İçeriğe atla

Yapı Kredi Bankası ve Hırsızlık

Yapı kredi bankası (YKB) internet bankaciligiyla ilgili ABD’ye dönmeden 1 gün evvel gercekten yuh dedirtecek bir sahtekarlığa şahit oldum. Yapı Kredi bankasının çok eksiği olduğunu düşündüğüm bu konuyu buradan yazmak ve bankanın diğer müşterilerini uyarmak istedim.

Bu sahtekarlığa maruz kalan ve mağdur olan kimseler firma sahipleri ve kullandıkları internet hesabı da firma hesabı, kişisel hesap değil. Olay şu şekilde gelişiyor. Kurban bayram ertesi, hafta sonu cumartesi (6 ocak) günü akşam saatlerinde ilgili firmanın internet bankacılığı hesabına kullanıcı adı ve şifre girilmek suretiyle giriş yapılıyor. Kullanıcı adı ve şifre hırsızların eline nasıl geçti bilinmiyor. Bu hesaptan 18 defa 6 kişinin hesabına 950 YTL aktarılıyor. Toplam hasar 18.000 YTL (eski birimle 18 milyar). Bu paralar aktarıldıktan sonra tahminimiz muhtelif ATM’lerden paraların transfer edildiği kişiler tarafından bir güzel çekilip, ortadan kayboluyorlar. Firma sahipleri bu durumun farkına pazartesi varıyorlar ve hemen Yapi Kredi ATMYapı Kredi bankasını arıyorlar. İlgili departman konuyla ilgili rapor hazırlıyor, bu raporda

-Hırsızlığı yapanların IP adresi
-Bağlanma tarihleri
-Para aktarılan kişiler

gibi bilgiler bulunuyor. Yapı Kredi bankası verilen bu bilgilerle, savcılığa gidip IP adresi ve bağlantı zamanını eşleştirerek Türk Telekomdan telefon numarasının tespitini ve telefonun üstüne olduğu kişiden bu hırsızlığın hesabını sormaları gerektiğini söylüyorlar.

Bunu söylerken göz önünde bulundurmadıkları noktalar:

-İnternet cafeler: Önüne ilk gelen internet cafeden bağlanıp bu işlemi gerçekleştirebilir
-Kablosuz ağlar (wireless): Artık çok yaygın. Bilinçsiz kullanımdan dolayı maalesef şifresiz birçok access point ve router bulunuyor. Herhangi birisinden bağlanıp, bu işlemi gerçekleştirmiş olabilir.
-Proxy, IP hider v.s. araçlar kullanarak ta Tanzanyadaki bir bilgisayar kullanıcısın interneti kullanarak bu bağlantıyı kurmuş olabilir.

Bunun yanında, mağdur olan firma sahipleri Yapı Kredi bankasından haklı olarak şu bilgileri talep ediyor:

-Paraların aktarıldığı hesaplar gerçek kişiler mi? (Çalıntı kimliklerle hesap açılma ihtimali)
-Bu hesaplardan bundan önce veya sonra para akışı olmuş mu? (Hırsızlık ve sahtekarlık amacıyla mı kullanılıyor, yoksa normal bir vatandaşın hesabı mı?)
-İrtibat bilgileri? (Namuslu vatandaşlar olma ihtimali ve paraların geriye alınabilmesi durumu için)
-Aktarılan paraların en son hangi ATM’den çekildiği? Parayı çekerlerken ATM’lerde bulunan güvenlik kameraları tarafından kişilerin fotoğraflarının çekilip çekilmediği?

Bu talepler Yapı Kredi bankasına iletiliyor ama irtibatta oldukları müdür raporda verdikleri bilgilerden öte hiçbir bilgi veremeyeceklerini ayrıca paranın tazmininin Yapı Kredi bankası tarafından mümkün olmayacağını belirtiliyor. Paranın tazminini yapmadıkları halde istenilen bilgileri vermemeleri en azından paraların aktarıldığı kişilerle ilgili araştırma yapmaya yanaşmamaları çok rahatsız edici. Bu yaklaşımla internet bankacılığını kullanan müşterilerin banka tarafından hiçbir güvencesi bulunmuyor demektir. Örneğin bilgisayarınızdan yanlışlıkla yüklediğiniz bir program nedeniyle yada başında bulunmadığınız 5dk. bir sürede bilgisayarınıza yüklenmeden bile çalıştırılabilecek programlarla şifrelerinizin çalınması halinde, Yapı Kredi bankasının size vereceği tekşey 1 sayfalık IP adresi raporudur.

18 milyar gibi bir meblağ, paranın kimin tarafından alındığının bile bilgisi verilmeden toz olup uçuyor ve Yapı Kredi bankası bununla ilgili ne bir araştırma yapmaya yanaşıyor ne de tazminat vermeyi kabul ediyor.

Bir başka yazıda Yapı Kredinin ve Türkiye’de internet bankacılığının eksiklerinden bahsetmeyi düşünüyorum ama Yapı Kredi bankası – firma – hırsızlar arasında cereyan eden olay bu bankanın müşterileri için çok kötü bir örnek teşkil ediyor.

Yapı Kredi Bankası ve Hırsızlık” üzerine 45 yorum

 1. mesut der ki:

  öncelikle yapıkrediden benimde ağzım yandı, 2007 yılında, tamda karamehmetlerin koça devrettiği dönemde, hesabıma 2780 lira yattı, o zaman öğrenci idim çekmeye çalıştım. fakat şöyle bir durumda vardı, benim aynı bankamatikten 2 tane vardı, birine ticaret yaptığım için havale masrafı olmasın diye göndermiştim. fakat, o kartla birçok şey yapmışlardı ve hep üstüme oynamışlardı. ayrıca o dönemin müdürü, iki kartım olduğunu yalanladı ve bundan ötürü tutuklandım. neyse burayı amerika sandım o dönem kamera kayıtları var çeken bulunur dedim, bir hafta çıkarım dedim fakat öyle birşey yoktu. ne kamera kaydı var, nede senin iki kartın olduğunu ispat edebilecek birşey vardı. fakat benim avukat sağolsun iki kartım olduğunu hesap hareketlerinden ispatladı. sizlere söyluyorum, mehmet emin karamehmet gibi demirbankı dolandıran bu kişiye neden yapıkredi teslim edilmişti. bu insnlar sahtekar ve milletin güvenin sağlıyor. ve tam devir dayım sırasında, çok profesyonelce birçok yüklü miktarlı hesapları internet bankacığı yoluyla dolandırdılar.şunu size söyleyim dikkatimi çeken bir diğer konu ise, ilk havale cuma günü olmuştu. geceleyin, ve o hesap bir şirketin hesabı idi, koru mühendislik falandı. genelde devamlı kontrol edilmeyen bir hesaptı (belgelerden konuşuyorum)11.000 tl sini boşalttılar. daha sonra banada yem olarak pazartesi günü, 2780 tl gönderdiler. bu kişi ise hesabını devamlı kontrol eden biri idi. Şansım varmış ki beni Allah korumuş. iki defa suç işlendiği için 4 ila 14 yıl arası yargılanıyordum. neyse bunu geçin, para istanbuldaki bir wireless ağı kullanılarak gönderilmişti para çekme olayı ise adanada olmuştu. kısacası şunu söyleyim bu bankanın bal gibi parmağı vardı, fakat kanıtlayamadım. çünkü herşey onların elinde, milleti böyle hallediyorlar. böyle zengin oluyorlar, ama Bunu unutmasınlar, Allah bunların belasını verecek. Benim tam tamına 5.5 ayım içerde geçti, psikolojim bozuldu, paronaya oldum. daha sonra şizofreni oldum geçici bir süreliğine, yapanı bilmiyordum tam olarak. ama birşey biliyorum bunlar cezasını elbette ahirette çekecekler.

 2. reşat kalan der ki:

  yapı kredi bankası ile iş yapan yaya kalır işi aksar benim öyle oldu ticari hesap açtım ticari kartım 45 günde zor geldi ne beşkuruş limit nede bir destek 45 gün hesabımdan paramı çekmek için bankaya taşındım durdum bakın diğer bankalara aç ticari hesabını 2 gün içinde pos cihazın bağlanıyor hemen ticari kartların bir haftada elinde hemde limitli esnafa cüzi bir limit olsada bir destek veriliyor ama yapı kredi öyle değil 500 liranı çek 9TL masraf pos cihazı iste ayda 50 TL bu banka anca vatandaşı sömürsün yani güvenilir bir banka değil enyakın zamanda pos cihazını iade edip hesabımı kapatıyorum.Diğer bankaların müşterilerine nasıl davrandıklarına baksınlarda biraz utansınlar.

