İçeriğe atla

YÖK Meselesi

YÖK Başkanlığı’na atama konusundaki soruyu da yanıtlayan Gül, bu göreve “özgürlükçü” birisinin atanmasından herkesin memnun olacağını söyledi. Bu arada YÖK sistemini ele almak gerektiğini de vurgulayarak “İnanılmaz şeyler oluyor” diye konuştu. “İlk kez açıklıyorum” diyerek Cumhurbaşkanı olarak bugüne kadar yaptığı tek rektör atamasıyla ilgili şunları söyledi: “(YÖK’ten) üç isimli bir dosya geldi.
Dosyanın içinde bir de not vardı. İsimlerden biri ile ilgili olarak ‘karısı kara çarşaflıdır. Fakülteye her gün gelir hocaları tehdit eder’ deniyordu. Dehşete düştüm. Rektörlüğe soyunduğuna göre, olsa olsa hanımı başörtülüdür dedim. Talimat verdim. Buna bir bakın dedim. Araştırdılar ve adam bekâr dediler. Bir şey vardır, bir daha bakın dedim. Geldiler hiç evlenmemiş dediler. Cumhurbaşkanlığı makamına işte böyle bir dosya geldi.”
Gül, YÖK konusundaki sözlerini “Ümit ederim, en gelişmiş ülkelerde üniversite sistemi nasılsa Türkiye’de de öyle olur” diye tamamladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk rektör atamasını eylül ayında yapmış ve Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) kendisine gönderilen listede 2’nci sırada yer alan Prof. Dr. Fazıl Sağlam’ı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atamıştı.

2 Aralık 2007 – Milliyet Gazetesinden alıntı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php