İçeriğe atla

Yet Another Google Bombasi

Son yillarda hackerlar için trend “uygulama katmani”. Internet üzerinde web, ftp, mail servisleri en çok kullanilan servisler oldugu için de en çok nasibi bunlar aldi, almaya da devam ediyor. Tabi bunlardan en gözde olani web uygulamalari. Bunun kisaca nedenlerini siralamak gerekirse:

  • Neredeyse herkesin web sitesi var
  • Web sunucularinda daha sik açik bulunuyor (script kiddielerin hedefi oluyorsunuz)
  • Web sunuculari üzerinde çalisan uygulamalar sayesinde sirketler özel bilgilerini B2B ile paylasiyorlar
  • e-commerce, banka trafigi, para olaylari

Web uygulamalarini hacklemek için webserver’in kendisini hedef almanin yaninda, üstünde çalisan uygulamalarda da çikan açiklar (sql injection, xss vs.) hackerlar ve bilhassa onlarin çaylaklari script kiddieleri için göz bebegi oldu. Web sunucusunun üzerinde çalisan uygulamalardaki eksikleri tespit etmek için arama motorlari kullanilmaya da baslayinca is iyice çorbaya döndü. Bu noktada johnny i hack stuff basligi altinda sitesini açan johnny’nin (sari saçli) sitesi en ugrak yer oldu. Sonradan sonraya burasi artik google üzerinden sitelerde açik bulmayi hedefleyen kisiler için vazgeçilmez kaynak oldu.

Sadede gelmek gerekirse, google’da bu veritabanini kullanarak saldiri yapanlara karsi GHH baslikli “Google Hack” Honeypotu duyurdu. Aslinda ilk sürüm subat tarihli ama biraz daha stabil hali ile yeni sürümü 1 agustosta çikardilar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php