 3. halil der ki:

  bu yapı keridi hemde kücük bi sb benim nufus bilgilerimi gayrimeşru(yni mafyayla baylaşıyor)

 4. h der ki:

  benim bu yapı kredi foca sb si nufus bilgilerimi gayrimeşrularla paylaştııı nasıl olacak

 5. 41 der ki:

  sımdı bit bayan aradıgı ybk bankasından kredı kartı gonderelım dediler …ben tamam dedım gonderın verdım bılgıler bu hafta ıcı gelıcekmıs ama burda yazanları okuduktan sonra kararımı degıstırdım kapıya gelınce almıyacagım hadı hayırlısı

 6. Banka Kredileri der ki:

  Polis, Türkiye sınırları içinde işlenen suçları çok kolay yakalayabiliyor. Yurtdışı için iş kötü tabi.

 7. metin kurkcu der ki:

  arkadaslar herkeze gecmis olsun oncelikle herkezin bu konuda mali suclar kurumu masak ve bddk kurumuna ve savciliga dilekce vermenizi oneririm icinden cikilmaz bir durum bu yasadiklarimiz allah sabir versin

 8. Tuna Polat der ki:

  1.10.2008 tarihinde kredi kartımdan sanal ortamdan rızam ve bilgim dışında kredi kartımdan 2.000.ytl limitli toplam1.878.45 ytl harcama yapılmış yapılmıştır. limit dahili içinde 120 ytl.lık harcama bana aittir. limit kalan boşluk 1.878.45 ytl ise rızam dışında sanal ortamdan harcama yapılmıştır. 17.10.2008 tarihinde göndermiş oldüğüm itiraz dilekçeme bile müsbet veya menfi bir şekilde tarafıma bilgi verilmemiştir.ikigünde bir müşteri hizmetleri aramama rağman sağlıklı cevap alamadım.en son takip servisinde aranarak kredi kartı borcunuzu ödeyiniz aksi taktirde yasal takibe geçileceğini bildirdiler en ufak bir mektup dahi nufüs hüviyeti ibrazı mukabilinde ürün teslimi yapıldığını malumlarınızdır.konun araştırılarak bilgi verilmesi.

 9. barış yavuz der ki:

  İş bankasında 4 yıldır hesabım ve bir yıldırda kredi kartım olmasına karşılık ve hiç de ödemelerde aksaklık yapmadğım halde tükedici kredisi almak istedim vermediler bende sinirlenip bu bankayla çalışmayı bırakacağım dedim fakat görüyorum ki burda hiç kimse yapı krediyle ilgili olumlu yorum yapmamış bide internet bankacılığla ilgili mağduriyetler fazla sayıda Yapı krediylede çalışılmaz …

 10. ruhi gezici der ki:

  kredi kartımın ekstresini internetten nasıl öğrenebilirim

 11. HASAN ALİ AKYİĞİT der ki:

  14/03/2008 TARİHİNDE HESABIMA BİRİRİ GİREREK KENDİNE ALABİLDİGİ KADAR KONTOR ALMIŞ MAAŞ KARTIMDAN. KREDİ KARTIMA BAKMADAN BLOKE ETTİRDİM. BANKANIN BANA SÖYLEDİGİ İSE ŞU SANA BİR IP NUMARASI VERECEGİZ VE GİDİP ŞU DUYURUSUNDA BULUNACAKSIN BU KADAR SAÇMA BİRŞEY OLABİLİRMİYA SENİN BANKANDAN ÇALINIYOR BENİM PARAM. PARA YATIRIRKEN İYİ KREDİ KARTI KULLANIRKEN İYİ AMA PARANIZA BİRŞEY OLDUGUNU TANIMIYOR SİZİ YAPIKREDİ BANKASI SİZİ KINIYORUM…

 12. Metin Okur der ki:

  Bu sitye tesadüfle eriştim. Bu banka ile başıma gelen ilginç bir olayı aktarmayı gerekli gördüm. Emekli Avukatım ve şu an bu mesleği işitme engelli olduğum için yapmıyorum. Kendi şahsi gelirlerimle hayatımı idame ettiriyorum. Yapı Kredinin oldukça eski bir kredi kartı kullananıyım. Hatta banka Koç Şirketine geçtikten sonra tarafıma talebim olmadan GDLD KART görderildi. Mali nedenlerle 2 ay kadar süre ile asgari ücreti ödeyemedim. Bu süre sonunda borcumun tamamı olan , parayı 07/01/2008 tarinde ödedim. O tarihe kadar tarafıma normal ekstre gönderdiler. Parayı ödedikten sonra gönderilen ekstredeki ek faiz vs yi ödemeye gittiğimde kartın kullanılıma kapandığını söylediler. Bu güne kadar, yaklaşık 10 günden bu yana yazdığım 3 maile hala cevap alabilmiş değilim. Borcumu ödemeye gittiğimde hepsini ödemek istediğimi söyledim. Buna rağmen ödemeden sonra yüklüce bin ekstre geldi.
  Bir bankanın,sözleşmesindeki 15. maddeye rağmen hiç bir yazılı ihbar olmaksızın keyfi olarak bir kartı kullanıma kapatmasını taktire bırakıyorum. Üstelik şu ana kadar iptale ilişkin bir yazı olmadığı gibi,yazılı taleplere de duyarsız olmalırı,bankacılık dışında KOÇ ünvanı almış bin dünya kuruluşunun hala ne kadar acımasız bir örneğini teşkil ettiğini taktire bırakıyorum.
  Bunu yazarken özürle söylüyorum bu bir mali şikayet değildir.Rakam benim açımdan hiç önemli değil ama bir şirketi bir yuvayı yıkabilecek rakamlar da olabilir ve olmaktadır.
  Saygılarımla

 13. hırsız bankalar der ki:

  YILLIK KART ÜCRETİ ADI ALTINDA MİLYON DOLARLARI MÜŞTERİLERİNDEN HARAÇLAYAN BU YAMYAM BANKALARA TEPKİNİZİ MUTLAKA EMAİL ATARAK VE MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİNİ ARAYARAK BİLDİRİN AKSİ TAKDİRDE KOYUN GİBİ NE DERLERSE YAPTIĞINIZ İÇİN DAHA YÜKSEK KAYIPLARINIZ OLABİLİR

 14. piyanistnihat der ki:

  inan burası türkiye herşey olabilir.bendende cart finans kart için yıllık üzret istiyorlar itiraz ettim kartı kapatın dedim tamam dediler şimdi meil atmışlar yıllık ücreti ödeyecekmişim elimde kart yok bişey yok aynen hala benden istiyorlaranlamadım bu kart işlerini kullanmamak lazım aslında benimde daha 4-5 sene önce kartımdan para çekildi itiraz ettim sonuç olumsuz geldi sakat sakat sakat kart işleri saygılar

 15. fatoş der ki:

  YAPI KREDİ Atm’si Paramı Yok Etmiş efoş [27 Ekim 2007, 09:00]
  28.08.2007 tarihinde Şirinevler şubesi atm den yatırmış olduğum 350 milyonu bir sonraki faturam geldiğinde faturamda göremedim. Şubeye gidip söylediğimde dilekçe yazmamı söylediler. Dilekçe yazıp bıraktım.

  Sonra bana geri döndüler. Sizin kartınız bizim atm den hiç bir şekilde okunmamış dediler. Ben şubeye tekrar gittim, yine aynı şey. Bizim atm makineleri sizin kartla hiçbir işlem yapmamış. Nasıl olur dedim. 28.08.2007’de atm fiş vermemişti ve bu tarihten önce bir kaç gün atm makinesi bozuktu.

  Bunları yetkili kişiye ilettim. Bizim atm hiç bozuk olmaz dendi. Peki benim yatırdığım para nerde diye sordum. Yine aynı cevap verildi. O zaman, kamera sistemi denilen bir şey var dedim. Kamera sistemi 7 gün geçerli, 7 gün sonra sıfırlıyor denildi.

  Bu ne biçim güvenlik anlamadım. Ben faturamı yatıracağım, ekstrem bana bir ay sonra gelecek ve ben paranın yatmadığını o zaman görmüş oladcağım. 7 günle bir ay arasında ne kadar fark var. Diğer bankalarda arşiv denilen bir şey var. Bu banka neden 7 günde sıfırlıyor anlamadım ilgıilenırsenız sevınırım.

