İçeriğe atla

Mustafa Hakkında Herşey (2004)

2000 yılından sonra yapılan türk filmlerinde artan kalite gözden kaçmıyor. Ben, halkımızın güzel birşey ortaya konduğu zaman takdir edip hakettiği değeri verdiğine inanıyorum. 2000 öncesi filmlerde yönetmeninden oyuncularına baktığınız zaman biraz daha basitlik ve amatörlük göze çarpıyordu, 2000 sonrasında bu alana önem verilmesi, para yatırılmaya başlanması güzel sonuçlar doğurmaya başladı. Kalitenin artması, başarılı yapıtlar ortaya konması daha fazla seyircinin sinemalara gelmesini sağladı. Son durumda türk sineması endüstrileşme yolunda önemli ilerleme kaydediyor inancındayım. Bundan evvel yapılan türk filmleri sinema sahiplerince hatır, gönül ilişkisi içinde gösterime alınırken Kurtlar Vadisi – Irak filminde olduğu gibi sinema sahiplerinin halen seyirci gelmesini neden göstererek kayıtları ellerinde tutmaları ve filmin doğuda gösterimi başlıyamıyor olması gibi durumlar bunun bariz bir örneği.

Velhasıl ABD’ye geldikten sonra, 2000 sonrası yapılan türk filmleri biraz daha ilgimi çekmeye başladı. Gelmeden evvel okuldan arkadaşlarımda, Mustafa Hakkında Herşey, Komiser Şekspir, Kahpe Bizans v.s. türk filmlerini gördüğüm halde önem verip alıp izlememiştim açıkcası.

Neyse ön yargılarımı kırmaya başladım ben de 🙂 Mustafa Hakkında Herşey (2004) filmini dün izledim. Profosyonel film eleştirmeni değilim tabi ama filmin çekim ve yönetim kalitesi gayet güzel olmuş. Senaryo, eski türk filmlerinin bize artık basit ve klasik gelen zengin-fakir aşk ilişkisi, mafya-kabadayı kavgaları, mafya-polis ilişkileri senaryolarından baya farklı. Filmin senaryosunda neler olduğundan bahsedip izlemediyseniz tadını kaçırmak istemiyorum ama kısaca “Mustafa Hakkında Herşey” filmde yer alıyor diyebilirim 🙂 Mustafa’yı oynayan Fikret Kuskan başarılı çalışmalara imza atıyor, güzel yapıtlarda yer alıyor . Bu filmde de çok başarılı rol sergiliyor. Birçok blogta tavsiye edildiği gibi ben de filmi izlemenizi tavsiye ederim.

İzlediğim filmlerin beğendiğim sahnelerinin ses veya görüntülerini kopyalamak gibi bir hobim var. Bu filmin sonunda da çok etkilendiğim, Mustafa ve Annesinin diyoloğunu mp3 olarak kaydettim. Buradan download edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php