığı elinden geldiğince yüksek tutmanın peşinde. Zamanım müsait olduğu nispette, başka bir yazıda online haber servislerinin (Habertürk) ve gazetelerin (Hürriyet, Milliyet,Sabah), web sitelerinde yayınladıkları reklamlardan ne kadar para kazandıklarından bahsetmeyi düşünüyorum. O yazıyı gelmeden evvel, habertürk’ün sitesinde bulunan ve bu alanda çalışan birçok profesyonel tarafından bilinen bir yalandan bahsetmek istiyorum. “GOOGLE’dan daha hızlı arama yapın” yalanı. Bundan önce bildirgec.org ‘da habertürk’ün ziyaretçilerine alexa toolbar kurdurmaya çalışmasının nedenlerinden bahsedilmişti. Sağda solda habertürk’ün alexa’da reyting için bu yalanı söylediği geçse de, ne hikmetse ana sayfalarında bulunan, “GOOGLE’dan daha hızlı arama yapın” yalanını kaldırmamakta direniyorlar. Bir kere Alexa’nın kendi web sayfasına giderseniz, adamlar kendileri arka tarafta google arama motoru bilgisini kullandıklarını söylüyorlar. Böyle bir durumda, google’dan daha hızlı nasıl arama yapabilirsiniz?

Alexa toolbar’ın daha hızlı arama yapıp yapamayacağının yanında, güvenli olup olmadığı ile ilgili benim kişisel şüphelerim var. Alexa toolbar’ı sisteminize kurup bir sniffer ile dinlerseniz, internet explorer ile ziyaret ettiğiniz bütün websitelerin adreslerini (URLlerini) istisnasız alexa sunucularına gönderiyor. Bunun içinde ziyaret ettiğiniz banka siteleri, webmaster iseniz sunucularınızı yönettiğiniz admin bölgeleri gibi birçok hassas url’lerde alexaya ulaştırılıyor. Alexa bu bilgileri değerlendirilir değerlendirilmez bilmiyorum ama neden başka birileri ile bu tür bilgileri paylaşayım? Sağladıkları istatistiki bilgiye saygı duyuyorum ama yine de sistemime kurmama taraftarıyım.

Peki alexa toolbar’ın kurulmasını habertürk ve diğer alexacı siteler neden bu kadar istiyor?
Reklam ve ün! Alexanın sağladığı istatistikler, reklam veren kuruluşlar tarafından kıstas olarak kabul ediliyor. Eğer siteniz alexa’da üst sırada ise, reklam alabilme ihtimaliniz daha yükseliyor. Alexa toolbar kurulması ile ilgili haberx’te bundan önce de zaten Siteler Arası Alexa Savaşları(http://www.haberx.com/n/134043/siteler-arasi-alexa-savaslari-pek.htm) başlıklı bir yazı yayınlanmıştı. Peki haber sitesi olarak sahneye çıkan bu tür web sitelerinin ve dolayısıyla arkalarında bulunan firmaların ziyaretçilerine, alexa top 100, top 250 listelerinde daha üst sıraya gelebilmek için yalan söylemeleri doğru mu? Sitenizi ziyaret eden kişileri kandırarak, sistemlerine alexa toolbar yüklemelerini tavsiye etmek bana doğru gelmiyor. Bence bu duruma habertürk’ü ziyaret eden ve sistemlerine, “google’dan daha hızlı arama yapabilecekleri” yalanına inanıp kandırılan kimseler, bilgisayarlarından alexa toolbar’ı kaldırarak karşılık vermelidirler. Ayrıca benim kadar tepkili iseler, habertürk webmasterları ile irtibat kurup, bu yalanın kaldırılmasını talep etmeliler.

Sitesine Habertürk kodunu ekleyen webmasterlar
Aşağıdaki emailde de okuyacağınız gibi, habertürk sitesine habertürk kodunu ekleyenlerin daha çok hit aldığı yalanını da söylüyor. Bunu söylerken, sitelerine habertürk kodunu ekleyen herbir sitenin arama motoru yarışında kendilerine bir adım daha öne geçirdiğini, ayrıca yukarıda belirttiğim hususların hiçbirini söylemiyorlar. Arama motoru dünyasında en büyük hedef, daha fazla site tarafından link almaktır. ve Habertürk bunu çok iyi yapıyor (bkz: google’da haber kelimesi için Google Türkiye = 1, Google USA = 3. sırada çıkıyor)

