İçeriğe atla

Outlook Mailleriniz çok mu yer kaplıyor?

Outlook dosyalarının (pst) diskinizde büyük bir alan kaplamasından şikayetçiyseniz microeye firmasının ZipOut yazılımını şiddetle tavsiye ederim. ZipOut Outlook için hayalinizde canlandırabileceğiniz en kapsamlı sıkıştırma programı diyebilirim. Program Outlook’a eklenti (add-on) olarak kuruluyor ve kurulur kurulmaz e-postalarınızın harddiskinizde kaplayacağı yeri en minimuma indiriyor. Sıkıştırma seçenekleri:

-Sizden giden e-postaları otomatik olarak sıkıştırabiliyor. Eğer word, excel gibi yada ağırlıklı yazı içeren emailler gönderiyorsanız 1 Mbytelık emaillerin 100Kbyte lara düştüğünü gördüğünüzde şaşırmayın.

-Bir e-posta ile gelen 4-5 tane eklentiyi bir dosyada sıkıştırıyor. Böylelikle o neydi bu neydi diyene kadar hepsini bir zip dosyası halinde görüntülüyebiliyorsunuz.

-Periyodik olarak ayarlarsanız bilgisayarınızı kullanmadığınız sıralarda program devreye girip mailbox’ınızdaki bütün gereksiz eklentileri sıkıştırıyor.

-İndeksleme yeteneği sayesinde ataç dosyalar üzerinde dosya ismi, boyutu, gönderen, tarih v.s. birçok özellikle arama yapabiliyorsunuz. Zipli dosyaların içeriklerini indekslediği için şöyle bir mail vardı acaba nerde diye aranıp durmanıza gerek kalmıyor. Bunun bir güzel yanı daha, örneğin “xls” yada “doc” diye aratıp, mailboxınızdaki bütün word veya excel dosyalarını listeleyip, boyutlarına göre sıraladığınızda, aynı dosya birden fazla sefer de gönderilmişse onu tespit edebiliyorsunuz. Tespit ettiğiniz bu dosyalar için bütün bir emaili silmek yerine direk ataç edilen dosyayı silmenize imkan sağlıyor.

Bu kadar övdün ortak mısın diyeceksiniz 🙂 keşke ortak olsaydım ama değilim yaklaşık 5 yıldır kullanıyorum onun için buradan paylaşmak istedim. Sorularınız olursa her türlü yardımcı olmaya çalışırım.

Outlook Mailleriniz çok mu yer kaplıyor?” üzerine bir yorum

  1. Nezih der ki:

    Şimdi böyle birşeye uzun zamandır ihtiyaç duyanların sesini duyar gibiyim “Kardeşim, 5 yıldır kullanıyordun da şimdimi söylüyorsun” diye 😛
    Ben şahsen bir bilgisayarcı olarak bilgisayardaki dosyaların sıkıştırılmasına karşıyım. Yazık yaa, onların canı yok belki ama sıkıştırılmış dosyalar bende hüzün yaratıyor. Disk alanınız konusunda korkuya kapılıyorsanız, daha büyük bir disk almanızı tavsiye ediyorum. Biz SDÖÖ (Sıkıştırılmış Dosyalara Özgürlük Örgütü) olarak Avrupa Dosya Haklarına şikayet edeceğiz sizi! Ayrıca burası Laik bir ülke! Hiçbir dosya zorla sıkıştırılamaz… 😛

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php