İçeriğe atla

Gazete Sitelerinde Çıkan Reklamları Engellemek

Milliyet – Hürriyet ve online habercilik yapan diğer gazete sitelerine girdiğiniz zaman, haberleri bile görmeden önce, her taraftan fışkıran reklamlardan dolayı adeta gözünüz nereye bakacağını şaşırıyor. Ne yapılabilir ve nasıl bu reklamlardan kurtulup sadece okumak istediğimi görebilirim diye düşünürken, windows ve linux’ta ortak olan ‘hosts’ dosyası kavramı aklıma geldi. Bu yazıyı okuyan herkesin teknik bilgisi olmayacağı ihtimalini göz önüne alarak, teknik detayları başka bir yazıya saklıyorum.

Bu reklamlardan rahatsız olanların hizmetine sunmak için, uzun zamandır toparlamaya çalıştığım bu reklam sitelerinin listesini buradan duyurmaya karar verdim. Vereceğim dosyayı sisteminizi eklediğiniz zaman, reklamlardan kurtulacağınız siteler:

– Milliyet gazetesi
– Hürriyet gazetesi
– Sabah gazetesi
– Gitti Gidiyor
– Habertürk haber yayın sitesi
– Haberx haber yayın sitesi
– Haber3 haber yayın sitesi
– Haber7 haber yayın sitesi
– İnternethaber haber yayın sitesi
– Showtv.net
– Maçkolik
– Mynet
– Araba.com
– Ajansspor
– Arabul.com
– iyi.net
– Nethaber
– realist.gen.tr
– yonja.com
– irili ufaklı adını hatırlayamadığım diğer türkçe internet siteleri

Bu dosyayı sistemime neden yerleştirmeliyim?

 1. Reklamlardan kurtulmak ve daha kaliteli internet zevki yaşamak için.
 2. Malum Türkiye’de internet ne kadar da adsl üzerinden gerçekleşiyor olsa da, yavaş. Ayrıca aramızda limitli internet kullanıcıları da çoğunlukta. Bu sitelerin yerleştirdikleri flash ve resim reklamları, normal bir ev kullanıcısının internet kullanımının %10-15’ini oluşturmaktadır. Örneğin, milliyet gazetesinin ana sayfasını açtığınız zaman, site içeriği 250-300K arasında iken, siteye yerleştirilen reklamlar ile bu rakam, 400-450K ya çıkmaktadır. Yani %40’a yakın artış olmaktadır. Eğer internet hattınızın çoğunu, türk sitelerinde harcıyorsanız bu çalışma ile minimum %10 tasarruf edeceğinizi düşünüyorum.

Nasıl Yerleştirebilirim?

Lütfen aşağıda belirttiğim kısımlardan size uygun olanına bakınız:

-Ortalama bir internet ev kullanıcısıyım:

Bu dosyayı bilgisayarınıza ekleyebilmek için Administrator hakkına sahip olmanız gerekiyor. Administrator hakkına sahip olduğunuzu varsayarak, bu linke hosts sağ tıklayarak, Farklı Kaydet‘i seçiniz. Karşınıza çıkan pencereden:

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

dizinine ulaşıp, Kaydet’i tıklayın. Mevcut dosyanın üstüne kaydetmek istiyor musunuz sorusuna ‘Evet’ diyiniz. Hepsi bu kadar.

– Sistem yöneticisiyim, hosts dosyasında hali hazırda başka host isimleri bulunuyor

Bu fikir, hosts dosyası içine, reklam sitelerinin server adlarını yerleştirmekten geçiyor. Dolayısıyla, hali hazırda sisteminizde bulunan hosts dosyasında

127.0.0.1 localhost

satırından başka satırlar bulunuyorsa, bu dosyayı hosts sisteminizde başka bir dizine indirin. Sisteminizde

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

bulunan kayıtları 127.0.0.1 localhost satırı haricinde kopyalayıp,

#Turkiye
# [A]

satırının üstüne kopyala – yapıştır ile alın. Sisteminizde bulunan hosts kayıtları ve bu siteden indirdiğiniz dosya ile birleştirilmiş yeni hosts dosyasını,

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts

olarak kaydedin.

Sonraki Aşama

Bu çalışma ücretsiz ve çıkış mantığı olarak açık kodlu proje şeklinde düşünülmüştür. Bu dosyanın yaygınlaşması söz konusu olursa, reklam veren firmalar bundan rahatsız olacağı için, başka metodlar düşünebilir veya başka serverlar açabilir. Başka serverlar açmaları durumunda, bu siteye ulaşıp, bulduğunuz yeni reklam sunucularını bildirmeniz halinde, hosts yollayacağınız kayıdı kontrol ettikten sonra güncelleyeceğim. Böylelikle diğer internet kullanıcıları da, bu reklamlardan kurtulmuş olur.

Emeğe Saygı ve Rica

Bu çalışma ve reklamlara karşı önlem alma fikrini başka türk sitelerinde şu ana kadar görmedim. Bir ilk olması nedeniyle, harcadığım emeğe ve bu listeyi bir araya getirmek için harcadığım zamana saygı duyulmasını rica ve talep ediyorum.

