İçeriğe atla

Winamp’ta müzik arşivinizi temizlemek

(18/12/2012: Güncelleme: Winamp sitesinden bu dosya silindiği için arşivimden buraya ekledim. Rar dosyasının içeriğini winamp’ın Program Files/Winamp/Plugins/ dizinin altına açıp winamp’ı yeniden başlatmanız yeterli.Winamp Delete Current Song 2.5

Bilgisayarımda eski-yeni, türkçe-yabancı her telden toplam 5500 tane mp3 var. Lise yıllarımda bilgisayar başında boş vakit geçirdiğim zamanlarda oturur bu parçaları,

 • Türkçe
  • Pop
  • Rock
  • Favorilerim
 • Yabancı
  • Pop
  • Rock
  • Favorilerim

diye organize ederdim. Ne arıyorsam hemen bulmamı kolaylaştırırdı. Ama son zamanlarda hem bilgisayarlarımda sık sık problem olmasından hem de vakit darlığından mp3 diye bir dizin ve onun altına karmakarışık atılmış onlarca dizin bulunuyor.

Hafta sonu oturdum ve bu mp3’leri eski düzen organize etmeye başladım. Ama albüm albüm indirdiğim için çok sayıda parça ve aralarından bir sürü sevmediğim müzik var. Ben de oturdum önce bu kötü parçaları aradan temizlemenin yollarını aramaya başladım.

1997 de ilk çıktığında Winamp‘ın “dosya silme” özelliği de vardı ama sonra bir daha özelliği göremedim. Dün araştırırken tam da bu işi yapmak için Winamp üzerinde çalışan bir eklenti buldum.

Çalan parçayı silmek için kullandığım eklentinin adı: Delete Current Song (Çalan parçayı sil) http://www.winamp.com/plugin/deletecurrentsong/110040

Sevmediğiniz parçaları dinlerken hard diskinizden silmek istiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

-Temizlemek istediğiniz parçaların hepsini Winamp listenize ekliyorsunuz, bunun için Windows Ara / Bul’u (Windows tuşu + F) kullanabilirsiniz.
Windows'da arama yapmak

-Eklentiyi kurduktan sonra Winamp ayarlar kısmından, eklentiye kısa yol tuşu ekliyorsunuz. Winamp ayarlara girmek için, Winamp penceresinde “Ctrl – P” kısayolunu kullanabilirsiniz. Orada “Plug-ins” -> “General Purpose” un altında “DeleteCurrentSong” eklentisinin üstüne tıklayıp, “Configure selected plug-in” diyorsunuz.

Winamp'ta calan parcayi silmek

Bu kısım biraz yeni teknolojilere göre geri kalmış. Kısa yol tuşunu belirledikten sonra (örn: Windows – Q tuşu) dosya ismi girip, “Save Settings” yapmanız gerekiyor.

Winamp'ta kisayol tusu ile dosya silmek

Bu aşamayı da geçtikten sonra listenizdeki parçaları temizlemeye başlayabilirsiniz. Çalan parçayı beğenmediniz mi benim örneğimde “Windows – Q” tuşu ile direk hard diskinizden siliyorsunuz ve listenizdeki bir sonraki müzik çalmaya başlıyor.

Winamp’ta müzik arşivinizi temizlemek” üzerine 2 yorum

 1. mehmet der ki:

  Eyvallah çok güzel anlatmışsın hem de çok gerekli bir şeydi bu.

 2. hakan der ki:

  off süpermiş walla ne dua edecem sana çok saol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php