 16. Baris CİVAK der ki:

  ben bir kredi kardi basvurusu yapmısdım halen kart elime ulasmadı. Gereginin yapilmasini arz ederim.

 17. FORUM der ki:

  bilgiler için teşekkürler.

 18. dursun atik der ki:

  MUĞLA İLİ YAPI KREDİ BANKASINDAN ALMIŞ OLDUĞUM MAAŞ KARTIMDAN 30 TEMMUZ 2007 TARİHİNDE 600 YTL ÇEKİLMİŞ. KART BENDE, ŞİFRE BENDE BU PARAYI BEN ÇEKMEDİM. ATM DE KAMERA OLMADIĞI İÇİN İSPAT YOK VE PARA GİTTİ. BU OLAYIN SORUMLUSU KİMDİR? DİLEKÇE VERİLMESİ GEREKLİ YERLERE MÜRACAAT YAPTIM AMA SONUÇ BOŞ!

 19. mustafa der ki:

  E- be kardeşim artık mac adreslerini bile tutabiliyorlar bilgisayarların ki mac adresleri ethernetr kartlarına özgüdür yani tanzanyadaki adam tutupta benim ethernet kartımın mac adresini kullanamaz.

 20. YASEMİN DİNÇER der ki:

  BENİM BANKANIZA AİT KREDİ KARTIM VARDI . DAHA ÖNCEDENDE İHTİYAC KREDİ GİBİ İHTİYACLARIMI SİZİN BANKANIZLA ÇALIŞTIM.HERHANGİ BİR SORUNUM OLMADI BORÇLARIMI (İHTİYAC KREDİ GİBİ)DÜZENLİ ÖDEDİM . ANCAK AŞAĞIDA BELİRTECEĞİM KONUYLA KARŞILAŞTIM.
  KIŞIN EVİME HIRSIZ GİRDİ.TÜM KREDİ KARTLARIM VS. GİBİ ŞEYLERİM ÇALINDI. BEN BİZZAT TARAFIMCA 4440444 NOLU TELEFON AÇARAK KREDİ KARLARIMIN ÇALINDIĞINI BELİRTTİM VE KREDİ KARTIMIN KAPATILMASINI İSTEDİM. KISA BİR SÜRE SONRA BORCU ÖDEMEM İÇİN KREDİ NUMARAM LAZIM OLDU TELEFON AÇTIM TEKRAR. BANA SÖYLENEN KREDİ KARTIM KAPATILDIĞI SÖYLENDİ. BANA KREDİ KARTLA KAPATILMASINLA VE BORÇUMUN ÖDENMESİNLE İLGİLİ OLARAK HERHANGİ BİR YAZI YADA TELEFON AÇILMADI UYARI YAPILMADI. BUNA RAĞMEN KREDİ KARTMIN KAPATILMASI OLSUN YADA BORÇ BAKİYEMİ TELEFONLA ÖĞRENDİM.NEDEN BANA DAHA ÖNCELERİ GİBİ BORÇ BAKİYESİNİ TELEFONLA , EV ADRESİME VEYA İŞ ADRESİME BİLGİ VERİLMEDEN KREDİ KARTIM KAPATILDI?ŞİMDİ BEN BAŞKA BANKADAN İHTİYAC KREDİSİ ÇEKMEK İSTEDİM KARŞIMA BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK SORUN ÇIKTI. KENDİ İMKANLARIMLA BORCUMUN NE KADAR OLUĞUNU ÖĞRENİP BORÇUMU TAMAMEN ÖDEMEME RAĞMEN SİCİLİMİ NEDEN BÖYLE ETKİLİYOR.4440444 ARAYIP BORCU YOKTUR YAZISI İSTEDİM BANA BİR FAX NUMARASI VERİLDİ ORAYA FAX ÇEKTİM DAHA ALA TARAFIMA CEVAP VERİLMEDİ. BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.ŞU AN BAŞKA BANKALARDAN İHTİYAC KREDİDE ÇEKEMİYORUM SİZE BORCUM OLMAMA RAĞMEN HERHANGİ BİLGİ VERİLMEDEN SUÇLU DURUMA DÜŞMEM BENİ ÇOK ÜZTÜ .TEŞEKKÜR EDERİM.
  YASEMİN DİNÇER

  KREDİ KART NO:5400619389289713

 21. RAMAZAN BİÇER der ki:

  sayın yapı kredi YETKİLİLERİ KREDİ KARTI vermek için vatandaşı siz arıyorsunuz ğüzel ama KAMUDA çalışan vatandaş BANKANIZDA ihtiyaçk redisi istedigi zaman niçinkefil getir diyorsunuz lütfen bir açıklama yaparmısız

 22. dadas06 der ki:

  ya borcumu odeyebılmek için bir haftadır yapı kredı bankasını arıyorum ve ulasamıyorum cıldıracam bu nasıl bir banka nasıl bir anlamadım gıttı ya

 23. Hanife k der ki:

  Bugün istanbul soğanlık yapı kredi şubesinden yüklü bir miktarda ytl için vadeli hesap açtırmak istedim. Ancak saatlerce beklememize rağmen sıra bize geldiğinde bireyselde çalışan personel BHS formunun kalmadığını hafta içi tekrar uğramamız gerektiğini işlem yapamayacağını yani paramızı yatıramayacağını belirtti. Koskoca bir bankada nasıl olurda böyle bir saçmalık olabilir. Ayrıca sisteminiz ve çalışanlarınız o kadar yavaşki basit bir işlem için saatlerce beklemek zorunda kalıyoruz. Bence kendinizi daha çok geliştirmelisiniz……

 24. Refik ERGÜL der ki:

  Bencede bu gibi konularda çok dikkatli olması gerekmekte bütün bankaların.Çağımız artık hızlı bir şekilde dijital platforda ilerliyor,onun için herkes üzerine düşen görevi iyi bir şekilde yapmalı diye düşünüyorum.İnşallah bundan sonra buna benzer olaylar olmamasını diliyorum y.k.b.da hesabı olan bir vatandaş olarak.sağlıklı günler dileğiyle….

 25. nuvit topaloglu der ki:

  Oğlum bilgisayar mühendisi,2004 de öğrenciyken Ykb BANKACILIK ÜSSÜNDE STAJA BAŞLADI.ilk iki gün çok mutlu idi ,üçüncü gün telefon ederek kendisini almamı söyledi. GİDİP BANKACILIK ÜSSÜNDEN ALDIM.Hadiseyi anlattı,hesaplardan para ları alıp ,başka hesaplara aktarmış,sonra tekrar eski haline getirmiş,ama bunun bir açık olduğunu müdürüne anlatmış,müdür de genel müdür muavinine çocuğumu götürmüş.Hemen stajına son vermişler.

  Oğlum şaşkındı,dedimki sen böyle yapmakla koca bankacılık üssündeki yöneticilere siz bir şeye yaramazsın dedin.Halbuki bunu Karamehmet e (o zamanki patron) anlatsaydın.Seni ciddi şekilde ödüllendirirdi.

