İçeriğe atla

Türkiye’deki Kürtlere açık mektup

Bundan önce yayınladığım başka bir yazı: Kürt kardeşime mektup

Kürt olmak, Türk olmak, Arap olmak, Acem olmak, Urfalı olmak, Ankaralı olmak, Diyarbakırlı olmak, Edirneli olmak kimsenin elinde değil. Seçemediğimiz bir ırkın ve milletin bireyi olarak geldiğimiz bu dünyada, ortak değerleri bulmak yerine adeta deliler gibi birbirilerinde olan kusurları kusmaya çalışmak, karşısındakilerin kusurlarıyla adeta gurur duymak kelimenin tam manasıyla “ahmakların” yapacağı birşeydir. Doğuda 30 yıldır olanlar, doğuda yaşayan milletimizin içinden geçtiği süreçler ancak yaşanarak öğrenilebilir. 10 çocuklu bir aileye doğmak, eğitim almamış anne ve babanın kimi zaman umarsız, kimi zaman çok şiddetli tavırlarına maruz kalmak, evden çıkıp okula gittiğinde doğru dürüst eğitim alamamak, bir kızı sevip onunla yoksullaktan dolayı evlenememek, doğru dürüst hizmet alamamak bunlar çok iç acıtıcı şeyler.

Ama bunun bir de öbür tarafı var. Bu şekilde doğan ve büyüyen 80 nesili şu anda 30 yaşında. Kendilerinin ve kendilerinden sonra gelen kardeşlerinin ve çocuklarının yaşam koşullarını değiştirmek, bunun için iki katı – üç katı çalışmak yerine, devletle ve batıda yaşayan toplumla savaşmak, onlara adeta kan kusturmaya çalışmak, kaynak parası esrar, eroin ne olursa olsun eğitime ve sanayiye yapabileceği yatırımı teröre, silaha ve dağda yaşayan hanzolara yatırmak, bu nasıl açıklanabilir? Bundan önce Avrupadaki PKK destekçileri diye bir yazı yazmıştım. Avrupadaki PKK destekçisi kürtler, geride kalan kardeşlerine, eşlerine, dostlarına oradan eğitim, para ve destek sağlamak yerine, “PKK desteği” gönderiyorlar.

Bu kadar acı birşey olabilir mi? Kendilerini Avrupaya SIĞINARAK, oraya “PKK tehtidi var abey, biz zulüm görüyoruz” diye bahanelerle mülteci olarak sığınmış vatandaşlar, geride kalan kardeşlerinin çağ atlamasını sağlamak yerine, onlara bomba, silah ve kurşun gönderiyorlar. “Siyasi kanat” dedikleri kahpe ve hain bir kesim http://www.gundem-online.net/ gibi http://www.abdullah-ocalan.com/ siteler açarak, youtube sitesinde “biji apo” diye her deliğe yorumlar yazarak “mücadelemizi devam ettiriyoruz” diyorlar. Bizleri millet olarak bu hale getiren “CEHALET”, “FAKİRLİK”, “ERDEMSİZLİK”, “SAHTEKARLIK ve NAMUSSUZLUK”, “GÜVENSİZLİK” gibi hastalıklardan temizlemek için mücadele vereceklerine, kendi nefisleriyle mücadele edip “biz nasıl doğru dürüst bir birey oluruz” diyeceklerine, ta Avrupalardan (bu websitelerinin ve yayınlarının çoğu Almanya ve Hollanda kaynaklı) Türkiye’deki insanların huzurunu kaçırıyorlar. Oradan adeta yangın söndürme aracı olup bu yangını söndürüp, güller ekeceklerine, daha çok bomba atıp, ateşin daha da harlanmasını sağlamaya çalışıyorlar. Avrupadaki türk işçiler memleketlerinden ev alırken, memleketlerinde yatırım yapıp, cami yaptırırken; yine aynı yerdeki kürt arkadaşlar memleketlerine silah ve bomba gönderiyorlar. İsyan ediyorum, lanet ediyorum ve bu cehalete için için en derinlerimden küfrediyorum. Böyle bir cahillik, böyle bir kokuşmuşluk olabilir mi?

Daha 10 yaşındaki, okul ve top oynama çoğundaki çocuğun eline taş verip, “oğlum şu polislere taş fırlat, fırlatmazsan seni döverim” diyen bir babayı düşünebiliyor musunuz? Oğlunun ve kızının polis araçları önünde koşturulmasına, onlara su sıkılmasına “evet” diyen bir anne-baba dünyanın neresinde olabilir? Biz buna benzer görüntüleri Afrikadan başka bir yerde görmemiştik, şimdi ülkemizin doğusunda oluyor.

Çözüm nedir? Çözüm kürt halkının kendi bilinçlenmesi ve bu topluma entegre olmaya çalışmasındadır. Şirketlerimiz varken çalışanlarının yarısı kürt idi ve hiçbirisiyle birgünden birgüne ne bir problem, ne bir kavga yaşamadık. Neden? Onlar birlikte yaşamak için çaba sarfediyorlardı, biz de birlikte yaşamak ve iş yapmak, başarılı olmak istiyorduk. İşte olay bu kadar basit. Birlikte çalışmak, elele vermek, daha kuvvetli ve güçlü olmayı istemek. Yoksa “haklarımız için savaşıyoruz”, “milletimiz için savaşıyoruz” safsataları ne kürtleri, ne türkleri, ne türkiyeyi ne de kalan hiçbir orta doğu ülkesini (israil hariç) mutlu etmez.

