İçeriğe atla

Tepeden İnmeciler ve Zinde Kuvvetler

Youtube’da bulduğum bu vidyo size de birşeyler çağrıştıyor mu? Bundan önceki yazımda Türkiye’deki kurumların periyodik takvimlerinin beni şaşırttığını yazmıştım. İnanmadıysanız vidyoyu izlemenizi rica ediyorum.

Vidyonun can alıcı kısımlarını altta not ettim.

İşte her dönemin vazgeçilmez aktörleri sivil cuntacılar yine sahnedeydiler. 27 Mayısı kışkırtanlar, idam için baskı yapanlar arasında da profesörler, gazeteciler yok muydu? Şimdi bu grubun yeni kahramanı ….. ….. (o sefer Talat Aydemir olur şimdi başka birşey) Albay bu ilgiyi farkedince bir İstanbul çıkartması yaptı ve Babıaliyi ziyaret etti. Gazeteler bir anda isyancı albay için övgü dolu yazılarla dolmaya başladı. “Ordunun politikadaki rolü”

Gözlerinde Mustafa Kemal’in ışıltılarını gördüm. (Erdoğan Teziç’in vidyosunu hatırlıyor musunuz ???)

Gözlerdeki bu ışıltılar Türk solunda bir gruba da ilham veriyordu. Özellikle YÖN dergisinde toplanan bir kısım aydınlar arasında Aydemir’e karşı sempati giderek artıyordu. Başını Doğan Avcıoğlu’nun çektiği bu aydınlar, Ordu, üniversite, bürokrasi” içindeki bazı dinamik unsurların topluma yön vermesinden yanaydılar. Bu unsarlara zinde kuvvetler denmesi o yıllarda moda oldu. Bu zinde kuvvetlere güvenen aydınlara ise Tepeden İnmeciler deniyordu. Topluma bazı reformları yukarıdan müdaheleyle benimsetmeyi amaçlayan bu hareket, aradığı soluğu Talat Aydemirde bulmuştu. Harbiye tepeden inmecilerle zinde kuvvetlerin yollarının kesiştiği bir tapınağa dönüştü.

Tepeden İnmeciler ve Zinde Kuvvetler” üzerine 3 yorum

  1. Gurcay der ki:

    Teşekkürler izledim videoyu 🙂

  2. yoshy der ki:

    bence hemen kaldırılsın ay hiç güzel bir dizi değil ki zaten bunun nesini seviolar nesini izliolar bilmemki izleyenler bu diziyi salaktır söyliimm

  3. hepsi 1 der ki:

    ayyy bence iğrenç bir dizi ne bu böyle hep vurdulu kıdılı ayrıca tüm dizilerin yerine geçiyo bence hemen kaldırılsın hemennnn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php