İçeriğe atla

MSN’de Engelleyinleri Bul

MSN kullanıcılarının “beni kim engellemiş olabilir” diye çok merak ettiği konuyu bilen uyanıklar www.engellemebul.info diye bir site ve bunun altında mscconfig.exe diye bir program yerleştirmişler. Bu programı kesinlikle indirip çalıştırmayın. Bu program büyük bir ihtimal trojan şeklinde çalışıyor ve yüklendiği sistemde tutulan şifreleri programı yazan kişilere iletiyor.

Bu programın yanında Google’da “engelleyenleri bul” diye arattığınız zaman engelleyenleri bulmanızı sağlayacağını iddia eden bir çok program ve websitesi çıkıyor. İnternet kullanıcılarının bilgisizliğinden faydalanmaya çalışan bu kişilerinin dediğinin aksine bu tür yazılımlar vasıtasıyla “msnde engelleyelleri bulma” diye birşey yok. MSN türkçe arayüzünde, Araçlar -> Seçenekler -> Gizlilik menüsünde blokladığınız ve listenizde bulunan kişilerin görüntülendiği kısımda, kişilerin üstüne sağ tıkladığınız zaman bir kısmının ‘Sil’ seçeneğiyle, bir kısmında da böyle birşey görünmemesini “bu kişiler sizi listenizden silmiş” gibi yorumlayanlar var ama yine böyle birşey olduğu MSN tarafından açıklanmış değil. Bunu öneren kullanıcılarında hiç sağlamasını yapıp, başka bir hesaptan gerçekten bloklayıp yada engelleyip test ettiğini duymadım.

Bunun yanında blockstatus.com sitesini önerenler var. Ben bu ve benzeri hiçbir siteye güvenmeyenlerdenim. Sitenin alt kısmına, “Bu site Microsoft, AOL, Yahoo! veya ICQ ile bağlantılı” (alt tarafa kopyaladım) değildir diyor. Firma bile olup olmadığı belli olmayan bir websitesinin, “şifrelerinizi tutmayacağız” demesine güvenmiyorum. Türkçe site ve forumlarda bunu kullanıp memnun kaldığını belirtenler olmuş, dolayısıyla tercih sizlere ait.

This site is not affiliated in any way with Microsoft Corporation, America Online, Yahoo! or ICQ

MSN’de Engelleyinleri Bul” üzerine 3 yorum

 1. filiz der ki:

  kim beni engellemiş görmek istiorum

 2. Fikirsel der ki:

  Silme olayı anlaşılabiliyor dediğiniz gibi.
  Engellemeyi öğrenmek için de
  – Öğrenmek istediğiniz adrese pencere açıp baktırıyordu bir site. O da “Gizlilik”ten “Tüm diğerleri”ni engellenenler kısmına taşırsanız önlenebiliyordu. Şimdi çalışmıyor sanırım.
  – Bir de şimdi şu çıktı:
  http://www.henster.org/msn-de-engelleyenleri-gormenin-yolu-bulundu/
  Onda da öğrenmelerini önlemenin yolunu buldum. 😀
  Yani silmeyi öğrenebilirsiniz fakat engellenmeyi HAYIR!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php