İçeriğe atla

Mortgage Kredisi – ALLAH RIZASI için, Çocuklarınız için ALMAYIN

“Kira öder gibi ödüyorsunuz ama kendi evinizin sahibi oluyorsunuz” yalanıyla mortgage kredi sistemini pazarlayan bankacıların, pazarlamacıların ve televizyoncuların kabirde kemikleri sızlayacak. Bu öyle büyük bir yalan ve öyle bir büyük bir zulümkü ancak Amerikada morgıç krizlerini 2-3 defa yaşamış ve dibin dibini görmüş insanlar size neler çektiklerini gerçekten anlatabilir. Bu balonlardan sadece 2008 yılında yaşananını Amerika’da birebir görmüş birisi olarak bu yazıyı okuyan sizlere avazı çıktığınca, “mortgage almayın ve tanıdığınız kimseye aldırmayın” diyorum.

Mortgage öyle bir zulüm sistemidirki, sizin alacağınız morgıçlardan sadece siz değil, çocuklarınız hatta torunlarınız zarar görecek. Nasıl mı? Adım adım yazıyorum, lütfen sevdiklerinizle paylaşın.

  1. Cebinde peşin parası olmayan kişiler çok az bir peşinat ile (%10-20 gibi) 5 yıllık morgıç alıyorlar. 100 bin TL’lik evin maliyeti morgıç faizi ve banka masrafları eklendiğinde 150 bin TL olarak bankaya geriye ödüyor. Yani aslında 100 bin TL’ye değil, 150 bin TL’ye bu evi almış oluyor. Anlatmaya çalıştığım genel resim içindeki bu safha, 2005 yılı idi.
  2. Banka desteğiyle ev alan kişilerin sayısı arttıkça, müteahhitler evlere biraz daha albeni ekleyerek fiyatları yükseltmeye başlar. Neden? Arz sabit iken, talep arttı da ondan. Bu da 2007 sonrasında oldu.
  3. İlk etapta ev almış kişiler evlerinde oturuyorlar ama evin gerçek maliyeti 100 bin TL’den, 150 bin TL’ye çıktı bile. Onlar evlerini fiyatlarken, 150+ olarak hesap ediyorlar. Piyasaya yeni giren ve ev almak isteyen kişiler ise 150 bin TL’ye topraktan girerek maliyetlerini azaltmaya ve yeni piyasa raiçlerinin en dibinden ev almaya çalışıyorlar ama 150 bin TL’lik evin aylık geri ödemesi, 100 bin TL’ye göre daha fazla. Dolayısıyla daha uzun süreli morgıç alarak aylık ödemelerini düşürmeye çalışırlar. Bankalar çok iyi kalpli oldukları için bu talep karşılığında 8-10 yıllık morgıç ürünleri hazırlarlar. Müteahhitin eve harcadığı demir, çimento aynı iken, sırf talepte birbiriyle yarışan insanlardan dolayı aynı evin fiyatı 100 bin TL’den, 150 bin TL’ye çıktı.
  4. 8-10 yıllık morgıç ile piyasanın yeni raici olan 150 bin TL’ye alınan evin geri ödemesi faiziyle birlikte yaklaşık olarak 225 bin TL olacak. Süre uzadıkça aylık ödeme düşüyor ama 5 yıllık ödeme yapan ile 10 yıllık morgıç ödeyen kişilerin ödeyeceği faiz arasında çok büyük fark oluyor.
  5. Evlerini peynir ekmek gibi 150 bin TL’ye satan müteahhit fiyatları 250 bin TL’ye yükseltir. Bu işten en memnun morgıç sistemine en ilk girmiş ve hem nispeten düşük faiz hem de “helâl” piyasanın imkanlarından faydalanan kişiler nemalanacak. 2. sırada, 150 bin TL’ye alıp, faiz ile birlikte 225-250 bin TL’ye evi mâl etmiş kişiler. En azından zarar etmedik, “biz topraktan girdik ve bizim aldığımız ev değerlendi, demekki bu morgıç dedikleri gerçekten çok harika bir sistemmiş, kira öder gibi ev sahibi olduk” derler.
  6. 100-150 bin TL’ye ev almışlar fiyatların yükseldiğini görünce gaza gelir, evlerini satarlar ve daha yüksek akçeli evlere girerler. Bu arada yıl 2010 olmuş, 150 bin TL’ye mâl ettikleri evlerin raici artık rahatlıkla 250-300 bin TL’ye gelmiştir. Evlerini satarlar ve albenisi ve yaşam komforu daha yüksek olan ama hakikatte müteahhite maliyeti belki 30-40 bin TL daha fazlaya mal olan evlere 150-200 bin TL’de daha fazla verirler.
  7. Bu olan bitenden habersiz, 2005-2007 yıllarında üniversiteden mezun olmuş, askerliğini yapmış artık aile kurma zamanı diyen gençler ev almak istediklerinde piyasanın balonu çoktan şişmiştir. Piyasadaki yeni evlerin fiyatları artık en az 250-300 bin TL’den başlar. “Kira ödemek ateşe para atmak gibidir” deyip onlar da ev almak isterler ama 8-10 yıllık morgıçlar ile 300 bin TL’lik bir evin 8-10 yıllık morgıç üzerinden ödemesi kira değil, maaşın hepsi. Sevgili bankalarımız ve kredi kuruluşları bu kişilerin de unutmaz ve onlara “yeni morgıç ürünleri” sunar. Yaşasın 15 yıllık morgıç!!!
  8. 250 bin TL’ye alanlar, 15 yıllık morgıç faizleri için takriben 400 bin TL öder! Tabi bu fiyata topraktan giren kişi proje bittiğinde evini en az 350 bin TL’den satmak ister.
  9. Morgıç faizlerini sattıkça semiren ve kârlılıklarını artıran Bankalar, milletten elde ettikleri kârlarla artık rahatlıkla 30 yıllık morgıç verebilecek para hacmine ulaşmış olurlar. Dolayısıyla bir sonraki adımda 30 yıllık morgıç kredileri piyasaya salınacak.