 26. Dr. Coşar Batman der ki:

  21 Mart 2007 tarihinde bir is seyahati için Budapeste’ye gittim. Atatürk hava limaninda dalginlikla yanima döviz almadigim aklima geldi. Ancak yanimda T.Is Bankasi kredi kartim oldugu için pek aldiris etmedim. Çünkü daha önceki birçok seyahatimde yurt disindaki bankamatiklerden cash advance çekmistim. Yine de ne olur, ne olmaz düsüncesi ile pahali olmasina ragmen limandaki döviz bürosundan 200 Euro aldim ki bilmeden seyahatimdeki en dogru seyi yapmisim. Budapeste’de ilk 2 gün gayet iyi geçti. Krerdi karti çalisiyordu ve 22 Mart 2007 de bankamatikden 20.000 forint (yaklasik 80 Euro) da çekmistim. Ancak 23 Mart 2007 de her şey bir kabusa dönüstü. 23 Mart sabahi bir alisveris merkezinden 10.000 forint(40 Euro) degerinde bir kulaklik aldim. Cebimde cash para kalmamisti. Bankamatiklerden para çekmeye çalistim ama kartimi her soktugumda yetersiz bakiye mesaji aliyordum. kredi karti hesabim kapanmisti. Ankara’dan sekreterim aradi ve bankadan arayip nerede oldugumu sorduklarini, yurt disinda oldugumu ögrenince de “tamam, peki” deyip telefonu kapattiklarini söyledi. Hem param kalmadigi için, hem de merak ettigim için 4440202 no’lu banka telefonunu aradim. zaten sürekli bir seyler tusluyordum ve karsima çikan müsteri temsilcisi yurt disindan aradigimi söylememe ragmen sanki umurunda değilmis gibi “sizi biraz bekletebilirmiyim?” diyordu. 10-15 dk bekleyince teli kapatiyor, sonra tekrar ariyordum. Ayni seyler tekrarlaniyordu. Tahminimce 1-1,5 saat ben telefonda beklettiler. Beni siz arayin dedigimde “bizim disariya çikisimiz yok” diyorlardi. Nasil olsa telefon parasi benden çikiyordu. Sonuçta bir görevli VISA sisteminden kaynaklanan bir hata nedeni ile Budapeste ve Londra’da pos makinelerinden çekilen miktarlarin o ülkenin parasi olarak değil, amerikan doları olarak yansimasi nedeni ile hesabimin doldugunu ve kapatildigini söyledi. Tüm sorumluluk T.Is Bankasi’nin idi ama bedeli ben ödüyordum. Bu arada Türkiye’ye telefon ederek esime ve sekreterime de bankayi aramalarini söyledigim için, banka 3. kisilerin olaya karistigini bahane ederek internet hesabimi kapatti. Internetden de islem yapamiyordum. Banka hakli imis gibi beni cezalandirmaya devam ediyordu. Sonuçta hiç bir şey çözülmedi. Ben cebimde kalan son 50 Euro’yu tedarikli harcayarak!!! 2 gün daha geçirdim Döndükten bir kaç gün sonra da kredi hesabima yansiyan dolarlar düzeltildi. Sonuçta tel faturam 400 YTL ve ben yurt disinda rezil bir seyahat geçirdim. Yani Is Bankasina hiç güvenmeyin. Saygilar.
  DR. COSAR BATMAN

 27. Mustafa demirci der ki:

  Merhaba arkadaşlar,
  maalesef bende sizler gibi aynı mağduriyet içerisindeyim,
  15.02.2007 tarihinde hesabımdan ortalama 3,500 YTL yasin Karagöl adına havale edilmiş, bundan öncede bilgim dışında hesabıma ortalma 1,200 YTL gönderilmiş, tabi herkese olduğu gibi banada bir evrak verip savcılığa başvurmam istendi, ama sonuçtan tabiki umutsuzum,
  sanırım soner cirkinoglu arkadaşımla aynı kişi tarafından tuza düşürüldük,

  bu yazılara başka birşey ararken rastladım ve tarihlere baktım bu durum şunu gösteriyorki bu olaylar hep vardı ve hala devam etmekte, gerçekten çok acı bir durum, en güvendiğimiz bankalara bile güvenemesek,
  arın terimiz olan birikimlerimiz nasıl muhafaza edeceğiz.
  kontak kurmak isteyenler mail atabilirler, musti_gvn@hotmail.com

 28. soner cirkinoglu der ki:

  mrb ben ykb internet bankaciligi magdurlarindan biriyim. 18.02.07 tarihinde hesabimdan 1270 ytl taksim subesi gunes adalı adli hesaba bilgim disinda havale edilmis. bankaya basvurdugumda banka olayi benden once ogrenmis olmali ki hesabinizla ilgili guvenlik sorunları nedeniyle sifreniz bloke olmustur dendi. ve bana da savciliga suc duyurusunda bulunmam için form verildi ben de yasal sureci baslattim. ancak banka memuresinden havale yapilan hesapla ilgili birkac şey ogrenince bankanin guvenlik acigi oldugu kanisina vardim her ne kadar banka bunu kabul etmesede. ayni hesaba ayni gün birçok hesaptan havale yapilmis benim hesabimdaki butun nakit para havale yapilmis. bankanin bence bunu anlamasi gerekirdi tahminimce diğer hesaplardan yapilan havalelerde hesaplardaki butun nakit para. banka neden ayni gün birçok hesaptan butun paralarin tek bir hesaba havale edildigi konusunda kuskulanmaliydi. kuskulanmiyorsa o bankada guvenlik problemi var demektir bence nitekim onlarca kisi su an madur durumda ayni olayi yasayan kisilerin benimle iletisime gecmesini ve yasal surecte guc birligi yapmamizi oneriyorum biz ilk değiliz ve sesimizi cikarmazsak son da olmayacagiz… mscirkinoglu@hotmail.com benim e mailim herkese iyi gunler.

 29. Ali Dugan der ki:

  Merhaba,
  14 Mart 2007 tarihinde, Yapi kredi bankası hesabıma internetten saldırı oldu ve hesabımdan 2672 YTL para Musa Şerifoğlu isimli bir şahsın YKB hesabına internetten havale işlemi ile benim haberim olmadan aktarıldı. Korsanların bunu ne şekilde yaptıklarını ben bilmiyorum! Şu anda malum sürece girecekmiş gibi görünüyorum: savcılığa suç duyurusunda bulunmak. Banka’nın bana önerdiği tek şey bu oldu galiba ben ayrıcalıklı müşterilerden biri değilim. Aslında YKB’yi senelerce kullandığımız ve yaptığımız işlemlerden bugüne kadar bu bankaya milyarlar kazandırdığımız düşünülürse. Banka’nın bizim gibi mağdurlara sırt çevirmesi resmen kendi bindikleri dalı kesmeleri anlamına gelir. Bunun böyle olduğu çok yakında Koç YKB’yi satın aldığına pişman olduğunda anlaşılacaktır. Aşağıda anlatmaya devam edeceğim birçok sebepten dolayı hukuki süreç sırasında veya bu sürecin sonunda bu para bana iade edilmediği taktirde, bütün akrabalarım, arkadaşlarım, üye olduğum dernekler ve işyerimdeki arkadaşlarımın yani bana güvenen herkesi bu banka ile çalışmaktan vazgeçirmek ve bu bankadaki tüm paralarını çekerek hesaplarını kapattırmak için elimden geleni yapacağım.

  Şu anda olay çok yeni ancak internetten sizlerin yani başka mağdurların yazılarını okudukça bu konuda banka sorumluluk almadığı için pek bir sonuç alınmadığını anlıyorum. Benim durumum farklımı değil mi tam bilemiyorum fakat olayda bankanın bariz ve ispatlanabilir bir zaafı ve hatası bulunmakta:

  Olaydan 10 gün kadar önce YKB güvenlik birimi benim hesabıma ilişkin bir güvenlik açığı tespit ederek şifremi kullanıma kapatmış. ben bunu bugün öğreniyorum çünkü bana bu konuda bilgi verilmedi. Olay benim açımdan şu şekilde gerçekleşti. 10 gün önce internete giremedim. sürekli olarak şifre veya kullanıcı kodu hatalı şeklinde hata veriyordu. teletel’i aradım. teletel görevlisi internet hesabımın aktif olmadığını şuneye giderek açtırabileceğimi söyledi. Neden böyle birşey olduğunu sorduğumda kendisinin bilmediğini şube ile görüşmem gerektiğini söyledi. Bunun üzerine en yakın YKB şubesine gidip durumu anlattım. internetten niçin giriş yapamadığımı ısrarla sormaya çalıştım ancak şube görevlisi ısrarla benim şifremi yanlış girmiş olabiliceğimi söyleyerek, iki dakka içinde bana yeni bir şifre vererek internet bankamı tekrar aktive etti. Böylece yani şifre ile internetten erişime devam ettim. Dediğim gibi bu olaylar saldırıdan 10 gün önce yaşandı. Saldırı sonrası birçok YKB yetkilisi ile görüştüm. hesabın 10 gün önce güvenlik şüphesi nedeniyle kapatıldığını öğrendim!!! Eğer bu şüphe bana o zaman söylenmiş olsaydı. Ve neden şüphelenildiği açıklansaydı. ben şüphe üzerine ya internetimi tamamen iptal eder ya da şüphenin türüne göre kullanım şeklimi değiştirirdim. En azından işlem limiti felan tanımlardım. Fakat ben içimde en ufak bir şüphe olmadan kullanmaya devam ettim. Nedense bu şüphe 10 gün boyunca Güvenlik biriminde saklı kaldı. Güvenlik birimi de şimdi topu YKB şubesine atıyor. Biz Güvenlik merkezi olarak hesabınızı kapattıktan sonra şubenize bilgi verdik onların sizi arayıp uyarması gerekirdi diyorlar. Benim için YKB tektir. YKB içindeki işleyiş beni bağlamaz. sonuç olarak ben bilgilendirilmediğim gibi. hesabımı tekrar açtırmak istediğimde dahi şube görevlisi gerçek kapatılma nedenini söylemedi. işte durum böyleyken böyle.