Emailin devamında, sitesine habertürk kodu ekleyen webmaster’lara tatil hediye edeceklerini ifade ediyorlar. Amerika’da ve Avrupa’da habertürk gibi büyük firmalar, arama motoru yarışında öne çıkabilmek için, link satın alıyorlar (bkz: Google buy links). Başka sitelere para ödeyip, sitelerine link vermelerini sağlıyorlar. Bunun için harcadıkları para ile, habertürk’ün 1 tane websitesi sahibine verdiği para sanırım kıyaslanamaz. Bu yönüyle, bir webmaster ve websitesi sahibi olarak, verdikleri kodları sitelere yerleştirmekten rahatsız edici buluyorum. Ayrıca habertürk’ün gerçek bir haber sitesi gibi davranıp; her fırsatta online reklam pastasına gözünü dikip, iştahla kaşığını daldırmayı beklediğini göstermelerini rahatsız edici buluyorum.

Habertürk’ün yolladığı email altta okuyabilirsiniz:
Sevgili Top100 Üyesi,HABERTÜRK’ün başlattığı ve sizlerin ilgisiyle gün geçtikçe büyüyen Top100, tüm hızıyla devam ediyor.

Top100 listesinde yer alan sitelerimiz HABERTÜRK’den aldığı hitlerle çok daha fazla ziyaretçi sayısına ulaştılar. Top10’a girmeyi başaran sitelerimiz HABERTÜRK anasayfasından binlerce ziyaretçi kazandılar. Sizden aldığımız memnuniyet ve güç ile Top100’de size bambaşka imkanlar sunmaya başladığımızın müjdesini vermek istiyoruz.

HABERTÜRK Top100 üyelerinden ilk 100’e girmeyi başaran siteler arasında yapılacak çekiliş sonucu, bir üyemize Bodrum İsis Otel’de 1 haftalık tam pansiyon tatil hediye ediyoruz. Tatil çift kişilik olup, kazanan talihli istediği tarihler arasında kullanabilecektir.

Manipulasyon ve flood’u önleyen yeni yazılımımız ile artık bir takım siteler haksız rekabet ile sizin önünüze geçemeyecek. Bunu yapmayan çalışanların üyeliği silinecek.

Artık sitenizdeki Top100 banner’ından tıklanan haberler de size hit olarak yazılacak. Böylece sitesinde Top100 banner’ını gizli frameler içerisinde kullanarak saklayan üyeler siz değerli üyelerimizin önüne geçemeyecek.

Sitenizin yapısını bozmayan, herhangi bir Toplist havası katmayan, üstelik ziyaretçilerinize son dakika haberlerini sunmanızı sağlayan Top100 banner’larını çok daha çeşitli hale getiriyoruz. Böylece herkes kendi sitesine ve renklerine en yakın tasarımı kullanabilecek. Bu konudaki tavsiyelerinize herzaman açık olduğumuzu bilmenizi isterim.

Değerli üyemiz,
Sitenizdeki Top100 kodunda bir hata varsa veya bilgilerinizi güncellemek isterseniz http://www2.haberturk.com/topyuz sayfasında bulunan ‘Site Güncelle’ linkini kullanabilirsiniz.

Kullanıcı bilgileriniz:
Sitenize eklemeniz gereken kod :

Not: 28 Haziran Çarşamba gününe kadar sitelerine Top100 sayım kodunu eklemeyen üyelerimiz ve hit sayımında manipulasyon yaparak haksız rekabete yol açan üyelerimiz sistemden çıkarılacaktır. İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

HABERTÜRK TEKNİK

Habertürk ne yapmak istiyor?” üzerine 4 yorum

 1. Cuneyt der ki:

  Gazetecilere Guvencim kalmamisti çünkü dogruyu konusan çok az. Fatih Altaylinin oldugu heryer guven Verir.

 2. forum der ki:

  ben de eklemiştim sonra kaldırdım. resmen enayilik.

 3. filiz aykal der ki:

  25.10.2007 akşamı haber yayınınızda amerikalı gazetecinin ülkemin başbakanına “amerika bize tavsiyede bulunulunur.kararı biz veririz ifadesini” yorumlarken söylediği magandalık yapıyor ifadesini şiddetle kınıyor ve onu o anda kınamayan habertürkü de kınıyorum.

 4. ali der ki:

  sonuçta herkes para kazanmak için doğru yanlış elinden geleni yapıyor. google hakkında da yazdınız mı bilmiyorum ama, “http://www.google-analytics.com/urchin.js” yada “adwords” ile yapıyordur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php