İçeriğe atla

En Hakiki Türk Arama Motoru

Google’dan “arama motoru” yazıp (bkz: arama motoru) şöyle bir seyrine bakarsanız, türk arama motorlarının sırayla dizildiğini görüyorsunuz. Çok hoş bir sahne gerçekten, bizim de internet üzerinde 7/24 aktif crawler’ı dolaşan, arka tarafta yüzlerce indexing veri tabanı olan, yüzlerce web sunucusunun aynı anda küme(cluster) şeklinde hizmet verdiği arama motoru(larımız) varmış diye gurur duyuyorsunuz. Hadi birşeyler arıyım diye girip bakıyorsunuz ki, arama motoru diye piyasaya atılan bu sitelerin neredeyse hiçbiri arama motoru değil, sadece basit dizin hizmeti veren ve halihazırda uygun olmayan sitelerce zaten istila edilmiş link farmları. Dizin hizmeti, site sahiplerinin bu sitelere girip, siteleri ile ilgili bilgileri vermelerinden(site başlığı, site tanımı, anahtar kelimeler v.b.) oluşan, en basit deyimiyle bir veri tabanı hizmeti. Yetenek ve kapasite olarak, herhangi bir forum veya blog sitesinde bulunan arama modülünden farksız. Arka tarafta, kullandıkları veritabanlarının onlara sağladıkları index yeteneğini kullanarak, sizin verdiğiniz anahtar kelimeleri yine veritabanın sunduğu fonksiyonlar ile arayıp, ilgili olabilecek sonuçları size sonuç olarak sunuyorlar. İşin garipliği dizin hizmeti vermelerinde değil, siteleri için verdikleri isimlerden kaynaklanıyor: arama, arama motoru, gerçek türk arama motoru, aradur, Türkiye’nin en seçkin arama motoru, arabul şeklinde aşağıya doğru sıralanıp gidiyorlar. Bana isimler, otogarlardaki seyahat firmalarının koç kavgasını hatırlatıyor, kamil koç, hakiki koç, en hakiki koç, uçan koç, kaçan koç…

Biz de arama motoru diye ortaya atlayan siteler bir müddet sonra kendini portala çevirmeye karar veriyor. Çünkü Türkiye’de halen en yakından takip edilen ve en çok ziyaretçi alan siteler haber siteleri. Haber sitelerinin reklamdan kazandığı gelir ile “arama motoru” söylemi ile sanal aleme açılan sitelerin kazancı uzaktan yakından uyuşmuyor. Mali yetersizlik, uzun araştırma ve çaba gerektiren bu projelerin sonu oluyor, madem bu kadar efor sarfettik bari söylemimizi değiştirip sitemizi portala çevirelim diyerek bu siteler söylem değiştiriyor.

Dizin hizmeti veren bu sitelerin yanında, internette crawler’ı olan ve diğer siteleri indexleyen bir tane türkçe arama motoru sitesi var. aramanet.com Sitelerini ara ara ziyaret ediyorum ve anladığım kadarıyla algoritmalarında güncellemeler ve optimizasyon yapıyorlar. Bazen yakın sonuçlar alırken, bazen de çok alakasız sonuçlar çıkabiliyor ama yine de bence böyle bir projenin olması bile bizler için çok başarılı bir başlangıç. Indexlerinde tuttukları 2.500.000 web sayfası ise başarılı olmak için gerekenleri yerine getirmeye çalıştıklarının bir göstergesi. Umarım bu başarı daha ileriye gider ve en azından başlangıç olarak türkçe siteleri google tekelinden kurtarıp, daha yaklaşık sonuç veren önce türkçe sonra bütün dillerde hizmet veren arama motoru haline gelirler.

En Hakiki Türk Arama Motoru” üzerine 6 yorum

 1. yasin der ki:

  Ben sadece birkaç şey söylemek istedim.. Dünyanın en asil insanı TÜRK’TÜR…. Bütün dünya bir TÜRK’E Kurban olsun…

 2. okan der ki:

  selam ben aradur ur sözlüğünü kullanıyorum bu siteyi sözlüğe çevirseler daha iyi yaparlar sözlüğünün gelişitirirlerse iyi olur

 3. seda der ki:

  bende araduru aradur un sözlüğünü kullanıyorum saolsunlar…

 4. Osman der ki:

  http://www.aradur.com arama motorunda özellikle sözlük bölümü harika ben bu siteyi sadece sözlük ve diğer hizmetler için ziyeret ediyorum.

 5. ap der ki:

  Yazinizi tesadufen gordum.
  Aramanet için yazdiklariniza tesekkur ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php