  Bu durumda ben hem aktarmayı yapanlar için hem de YKB için suç duyurusunda bulunmayı planlıyorum. Bu konuda bir önerisi olan varsa lütfen bana alidugan£gmail.com adresimden temasa geçebilirsiniz. benzer problemleri yaşayanlar varsa birlikte haraket etmenin çok önemli olduğunu hissediyorum.

  Herkese geçmiş olsun dilerim..

 30. Rafet TOK der ki:

  Merhabalar,

  ne yazıkki bende bankama (yapi kredi) inanıp güvenmenin bedelini 7 yıllık birikimimi internet dolandırıcılarına kaptırarak ödedim.
  Benim olayım 13.09.2006 tarihinde Yapı kredi bankasında meydana geldi.Ve kesinlikle ben internete evim dışında hiçbir bilgisayardan girmiş ve nerden geldiği belli olmayan maillere evet demiş değilim.yok efendim virüs göndermiş olabilirlermiş,yok neden eft ve ip sınırlaması getirmemişim gibi hikayelerle banka yetkilileri bizi uyutmaya çalışıyorlar. Ben eft ve ıp sınırlaması getireceksem eğer 1*interneti neden kullanıyorum 2*demekki banka güvenlik için kendine güvenmiyorki bunları bizlerden istiyor. Biz eğitimli insanlar olarak bankaların bizlere sunduğu teknolojiye güvenip internet kullanıyoruz ve maalesef bankalar en ufak bir olayda müşterisine sahip bile çıkmıyor.inanırmısınız olayı öğrendiğim gün tam 40 dakikada teletele ulaşıp gerekli bildirimi yapabildim.ve maalesef karşında işlem yapan yetkililerin direkt seni suçlayıcı tavrı insanı şaşırtıyor.internet kullanmayıp şubelerere işlem yapmaya gidiyoruz 1 saat sıra bekle bunun üzerine ilgisiz tavırlar.hadi diyorsun kendi işlemimi kendim yapayım banka için komik rakamlar olabilir ama bizler için tüm birikimimiz emeğimizin olduğu (25.000 ytl) meblağ bir çırpıda uçup gidiyor. Geçen hafta sabah gazetesinde bir haber vardı internet korsanlığında ruslardan sonra dünya ikincisiyiz diye.haberin devamında internet suçlarının masum bir olay algılanmasının olayın boyutlarını iyice arttırdığını ve pekçok finans kuruluşunun bu saldırıları gizli tutmaya çalıştığını belirtmiş.çok doğru bir haber bankalar imaj adına olaya sahip bile çıkmazken imajlarının çoktan bittiğinin sanırım farkında değiller.ben kendi adıma tüm çevreme ykb internet kullanıcılarına haber vererek internetlerini iptal etmelerini söyledim.madem bankalar sahip çıkmıyor biz birbirimize sahip çıkalım.şunuda belirtmek istiyorum.ben param çalınmadan 1 gün önce şubeden bu meblağa hazine bonosu bağlatıyorum 1 gün sonra aynı para son kuruşuna kadar çözülerek 8 ayrı hesaba eft olarak gönderiliyor.peki bu teleweb birimi madem oradan işlemleri gözetleyebiliyorda demiyormu bu müşteri ticari bir müşteride değil bireysel müşteri neden 1 gün önce bağlattığı parayı bir çırpıda çözüpte 8 ayrı hesaba aynı anda farklı bankalara gönderiyor kardeşim bu olaydan şüphelenmeyeceksinde daha ne olması lazım şüphelenmek için. hemen o anda müşterinin aranması gerekmiyormu ?bankacılık bu değilde nedir peki oturup sadece ekranı izlemekmidir yoksa uyanıklık gerektiren bir meslekmidir bunun eğitimini almış bu arkadaşlar böyle olayların devamlı olduğunu biliyorlar.ama iş suçlu aramaya geldimi çok kolay nerden bilelim şifrenizi 3.kişilere vermediğinizi.gerçekten çok moral bozucu ve basit yaklaşımlar.
  evet böyle işte….hakkımızı sonuna kadar arayacağız.
  iyi günler.

 31. Özgür BAYRAM der ki:

  MERHABA

  25.09.2006 tarihinde yapı kredi bankası destek hattından arandım. İnternet üzerinden benim bilgim ve rızam olmadan üçüncü kişilerce hesabımda ki paranın başkaca hesaplara aktarıldığını öğrendim. Hesabımdaki paranın 9950 YTL’si Ali ÖZDEN isimli şahsın YKB çemberlitaş şubesine aktarıldıgını ve bu meblağin 4970 ytl lik kismininda çeşitli şekillerde çekilip harcandiğinı ayrıca 5600 ytllik kismininda Sedat Gürkan isimli şahsın Diyarbakır-Ofis de bulunan Yapı Kredi Bankasındaki hesabına havale edildigini öğrendim.

  OLAYIN ERTESİ GÜNÜ SAVCILIGA BU SAHISLAR ADINA SUC DUYURUSUNDA BULUNDUM.. BANKA TARAFINDAN BLOKE EDILEN KISMI TEKRAR HESABIMA IADE EDILDI HARCAMA YAPILAN KISIM ICINDE BANKA TARAFINDAN SAHISLARIN YAKALANMASI GEREKTIGINI VE BU HARCANAN KISIM ICINDE BANKANIN BIRSEY YAPAMAYACAGI SÖYLENDI.

  OYLE GOZUKUYORKI SİKAYET SAYISI COKLUGU VE BUNA NAZARAN BANKALARIN MAGDURLARIN MAGDURIYETINI KARSILAMA ORANINA BAKARSAK BANKALARINDA BU DURUMA SEYIRCI KALDIKLARI GÖRULUYOR..

  ÖZGÜR BAYRAM

 32. Özgür ÜNLÜ der ki:

  18.08.2006 tarihinde yapıkredi bankasından bir kişi beni arayarak 6.200ytl lik bir işlem yapıp yapmadığımı sordu. Bende böyle bir işlemden haberdar olmadığımı söyledim. Yetkili 6.200ytl min başka bir banka hesabına benim haberim olmadan eft yapıldığını ve savcılığa paramın gittiği hesabın sahibinin hakkında suç duyurusunda bulunmamı söylediler. Bende hemen savcılığa giderek suç duyurusunda bulundum.Param şuanda bloke durumda ve geri ödenmemekte mahkeme kararı olmadan geri ödeme yapmayacaklarını söylüyorlar. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

  Saygılarımla

  Özgür ÜNLÜ

  ——————————————————————————–

  Arkadaşlar daha önce akbank’ta bloke de bulunan paramı geri aldım. AKBANK teftiş kuruluna çektiğim faxa istinaden araştırmalar yapıldı ve param hesabıma geri aktarıldı.

  Saygılarımla
  Özgür ÜNLÜ
  26.10.2006

 33. Faruk HASKIRIŞ der ki:

  Arkadaslar öncelikle herkese gecmis olsun. Benimde 14.8.2006 tarihinde yapi kredi internetine girerek 7335 ytl Kuveyt türk banka eft yapılmıs ve aynı gün cekilmis. Ben olayı gece hesapları kontrol ederken farkettim ve harekete geçtim.Eft yapanı ve parayı cekeni buldum,savcılıga ve emniyete suc duyurusunda bulundum. Kisileri yakalamak için emniyet bankadan yazi bekliyor.Iki bankada duyarsız davranıyor. Bundan sonra ne yapmamı tavsiye edersiniz.

  Yardimlariniza simdiden tesekkürler.

  ——————————————————————————–

  05.09.2006

  Arkadaşlar merhaba,Benim hesabımdan havale yapıp parayı çeken 4 kişiyi polis yakaladı. Kişiler hakkında başka magdurlar veya şikayetciler varmı diye araştşrma yapıyorlar.İsteyen Büyükçekmece asayişte Başkomiser Hakan ER ile 0212 883 2970 telefonu ile irtibat kurabilir ve şikayetçi olabilirler. Benim Hesabımı kullanan şahıs MUHAMMED YILDIZ.parayı çeken Fadime YILMAZ. Ayrıca mahkemede kullanılmak üzere emsal, örnek kararlar gerekiyor. Kimde varsa temas edelim.
  Görüşmek üzere

  Faruk HASKIRIŞ

 34. Koray ERGÜN der ki:

  Şikayetçi: Olcay ERGÜN,

  Suç: Internet bankacılığı dolandırıcılığı

  Tarihi ve Saati: 10.08.2006 Saat 15:45

  Açıklama: Yapı Kredi Bankası Tüccarbaşı Şubesindeki 0107773-4 nolu hesabımdan aşağıda detayları verilen tanımadığım kişi ve hesaplara ait havaleler bilgim dışında yapılmıştır.