 • İndirdiğiniz dosyanın başlık kısmında, site adresi ve notlar bulunuyor. Dosyaya yeni adresler eklemeniz, o başlığı silme hakkını vermemektedir.
 • Web sitenizde bu fikri ve çalışmayı ziyaretçilerinizle paylaşmak istiyorsanız, kuru kuruya sonofnight.com yazmak yerine, doğru dürüst link vermenizi rica ediyorum. Ayrıca hosts dosyasını paylaşmak istiyorsanız, kendi sitenize kopyalamanız gerek yok. Direkt olarak bu site altında bulunan dosyayı kullanmanız, hem en güncel versiyonunu yayınlamanız yönünden faydalı olacaktır.
 • Düşünce, yorum ve karşılaştığınız sıkıntılar varsa yorum bırakmak suretiyle iletebilirsiniz.

Gazete Sitelerinde Çıkan Reklamları Engellemek” üzerine 6 yorum

 1. murat der ki:

  çok teşekkür ederim çok faydalı olduğu kesin bizzat uyguladım ve gördüm siteler daha hızlı açılmaya başladı o gıcık reklamlardan kurtulduk sayenizde

 2. BABY der ki:

  berbat bir site

 3. Mehmet Buyukozer der ki:

  @Mehmet Türe:
  Toplistlerle ilgili bundan önce habertürk ile ilgili yazdığım yazıya bakmadan çok kesin konuşmuşsunuz. Toplistlerin bi kısmı, internet kullanıcılarının nabzını tutmak, hangi anahtar kelimeler daha popüler, internet kullanıcıları neyi takip ediyor gibi bilgileri ele geçirmek için kullanılıyor.

  Virüslü program konusuyla ilgili, hangi siteleri gezip görüyorsunuz bilmiyorum ama dediklerinizde hata olduğu ve tekrar değerlendirmeniz gerektiği açık.
  Ben bu çalışmayla sadece bir çerçeve verdim ve içini doldurmanın umuma açık olduğunu söyledim ama siz bu kısmı es geçmiş gözüküyorsunuz. Ziyaret ettiğiniz sitelerin sayaçlarını çalıştırmaya bu kadar hevesli iseniz, o toplistlerin bulunduğu satırların başına # koymanız yeterli.
  Boş bi çalışma mı olmuş, o sizin değerlendirmeniz, ben bu çalışmayla Türkiye’de bandwidth’ten %30 tasarruf edenler gördüm, varın siz boş görmeye devam edin.

 4. Mehmet Türe der ki:

  Kime göre neye göre zararlı ? Mesela listede toplistlerin adresleride var. Olisteler ücretsiz ziyaretçilere istatistik hizmeti veriyor. Ziyaretçileri sayamadıklarında nasıl bir yarar sağlayabilirler?

  Özetle boşbir çalışma olmuş. Birçok virüs programı zaten istenirse jscript reklamları vs engelliyor.

 5. Mehmet Büyüközer der ki:

  @Berker:

  Güzel sözlerin için teşekkür ederim, başına keşke bahsettiğin gibi bir durum gelmeseydi ve kullanmaya devam edebilseydin… Eski haline geriye dönüşü tarif etmeden evvel, bu dosyayı kaldırmak yerine Internet Explorer üstüne yüklenmiş olan add-on ve pluginleri kontrol etmeni tavsiye ederim. Benim verdiğim dosya, reklamları engellemenin yanında, zararlı olduğu tespit edilen sunucuları da listeliyor. Dolayısıyla eğer bilgisayarınıza bu tür zararlı programlar bulaşsa bile, sahiplerine sizin bilgilerinizi iletemiyorlar ve senin durumunda muhtemelen bulaşan böyle bir program sahibine ulaşamayınca hataya sebep oluyor. Dolayısıyla, dosyayı kaldırmak yerine sistemini gözden geçirmeni tavsiye ederim.

  Eski haline geri döndürmeye gelince:
  Mevcut dosyayı notepad ile açıp Ctrl-A ile seçip Delete’e basıp bütün içeriği temizleyin. Bunu yaptıktan sonra, aşağıda verdiğim satırı kopyala-yapıştır ile alıp, dosyayı kaydedin

  127.0.0.1 localhost

  Dosyayı kaydettiğin zaman, hosts dosyası ilk haline dönmüş olacaktır.
  Kolay gelsin.

 6. Berker der ki:

  arkadaşhım öncelikle böyle bir fırsatı bize sundugun için tesekkür ederim fakat dedigin islemleri yabtıgımda her internet explore e girdigimde bu “program kapanacaktır ” diye bir uyarıyla karsılasıyorum… eger ben o degistirdigim dosyayı kaldırıp yenisini atmak istesem (yani eskisi gibi reklamlı we mutlu halime geri dönmek istesem) ne yabmam gerekir… beni bu konuda bilgilendirirsen çok mutlu olurum…. bu arada gerçektende reklamlar kalkıyor bundan dolayı seni kutluyorum ama dedigim gibi bi uyarı penceresiyle karsılasıyorum bütün problem bu. beni dinledigin için tesekkürler umarm cewabımı en kısa zamanda werirsin saygılar….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php