Yani, normal şartlar altında sabredip peşin parayla veya kooperatifle eski düzende ev almak dururken, insanlar kendi elleriyle obez bir mesken edinme sistemi oluştururlar, inanılmaz bir faiz batağı ve müthiş bir faiz yaratığı ortaya çıkarırlar. Morgıç canavarı artık yedikçe büyüyen ama doymayan yaratığa dönüşmüştür ve artık hayat hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak.

1- Ev fiyatları nakit parayla 100-150 bin TL’ye alınabilecekken artık 300-400-500-600 bin TL’den aşağıya fiyata ev bulunamaz. Bu kadar parayı insanlar denkleştiremeyecekleri için herkes bu faiz çamuruna saplanacak.
2- Kira fiyatları ev fiyatlarını karşılayabilmek için astronomik rakamlara çıkar.
3- Birkaç ay morgıç ödeyemeyenler evlerini kaybedince, evlerinin gerçek değerine yani beton + arsadan düşen payı ne kadarsa, o fiyattan satıldığına şahit olurlar. 300 bin TL’ye alınan bir evin satışı 100-120 bin TL civarı olabilir mesela.
4- Bu işten tek kârlı çıkanlar en önce hayali paraları satan bankalar sonra şişen balondan nemalanan inşaat firmaları ve arazi sahipleridir.
5- Sonunda masonların, illüminatinin veya siyonistlerin hayallerindeki piramit faiz sistemi kurulur. %1’lik çok mutlu bir zümrenin tahakkümünde yaşayan %99’lık bir ülke ve dünya nüfusu.
6- İşinizi sevmeseniz de işinizden ayrılamayacaksınız, 1 ay dahi ödemeyi kaçırmamak için çok afedersiniz “köpek” gibi çalışacaksınız, bol bol “Mandıra Filozofu” izleyip, keşke uzakta çok uzakta banliyöde kirada otursaydım da bu mortgage işine girmeseydim diyeceksiniz.

Peki bu filmin sonunda ne olacak?
1- İlk ekonomik krizde, topluca işten çıkartılma durumu yaşandığı takdirde, mortgage taksitlerini 3-4 ay ödeyemeyen kişilerin evlerine bankalar el koyacak.
2- İcra edilen evlerden dolayı emsal dairelerin fiyatları düşecek. Aynı binada 500 bin TL’ye ev almış kişiler, diğer evlerin 300 bin TL’ye yedieminde satıldığını görmeye başlayınca, kendi dairelerinin raiçlerinin düştüğünü de görecek.
3- 500 bin TL’ye 30 yıllık mortgage kredisi ile aldığı evin mortgage faiziyle birlikte karşılığı aslında 1 milyon TL olduğu için, ödediğini kiraya sayıp “ben battım” diyecek ve evi bankaya iade edecek.
4- Normalde sadece işten çıkartılmış kişilerin etkileneceği bir ekonomi krizi, totalde bütün toplumun etkileneceği bir faiz ve ekonomi krizi haline dönüşecek.

Üstte yazdığım filmin tamamını baştan sona 2008 yılında Amerika’daki mortgage krizinde gördüm ve yaşadım. Arizona eyaletinde kriz öncesinde 150-200 bin dolara satılan evlerin 5-10 bin dolara satıldığına şahit oldum.

Türkiye’nin şu anda gelmiş olduğu bu noktadan zarar etmeden dönüşü var mıdır?
Çok zor gözüküyor. Birden herkese bir yerlerden çok sağlam para gelmesi ve bu borçlarını kapatıp tövbe etmesi gerekir. Yani toplumun bir seferde tövbekar olup çıkması gerekir. Peki fırsatçılar? 5-10 tane daire satın alıp, onların kira gelirleri üzerinden ev sahibi olanlar? Evet, her zamanki gibi en büyük baş belaları bu aç gözlü, nefsinin heva ve hevesinin peşine düşmüş toplumun en rezil rüsva kesimi olan bu kan emici, herkesten kendisini üstün ve akıllı gören, rantçı insanlardır ve Morgıç sistemi de esas olarak bu insanları gaza getirecek şekilde tasarlanmış, yüzlerce yıllık bir yahudi-Simon oyunudur.

Balona devamlı üflenmeden (Kanal İstanbul, Merkez Türkiye v.s.) ve bu balon daha şişirilmeden mortgage oyunu sürdürülebilir mi?
Kısa ve net. Sürdürülemez. Eğer yeni hayaller ve projeler ortaya konmayıp, piyasanın bu yeni hayaller üzerinden balonu şişirmesi sağlanmazsa bu balon çok daha erken patlar. Onun için gelişmekte olan ekonomilerde devamlı bir metro, yol yapımı, köprü inşaatı v.s. yapılacağı varsayılarak sistemin ekonomik hacminin genişleyeceği ve bu şekilde morgıç balonunun kendisine güzel bir hacim bulacağı varsayılır.

Bunlar bir yana. Biz ortaya bir irade koyarak böyle bir zulüm sisteminin ortağı olmamayı tercih edebiliriz. Çok zor ama yapabiliriz.

Mortgage Kredisi – ALLAH RIZASI için, Çocuklarınız için ALMAYIN” üzerine bir yorum

  1. Geri izleme: Subprime Mortgage ve Kriz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php