İçeriğe atla

Türkiye’ye İnternette Sahip Çıkmak

Bu konuyu çok uzun süredir düşünüyordum ama yazmamı ateşleyen ard arda gördüğüm birkaç yazı oldu. Bunlardan ilki cennet mekan Vahdettin’in devleti sattığını iddia edenlere çok güzel cevap veren (Vahdettin gizli anlaşma yaptı mı?) yazısı idi. Bu yazıyı sonuna kadar okurken, arada geçen ingiliz işgalini yönlendiren ve takip eden isimlerden Lord George Curzon ve Sir George Buchanan‘ı internetten araştırmaya başladım. Bu sırada nam-ı diğer “Ermeni soykırımı yalanı” meselesiyle ilgili yazılarını çok beğendiğim http://www.tallarmeniantale.com/ sitesi ilk sırada çıktı. Buradan da İngilizlerin Türk ve Osmanlı için çıkarttığı yalanları dile alan, 2001 yılında dile alınmış British Propaganda and the Turks (ingiliz propagandası ve türkler) isimli makaleye denk geldim.

Buraya kadar herşey süt liman. Yazıyı okumaktan hoşnut oldum ve digg.com sitesindeki hesabıma kaydetmeye karar verdim. İşler tam burada karıştı. Baktımki böyle can alıcı ve önemli bir makaleyi kaydeden ilk kişi benim!!! Bunun akabinde bir de “armenian” (ermeni) diye aratıyım dedim. İlk 10’da çıkan ve Ermenilerce kaydedildiği bariz gözüken yazıların hepsi (ekran görüntüsünü altta bulabilirsiniz) “Obama’nın Ermeni soykırımını kabul etmesi”, “Temsilciler meclisinin Ermeni soykırımını kabul etmesi” v.b. yazılarla ilgili. Lafa gelince tükürüğümüzle boğarız dediğimiz kitleler bizleri internette, meclislerde ve uluslararası çapta yerle yeksan edip ağzımızı açtırmıyorlar bile.

Peki digg.com delicious.com stumbleupon.com gibi sitelerde bu gibi haberlerin en üst sıralarda çıkmasının bize ne yapar?
Bu siteler günde milyonlarca ziyaretçi alan ve bir nevi internetin sosyal seyrini belirleyen siteler. Kaydedilen haberler kimi zaman birkaç saat içinde yüzbinlerce ziyaretçi alabiliyor. Dolayısıyla verilmek istenen mesaj çok kısa sürede bütün dünya nüfusuna ulaştırılabiliyor. Kendi ziyaretçileri haricinde Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarının haber sayfaları da bu sitelerde ilgi gören ve rağbet gören haberleri daha üst sıralarda gösteriyorlar.

Ne yapmalıyız?
Hemen digg.com, delicious.com ve stumpleupon.com sitelerinde hesap açmalısınız. Forum veya email hesabı açmaktan farksız, email adresi, kullanıcı adı ve şifre tanımlamak suretiyle hesap açabilirsiniz. Bu işlemleri ekran görüntüleriyle anlatan (Yazı 1: Digg this post nasıl kullanılır? Yazı 2: Digg nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?) Hesap açtıktan sonra, örneğin “armenian” diye aratıp çıkan haberlerden bizim aleyhimize çıkartılmış olanları “Bury” diyerek gömebilir ve üst sırada çıkmalarına mani olabilirsiniz.

“Ermeni soykırımı” yalanına karşı, Filistinde ve Irakta öldürülen kardeşlerimizin katline karşı birşey yapamıyoruz diye hayıflanıyorsanız en azından elimizde böyle bir silah bulunuyor.

Türkiye’ye İnternette Sahip Çıkmak” üzerine bir yorum

  1. Geri izleme: Tweets that mention Türkiye'ye İnternette Sahip Çıkmak - Digg Delicious Sosyal ağlar -- Topsy.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php