  1. 8700 YTL Akbank İzmir Üçyol Şubesi’ne 3621711 nolu referansla Ercan Acar adına,
  2. 8900 YTL Yapı Kredi Bankası İzmir Mustafabey Şubesi’ne Ateş Yakar adına,
  3. 10000 YTL YKB İzmir Üçyol Şubesi’ne Ercan Acar adına,
  4. 7000 YTL Yapı Kredi Bankası Kızılay Şubesi’ne Kerem Eğri adına havaleler yapılmıştır

  Yapılan dolandırıcılık internet üzerinden gerçekleşmiştir. ilk 3 havale ile ilgili olarak tutarlar havale yapılan şubelerden hemen çekilmiş, 7000 YTL’lik tutarın 600 YTLsi de ATM ile çekilmiştir.

  Bu işlemler sonrası teleweb yetkilileri beni ve oğlum Ahmet Koray Ergün’ü arayarak işlemlerden haberdar olup olmadıklarını sormuşlardır. Yşlemlerin bilgimiz dışında gerçekleşmiş olması nedeniyle teleweb erişimlerine bloke konulup, havale edilip çekilemeyen 6400 YTLsi için de bloke konulmuştur.

  Banka bu işlemler ile ilgili hiç bir sorumluluk kabul etmemektedir. Biz olay günü savcılığa başvurarak hukuksal süreci başlattık ve mali şubeye de olayı intikal ettirerek savcının istediği tespitlerin biran önce yapılmasını amaçladık.

  Banka yapılan işlemlerle ilgili olarak yazılı bilgi verebileceğini bildirmiş, henüz araştırmasının devam ettiğini belirterek herhangi bir bilgilendirme yapmamıştır.

  Teleweb kullanıcı kodunun internet üzerinden bir şekilde ele geçirilmesi söz konusu olabileceği gibi, banka tarafında da güvenlik açıklarının olabileceğini düşünüyorum.
  * Bankaya hangi şifre ile ulaşılmaya çalışıldığını bilmemekteyim, zira banka benim kullanıcımı bloke etmişti beni aradıklarında. Dolayısıyla, belki şifrem sıfırlanıp yeni bir şifre ile işlem yapılmış olabilir. Bu durumun tespiti için bir kanıtı ortadan kaldırmış gözüküyor banka.
  * Teleweb kullanıcıma erişmek için nasıl bir yöntem ve deneme yapıldığı bilgisini banka benimle paylaşmamaktadır. Normalde 3 defa hatalı şifre girilmesi durumunda erişimin engellenmesi durumunun gerçekleşip gerçekleşmediği belirsizdir, banka bu bilgiyi benimle paylaşmamıştır.
  * Havalelerin yapıldığı hesap sahiplerine ulaşılıp ulaşılmadığı bilgisi tarafımıza verilmemiş bu kişilerin gerçek kişiler olması durumunda hakkımızı arama şeklinin farklı olacağı gözardı edilerek savcılık nezdinde araştırmanın veya mahkeme kararı ile tespitin sonucunun beklenmesi durumu ortaya çıkmış. Bu da geçen zaman diliminde suçluların ortadan kaybolması ve kanıtların kaybolması konusunda bizi mağdur durumda bırakan bir başka noktadır.
  * Teleweb işlemlerimi oğlum ile birlikte yapmakta idik, bu işlemleri oğlum ya işyerinden (güvenlik duvarı olan, kurumsal bir şirket) veya evdeki bilgisayarımızdan ( güncel antivirüs koruması olan) yapmakta idik. Şifreyi yazılı olarak bir yerde tutmadığımız ve en son evden işlemi Temmuz ayının başında yapmış olmamız, farklı teleweb kullanıcısı, aynı şifre ve aynı bilgisayarlardan oğlumun da işlem yapmasına rağmen sadece benim hesabımın dolandırılmış olması bu bilginin bizim dışımızdaki kanallardan dolandırıcıların eline geçmiş olabileceğini düşündürüyor.
  * Kimlik bilgilerimi kullanarak bir şekilde internet şifremi ele geçirmiş olup olmadıklarını merak ediyorum. ATM kartımı ve şifresini bilmeleri gerekiyordu kalpazanların. Ama ATM kartımı da bir şekilde çoğaltıp bu işlemi yapmış da olabilirler.

  Bankanın daha güvenli erişim için sunmuş olduğu ek güvenlik önlemlerinden dinamik şifre, sabit ip gibi özellikleri kullanmıyordum, zira bu işlemler hem işlemleri zorlaştırıyor hem de dinamik şifre talebi için ayrı başvuruda bulunmak gerekiyordu. Ayrıca dolandırıcıların teknolojiye bu kadar hakim olduğu bu dönemde bu güvenlik sınırlarının da bir şekilde aşılacağını düşünüyorum.

  Bundan sonra hukuk süreci ile hakkımı aramaya çalışacağım. Bunun yanında her türlü platformda durumumu açıklayıp mağduriyetimi ve başıma gelenleri paylaşacağım.

  Bu tür davalarda yazılı bir düzenleme net olarak olmadığından sonucu önceden kestirmek mümkün değil ve şimdiye kadar parasını mahkeme yolu ile alan kişilerin olduğunu duymadım. Mahkeme öncesi banka ile anlaşarak bir şekilde kayıpları alanlar olduğunu biliyorum ama bu kişiler de banka tarafında özel müşteri olarak görülüp diğer portföyleri kaybedilmek istenmediği için anlaşılmış kişiler.

  Bu konuda daha önce davalarda görev almış beni yönlendirecek avukatlar ve benzer durumları yaşamış insanlar ile de irtibat halinde olmak istiyorum.

  Yaşım itibariyle bu işlerle daha çok oğlum ilgilenecek. Ama bu süreç çok yorucu ve yıpratıcı. AMa kaybettiğim mebla benim için çok yüksek bir tutar olduğu için bunun peşini bırakmaya hiç niyetli değilim.

  Yardımıcı ve yönlendirici desteklerinizi bekliyorum.

  Olcay Ergün

  Ahmet Koray Ergün

 35. Tugay TÜRKAY der ki:

  Yapı ve kredi bankasında internet bankacılığı kullanıcısıyken hesabıma saldırı oldu. Şükür herhangi bir kaybım olmadı ama tekrar açtırmak için yaptığım müracatım 1 ayda cevaplanamadı ve böylelikle Yapı ve kredi bankasında internet bankacılığı maceramız sonlanmış oldu.

  Madem bu işi beceremeyecekler de neden böyle bir hizmete talip olurlar henüz anlayabilmiş değilim.

  Tugay Turkay

 36. Soner ATASEVER der ki:

  Yapı Kredi Sigorta A.Ş acenteliği yapıyorum. 05,05,2006 tarihinde YKB Ataşehir Şubesinde bulunan hesabımdan 15.000 euro mun YTL ye çevrilerk 25.500 ytl Akbank Sirkeci Hesabına eft yapılmış. AYDIN ŞAHİN ismli kişi Akbank Sirkeci şubesinde hesap açma ve parayı çekme işlemini aynı dakikalarda gerçekleştiriyor. BU nasıl bir sistemdir akla gelmez. Kendi gönderdiğiniz EFT yi birgün sonra alabiliyorsunuz. Bu nasıl bir içten destek anlaşılması çok zor değil. Ayrıca ben paramın çekildiğini Pazartesi saat 17 30 da ekranımdan görüyorum ki hesap 0 euro. YKB benim bukadar büyük rakam havale yapmadığımı şubemle çalışıldığımı biliyorlar. Neden bana dönülmedi. Aylar önce yaptığım bir havale için hemen beni arayıp teyit alan banka neden bu işlemde kayıtsız kaldı.

