İçeriğe atla

Opera ile Reklamları Engellemek

Gazete sitelerinde reklamlardan benim gibi bıktıysanız, reklamlardan nasıl kurtulabileceğinizi birkaç yazı şeklinde burada sizinle paylaşacağım. Bundan önce bu konuyla ilgili yazdığım Milliyet – Hürriyet ve diğer Gazete Sitelerinde Çıkan Reklamlardan Kurtulun yazısını da okuyabilirsiniz.

Öncelikle Opera ile başlıyorum. Opera internet tarayıcısının bundan önce kullanmadıysanız, bir an evvel indirip kurmanızı tavsiye ederim. Hele hele Internet Explorer 7’yi kullanıyorsanız, hiç durmayın Opera’ya geçin derim. Başka bir yazıda Opera ile neler yapabilirsiniz onları da izah ederim.

Opera’nın türkçe sürümü olmadığı için burada ingilizce arayüz ile anlatıyorum ama aynı fonksiyonlar türkçe versiyonununda bulunmaktadır. Operada 9’da reklamları bloklamak gerçekten çok kolaylaştırılmış. Altta adım adım anlattığım kısmın büyütülmüş halini görmek için resimlere tıklayabilirsiniz.

 1. Herhangi bir websitesini gezerken görmek istemediğiniz veya reklam olarak nitelendirdiğiniz bişeyler çıktı karşınıza. Sayfanın herhangi bir yerinde sağ tıklayın ve alttaki resimde görüldüğü gibi Block Content tıklayın.

  Opera ile reklam bloklamak-1

 2. Block Content seçtikten sonra sayfanın üst kısmında alt kısımdaki gibi bir alan ekleniyor.

  Opera ile reklam bloklamak-1

 3. Artık sayfa içerisinde neyi görmek istemiyorsanız üstüne tıklayıp onun görüntülenmesini engelleyebilirsiniz.

  Opera ile reklam bloklamak-3

2-3 tık ile reklamlar bloklandı.

Eğer daha ileri gidip örneğin belli bir dizin altından yüklenecek bütün dosyaların bloklanmasını istiyorsanız o da çok basit. Bununla ne demek istediğimi de kısaca izah ediyim. Büyük çoğunlukla reklam dosyaları (resimler, animasyonlar) kendi bilgisayarlarımızda olduğu gibi bir dizinin altına yerleştirilir ve oradan sitelerin üstünde görüntülenmesi sağlanır. Örneğin;

http://www.hurriyet.com.tr/_banners/

Hürriyet gazetesi sitesinde gösterilen bütün reklamlar bu dizinin altında muhafaza edilir ve buradan ziyaretçilere gönderilir. Eğer siz bu dizinin altındaki dosyaları teker teker engellemekle uğraşmak istemiyorsanız, 2. adımda gösterilen ekranda Details‘e tıklayabilirsiniz.

Ondan sonra, Add‘e tıklayıp karşınıza çıkan boşluğa:

http://www.hurriyet.com.tr/_banners/*

* işareti bilgisayar dilinde wildmark olarak ifade edilen joker işaretleridir.

* ne olursa olsun demektir. Yani bu dizin altında gösterilecek dosya ne olursa olsun hepsini blokla demek istiyorsanız:

http://www.hurriyet.com.tr/_banners/*

demeniz yeterli.

Aynı durum, Milliyet gazetesinin reklam sitesi:

http://reklam.milliyet.com.tr/*

Bu sitelerde reklam yayınlayan:

http://ad.e-kolay.net/*
http://adsrv.adgroupm.com/*

adresler için de geçerlidir. Bu adresleri blokladığınız zaman sayfaların ne kadar hızlı açıldığını ve bant genişliğinizden ne kadar tasarruf ettiğinizi çok rahat görebilirsiniz.

Opera ile Reklamları Engellemek” üzerine bir yorum

 1. mehmet şahin der ki:

  Bu güzel hizmetinizden dolayi teşekkür ederiz…

  @rica ederiz spammer bot kardeş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php