Türkiye’deki Kürtlere açık mektup” üzerine 4 yorum

 1. fuat der ki:

  serhıldan arkadaş bu kişilik sana “CEHALET”, “FAKİRLİK”, “ERDEMSİZLİK”, “SAHTEKARLIK ve “NAMUSSUZLUK”, “GÜVENSİZLİK” gibi hastalıklı bir millet yakıştırması yapacak ve sen de ona kardeşim diye hitap edeceksin oh ne güzel memleket ya git amrikaya oradan say söv sonra kardeşlik nerede kaldı lan kardeşlik kardeşlik buysa biz böyle kardeşlik istemiyoruz
  not:”pkk ve israil aynı rotada hareket ediyorlarmış” bak bu konu hakkında ahmedi nejat ne demiş “türkiye füze kalkanı projesi ile artık israilin bir emektarı olmuş ya bundan vazgeçsin yada türkiyede siyonistliği koruma amacında olan bir ülke olduğunu açıkça belirtsin iki taraflı oynamasın yoksa olası bir savaşta tek başına kalır” ey zavallı türk daha düne kadar müslümanken bu gün müslümanlığın beşiği deniğiniz ( aslen faşist ve zalıim islamdan uzak olan)iran bile sizi siyonistliğe hizmet ile suşlarken daha pkk hakkında ne kadar bu aşşağılık kampanyaları savunacaksınınz
  hee aslında doğru söylüyorsunuz siyonist ve papaların başı olan fettullah hocanız size emir verdi dimi peki allahtanda mı korkmuyorsunuz ” allah katında tek din islamdır” pki peygamberden demi utanmıyorsunuz “kimle yatıp kalkıyorsanız siz o ehlden siniz”

 2. Mehmet der ki:

  Bende doğuluyum, 2 kardeşiz, Allah’a şükür annemiz, babamız bizi çok iyi yetiştirdi. Yemedi yedirdi, içmedi içirdi. Terör olaylarıyla hiç alakam olmadı. Ş.Urfa, demişsin ama Ş.Urfa’da hiç terör olayı olmaz. Sen televizyonda kaç kere Urfa ile ilgili terör haberi gördün ? Ş.Urfa modern bir şehirdir.

  Serhildan’a aynen katılıyorum. ş.Urfa “Şanlı” ünvanını boşuna almadı düşmanı kahramanca, şanına yakışır bir biçimde püskürttüğü için aldı! Ermeniler gibi biz savaşa karışmayız demedi !!!

  Ne 15 tane kardeşim var, nede sorumsuz bir ailem. O 15-20 çocuk dediğin Araplar da oluyor. 12-13 yaşında kızını veren ARAP baba var. Artı Türkler’de 13-14 yaşında gelin olmuyor mu ? The Guardian dergisi yazmıştı. Türkiye’nin batısında da aynen çocuk gelin olayı fazlasıyla var diye.

  Sen kendine bak..

 3. Geri izleme: PKK (firatnews) ve Siyonistlerin (odatv) siteleri

 4. Serhildan der ki:

  Sevgili Kardesim ,
  Fasizm kokan sözlerin , bende senin aslinda ne kadar soven bir beyin oldugu kanisini uyandirdi.

  Kendi sözlerin seni ele vermekte
  Asagida diyorsun ki;

  Çözüm kürt halkının kendi bilinçlenmesi ve bu topluma entegre olmaya çalışmasındadır. Şirketlerimiz varken çalışanlarının yarısı kürt idi ve hiçbirisiyle birgünden birgüne ne bir problem, ne bir kavga yaşamadık. Neden? Onlar birlikte yaşamak için çaba sarfediyorlardı, biz de birlikte yaşamak ve iş yapmak, başarılı olmak istiyorduk. İşte olay bu kadar basit.

  Yani bu su anlama geliyor, kürtler bize entegre olmak icin calissin kendilerini heder etsin, (diger anlamiyla türklesme yolunda caba göstersin ), bizde onlari kullanalim , onlarin sirtindan is yapip basarili olalim…Ve bu olayin cözümü bu kadar basit diyorsun…

  Simdi canim kardesim, sana bir abi nasihati, avrupada ki kürtlerden bahsediyorsun ama avrupanin su an ki Konjöktüründen hic haberin yok. Avrupada ki Türkler bu gün Türkiyedeki kürtlerin yasadiklarinin aynisini yasamaktalar, ve avrupalilarin deyimiyle entegre, kendi deyimleriyle asimile olmamak icin ellerinden gelen her seyi yapiyorlar. Kürtlerin sen entegresinden(asimilesinden ) bahsederken , avrupalinin senin entegrasyonundan(asimilasyonundan) vazgecmesini nasil isteyebilirsin.
  Önce kendi ülkende demokrasiyi uygulayacaksin, sonra baska ülkelerde hak talep edeceksin.
  Yani güzel kardesim, senin bu konularla alakali yazilar yazabilmen icin görüyorum ki bir firin ekmek yemen gerek, ayni zamanda da bol bol kitap okumani tavsiye ederim. Yok sa bu sekilde ancak kendini kandirirsin.

  NOT: Bu entellektüel yorumu da herkes tenezzül edip , böyle 3. sinif bir yaziya yazmaz, haberin ola. Degerimi bil…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php