İçeriğe atla

Kutlu Doğum Haftası Bidatdır

Türkçe sözlük Bidat anlamı
bidat; 1 . İslam dininde hz. muhammed zamanından sonra ortaya çıkan değişik yargılar ve ilkeler.
2 . sonradan türeyen şey.

Son 10 yılda türetilen, kuvvetli olmayan hadislerden yola çıkarak ecdadımız tarafımızdan takip edilen diğer kandiller kadar dahi bile dinimize, hadise ve sünnete hürmeti olmayan bir bidattır hem de. Örneğin Berat kandili İslam aleminde, Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve İran’da iştirak edilmektedir, diğer ülkelerde yaşayan müslümanlara “Berat” deseniz, Şabanın 15’i deseniz dahi bişey anlamazlar.

Kutlu Doğum haftası ise hicri takvime bile tabi olmaya gerek duymayan, laik devletimizin ve müstakbel Diyanetimizin otoritesindeki Türk-İslam sentezinin bütün kurallarına uyacak şekilde, Nisan ayının son haftasında doğum günü – nevruz edasında kutlanan, tamamen alelade bir haftadır.

Geçen sene bana gelen “kutlu doğum haftanız mübarek olsun, hayırlara vesile olsun” şeklinde mesajlara “bilmukabele desem, bidata iştirak etmiş olacağım, cevap vermesem size hürmetsizlik etmiş olacağım, ne diyeceğimi bilemedim” diye cevap attığım kişiler benimle irtibatı kesti.

Vahabi (Selefilerin) iddia ettiği gibi her bidat cehennemdir hadis-i şerifini kullanmak niyetinde değilim ama bu mevzuyu da tarihe not düşmek istedim. Bu hafta için Yasinler, Tebarekeler okunmaya, tesbih namazları kılınmaya başladı bile. Mazallah tarih olur da yarın birileri çıkıp Kutlu Doğum kandili diye bişeye dönüştürmeye kalkanlar olursa, birileri de bu yazıyı belki okur da bu işin böyle olmaması gerektiğini hatırlar.

Kutlu Doğum Haftası Bidatdır” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php