  Bunu yapan kişiler teknoloji olarak bir bankanaın bilgi işlemini nasıl ortadan kaldırabiliyor. O zaman neden bu sistem satışa ve ilgiye sunuluyor. Kesinlikle bu konunun üzerine sonuna kadar gideceğim. Benim ne zorluklarla çalışıp biriktirdiğim paramın bu kadar kolay kaybetmek kolay olmasa gerek. Lütfen elimizden geleni yapmak bizlere görezdir. Bu konuyla ilgili tüm yasal haklarımı her yerde arayacağımı tüm bu konuya muhatap herkesin bilmesini istiyorum.

  Saygılarımla

  Soner ATASEVER

  ——————————————————————————–

  DEĞERLİ ARKADAŞLAR,

  KREDİ KARTLARI İLE İLGİLİ ÇIKAN YARGITAY KARARI İLE İLGİLİ TÜM ARKADAŞLAR AVUKATLARI ARACILIĞI İLE 6. TİCARET MAHKEME KARARINI ALABİLİRLER. ORADA SANAL YOLLA ALIŞVERİŞ VE KOPYALAMA İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ TÜM SORUMLULUK BANKAYA AİTTİR. LÜTFEN EN KISA ZAMANDA BU KONUYLA İLGİLİ FORUM YAPIP BİRLEŞMELİYİZ.

  SAYGILARIMLA
  SONER ATASEVER

 37. Hasan ARI der ki:

  Selamlar,

  Benim Ykb bankasında interaktif bankacılık sistemini kullanmakta idim.Taki 24/02/2006 tarihine kadar. Yapı kredi bankasında hesabı olanlar dikkat etsinler televeb şifrelerinizi bir şekilde kırıp paranızı havale edip çekebiliyorlar. Benim başımdan geçen ise bu sistemi kullanırken çok fazla da kullanmıyorum. Hesaplarıma internet üzerinde girilmiş olması ve 2,460 YTL Paranın havale edilerek çekilmesi. Bunu banka yetkililerine bildirdiğimde ise tamamen sorumluluğu sizin üzerinize atmaları hatta suçlu sizmişsiniz gibi davranmaları .

  Hesabımdan havale yapıldıktan bir saat sonra bankayı aradığımda ıp numarasını verdiler Ankara üniversitesi bilgisayarları görünmekte dediler ve Ankara üniversitesi bilgisayarlarından işlem gerçekleşmiş ve aynı bankanın İstanbul bebek şubesinde Osman Refik Akyüz hesabına para havale yapılmış ve bankadan bu şahıs parayı çekmiştir. Benim burada sormak istediğim bu sistemler güvenli değil öyle isteyen kişi bu hesaplara ulaşabilir ve istediği parayı çekiyorsa buna banka neden önlemler almıyor önlem alamıyorsa neden bu sistemleri kullandırtıyor. Bana banka kullanmış olduğunuz bilgisayarlarda güvenlik açığı olabileceğini onun için şifrelerinizin elde edilebileceğini söylediler.Mademki bilgisayrlarda güvenlik açığı olabileceğini biliyorlar ve şifreler elde edilebileceğini biliyorlar neden bu kadar para işlemlerinin yapıldığı banka sitesinde bir güvenlik proğramı koyup uyarı olarak sayın müşterimiz güvenlik proğramını yüklemeden hesabınınız açamazsınız diye bir proğram koymuyorlar. Netice de bilgisayar uzmanları bu konuları bilebilir.Normal bir vatandaş sadece sisteme güvenir ve işlemini yapar.

  Ben bu işleme karşı tek yapabildiğim savcılığa suç duyurusunda bulunmam oldu. Aynı zamanda Parayı çeken kişiye icra takibi gönderdim. Bankanın savcılık kanalı ile vermiş olduğu osman refik akyüzün adresi ve kimlik bilgilerine ama zannetmiyorum bi kişinin bu bilgilerinin doğru olduğunu sanırım tebligat yapılamaz bila döner.İşlemi yapılan bilgisayar Ankara Üniversitesi bilgisayarları imiş fakat genele açık olan bu bilgisayarda işlemi yapan kişinin tespit edilmesi mümkün değil diyorlar.İzleyeceğim diğer yol ise bankaya karşı gerekli güvenliği sağlayamadığı ve müşterisini madur ettiği için maddi,manevi tazminat davası açmak.Ortak hareket etmek için fikirlere açığım bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Fakat eldeki veriler bu kişileri bulmaya yeterli gibi görünmüyor. Bu tür olaylar başına gelen arkadaşlar ne işlem yapmışlar sonuç alabilmişlermi bu durumlarda bankaların hiç sorumluluğu yokmu bana bilgi verebilirseniz sevinirim.

  Hasan Arı

 38. Metin ÖZCAN der ki:

  YAPI KREDİ BANKASI İNTERNET BANKACILIĞI NE KADAR GÜVENLİ?

  Yapı Kredi Bankası Maltepe-Küçükyalı Şubesi’nin mudisiyim. İnternet bankacılığı’nı kullanıyordum. 03-10-2005 tarihinde kredi kartımın dönem borcunu ödemek üzere (son ödeme günü) bilgisayarımdan Teleweb’e girdim(18.40 sularında). Ancak hesaplarımdan 14.59 fon satış işlemi, 15.03’te Ahmet Karakaya adına Yapı Kredi Bankası Taksim Şb.ne web havale ile 10.000 ytl., 15.04’te 926,47$, 1255,96 ytl karşılığında satılmış ve 15.07’de Ahmet Karakaya adına 1700 ytl web havalesi yapılmış olduğunu gördüm. Durumu hemen 4440444 telefonundan Yapı Kredi Bankasına aktardım ve faks ile mağduriyetimi bildirdim. Aynı tarihte iki kere daha 4440444’ü arayarak, bilgim dışında paramın havale edildiği Ahmet Karakaya’nın hesaplarının bloke edilmesini istedim. Aldığım cevap; ‘mesai saatleri dışında bu işlemi yapamıyoruz’ oldu.

  04-10-2005 tarihinde Yapı Kredi Bankası Küçükyalı Şubesine 09.00’da bankanın açılışıyla beraber girdim. Buradan mağduriyetimi bildirir faksı tekrar Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü’ne çektim. Saat 10.00 sularında görüştüğüm müşteri temsilcisi Banu hanım, hesaplarımın havale edildiği Ahmet Karakaya isimli şahsın Yapı Kredi Bankası Taksim Şubesinde 1080 ytl civarında paranın serbest olduğunu (bloke konulmadığını) hayretle gördü. Banu hanım taksim şubesini aradığında aldığı cevap; ‘henüz genel müdürlükten bloke konulsun yazısı gelmedi.’ Oldu. Aynı gün (04-10-2005) Kartal Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundum. İşlemlerin hızlı olması için evrakları elden takip etmek istedim ve evrakları elden Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne oradan da Maltepe Cumhuriyet Karakolu’na götürdüm. Karakolun Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’ne havalesini yine elden takip etmek üzere aldım.

  05-10-2005 tarihinde, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü’nden dosyamla ilgilenen Füsun Hanım; konunun Mali Şube Müdürlüğü ili ilgili olduğunu söyledi. Yazıyı Mali Şubeye götürdüğümde de; karakoldan yazının yanlış birime yazıldığını ve düzeltilmesi gerektiğini söylediler (Zafer Esmeray Bey).

  06-10-2005 tarihinde; Cumhuriyet Karakolu’ndan yazıyı Mali Şube Müdürlüğü’ne şeklinde düzelttirip Mali Şube Müdürlüğü’ne elden götürdüm ve Zafer Esmeray Bey’e teslim ettim.

  Bütün işlemlerin hızlı olması için elden koşturduğum halde mesai saatlerinin tamamında bu işle uğraşmama rağmen 03-10-2005’te olan dolandırıcılık için 06-10-2005 tarihinde harekete geçilebildi.

  KUSURLU DEĞİLİM ÇÜNKÜ;
  1. Teleweb’e (Yapı Kredi bankası internet şb.) girdiğim bilgisayarım sürekli kullandığım ve win.xp işletim sistemi sp2, norton antivirüs ve firewall güvenlik sistemleri sürekli günceldir.
  2. şifre bilgilerimi hiçbir şekilde kimseyle paylaşmadım.
  3. Gelen maillere cevap yazmadım, maillerden ya da linklerden Teleweb’e girmedim. Direk ‘teleweb.com.tr’ adresini kullandım.
  4. Her zaman sanal klavye kullandım zaten Yapı Kredi internet bankacılığında sanal klavye teknik açıdan zorunlu.

  BANKANIN SORUMLULUKLARI
  1. Bana yazılı veya sözlü, almam gereken hiçbir önlemden ve internet bankacılığının risklerinden söz edilmedi.
  2. Ben müşteri olarak bankaya güvenip paramı ve kişisel verilerimi teslim etmişsem banka da tüm makul güvenlik önlemlerini almak ve koruması için emanet ettiğim parayı korumak zorundadır. Paramı bankaya sırf koruması için teslim ettim.
  3. Banka paramı sigorta ettirmek için gerekli mevzuatın izin vermesine rağmen paramı sigorta ettirmemiş ve sorumluluğun altına girmiştir.
  4. Sürekli Telekomun sağladığı adsl bağlantı ile sisteme girdiğim halde dolandırıcılığı yapanlar ??tim’in sağladığı bağlantı ile sisteme girmişler ve 30-09-2005 tarihinde girip incelemeler yapmışlar, 03-10-2005 tarihinde ise hesaplarımı boşaltmışlardır. Yapı Kredi Bankası’nın elektronik bankacılık sözleşmesinde asli borcu elektronik bankacılık işlemlerinin güvenle yapılmasını sağlamaktır. Bankanın bu borcu süreklilik arzettiği gibi, onun bu borcunu yerine getirmesinde ihmale düşmesi halinde sorumlu tutulamayacağına yönelik sözleşme kayıtları hükümsüzdür. Banka hem hesaplarımın güvenliğini sağlamakta aciz kalmış hem de beni ‘hesabınıza i?tim ile bağlanıldı’ diye uyarmamıştır.
  5. Hesaplarımın boşaltıldığı tarih olan 03-10-2005 günü saat 18.40 sularında sisteme girdim ve hesaplarımın boşaltıldığını gördüm. Bankayı aradığımda ise normal bir bankacılık işlemi yapacakmışım gibi 20dk. Dan fazla telefonda ‘tüm müşteri hizmetleri çalışanlarımız hala meşgul’ denilerek bekletildim. Banka önceden alması gereken önlemleri almadığı gibi hesaplarımı koruyamadıktan sonra bile acziyet içine düşmüştür. Şöyleki; 03-10-2005 tarihinde saat 22.00 sularında zaten bankanın alması gereken bir önlem olan ‘hesabımın bilgim dışında transfer edildiği, Yapı Kredi Bankası Taksim Şb.sindeki Ahmet Karakaya’ya ait hesabın bloke edilmesini istediğimde aldığım cevap: ‘mesai saatleri dışında böyle bir işlemi yapamıyoruz’ olmuştur. Oysa 04-10-2005 tarihinde saat 10.00 sularında bile Ahmet Karakaya’nın hesabında 1080 ytl. Civarında bir para serbest duruyordu.

  Özetle; Yapı Kredi Bankası’ndaki hesabımda bulunan 11.700 YTL. Param, yine Yapı Kredi Bankası Taksim Şubesi’nde Ahmet Karakaya hesabına web havale ile bilgim dışında gönderiliyor, oradan ATM ile Yapı Kredi Bankası Bakırköy Şubesi’ne Hasan Yücel hesabına gönderiliyor ve oradan Şubeden para çekiliyor. Bankanın bana söylediği ise teftiş kurulu’nun konuyu incelediğidir. Ancak teftiş kurulu raporu da bankanın hiçbir sorumluluğunun olmadığı ve benim için hiçbirşey yapmayacakları yönündedir. Banka gişesinden çekilen 10.000 YTL. için kamera kayıtlarının incelenmesi konusunda ise; suç tarihinde kameraların bozuk olduğunu söylemekteler. Bankanın güvenlik zaafından kaynaklanan dolandırıcılık ve yukarıda bahsettiğim Ahmet Karakaya hesabındaki mevcut paranın bile bloke edilmemesi ihmali neticesinde Yapı Kredi Bankası’na emanet ettiğim param yine Yapı Kredi Bankası tarafından Bakırköy Şb.since hırsızlara teslim edilmiştir.

  Bilgilerinize arz ederim.

  Saygılarımla.

  Metin Özcan

 39. serdar ada der ki:

  oncelikle gecmis olsun. ben de ykb internet kulllaniciyim. hem sifre cihazi kullaniyorum hem de sms onay sifresi kullaniyorum. bunlar için ucret almiyorlar (simdilik). tedirgin oldum simdi, parasini kaptiran arkadaşim sifre cihazi veya sms sifresi kullaniyormuydunuz. hemen cevap verirseniz memnun olurum.

 40. turkan der ki:

  sayın mağdur şu an sizin başınıza gelen olayların aynısı bizimde başımıza geldi ve Türkiye’nin sayılı bankalarından olan Yapı Kredi bankası tarafından kaderimize terk edilmiş durumdayız size geçmis olsun diyor, bunların bidaha yaşanmamasını en azından bankanın müşterilerine sahip çıkmasının şart olduğunu önemle duyuruyorum

 41. Mehmet Buyukozer der ki:

  @aflamed:
  Olayın bu kadar büyük boyutta olduğunu bilmiyordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yapı Kredi Bankasının bu yaptığı daha doğrusu yapmadığı (insanların mağdur olmasına mani olmamaları) gerçekten çok rahatsız edici! Dediğiniz gibi bankaların mudilerini satmaları ve böyle bir durumda yalnız bırakmaları çok rahatsız edici. Yapı Kredi bankasının bu kadar kayıtsız kaldığını gördükten sonra daha iyi anladım. Yazdığım yazıdan sonra, Yapı Kredi Bankası Kayışdağı şubesinde bu olay tekrarlanmış, başka bir iş yeri sahibi daha mağdur olmuş. Bu işi yapanların bir çete olduğu ve Yapı Kredi ve Garanti bankalarının müşterilerini hedef aldığı ortada. Sizin sitenizde de belirtildiği gibi sanal dolandırıcılıkta ilk sırada Garanti Bankası ikinci sırada da Yapı Kredi Bankası bulunuyor. Bu konuyla ilgili bir yazı daha hazırlayıp bahsettiğiniz konuları dile getirmeye çalışacağım. Maalesef insanlarımız, paraları çalınana kadar durumun farkına varmıyorlar ve bankalar paraları çalınan müşterilerle ilgili hiçbirşey yapmıyorlar.

 42. aflamed der ki:

  YKB’nin binlerce magdurundan sadece birisim. Benim de 18.000 YTL param calindi. TR’de son iki yil icerisinde cesitli bankalardan 74.500 kadar kisinin ayni sekilde magdur oldugu biliniyor; kiminin 500 YTL si bir digerinin 2 milyon YTL’si. http://www.sanalbankamagdurlari.com sitesine bir goz atin ve memleketimin manzaralarina sahit olun. Utanc verici! Bankalar mudisini nasil da satiyor. Paralarımız Kanunlar geregi sigortali ama neden banka paramizi odemiyor! Haberlerde gorduk okuduk, bazi bankalarin personelleri musteri bilgilerini satiyor. Bazi bankalarin da parmagi var bu iste. Basimiza bu olay gelince, burada anlatmamda bile sakinca olan neler ogrendik bu bankalar hakkinda! Ya Internet bankaciligini kullanmayin (paraniz calinana kadar isin ciddiyetinin farkina varamiyorsunuz) yada bankalara daha sıkı guvenlik onlemleri almaları konusunda bize destek verin. Bizden başka magdurlar olmasin!! Çünkü benim canim çok yandi.

  Sanal Banka Magdurları Dernegi Uyesi
  http://www.sanalbankamagdurlari.com

 43. cagatay der ki:

  acaba diğer bankalar yapıkrediden farklımı ki onlar hesaplara garanti veriyor mu?

 44. ilyas ayyıldız der ki:

  cok doğru ama bu ülkede doğru yanlıs demek :((

 45. abcdefgh der ki:

  Cidden çok rahatsiz edici bir haber. Baskalarini bilmem ama internet hizmetleri banka secerken benim için çok onemli faktorlerden biri. Yapi Kredi Bankasi eger bu hizmeti sunuyorsa guvenligini de saglamalidir. ‘Ama efendim hackerlar dogru kullanici adi ve sifreyi girdi, sistemde tamamen imtiyaz sahibi durumuna gectiler, olanlardan bir sorumlu değiliz’ diyemezler. Gecenlerde internet üzerinden aldigim ucak bileti web sitesindeki bir hata yuzunden kredi kartima 5 defa charge edilmis. Hemen bankadan arayip, biletin 5 defa charge edilmesini benimle dogrulamak istediler. Bu sayede hata duzeldi. Bankamdan çok memnun oldugumu söylemeye gerek yok sanirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php