İçeriğe atla

Kimler Ermiş?

Ramazandan 2 gün önce umreye giden annemi yolcu etmek için havalimanındaydım. Bir taraftan umreye gideceklerin kalabalığı diğer taraftan Japonlar 🙂 (çoğunluktaydılar), yabancılar Türkler çok kalabalıktı.
Bu uğultulu kalabalıkta bizim hocamızı sonunda bulduk, grubumuzla herkezin toplanmasını ve işlemlerin yapılmasını bekliyorduk. Bazı amcalar ihram yerine beyaz havlulara sarınmış hamamdan çıkmış gibi ortalıkta dolaşıyorlardı. Başka bir umre acentası grubunu tanımak için başlarına kırmızı kurdale taktırmıştı:) Neyseki bizim acenta bu konuda gayet iyiydi, grupları için hazırladıkları resimli kimlikleri takıldı boyunlarına, birde acentanın adı yazan çanta vermişlerdi hepsine.
Bu arada yiğenim kaybolmasın diye elinden sıkı sıkı tutuyorum.. Hala bu kadınlar napıyo burada bişeyler oluyor diye çekiştirdi beni. Bir bayan gözlerini kapamış aradabir titreyip çığlık atıyor, sonra kendine gelip niye bağırdım der gibi etrafına bakıyor. Alla alla noluyor burada diye bende onları izlemeye başladım. Mesele şu: Hocaları umreye gidiyor, yaklaşık 25 bayanda hocalarını yolcu etmek için havalimanına gelmiş, hocalarının yüzündeki nuru görünce böyle titriyorlarmış.
Hoca hanım koltukta oturuyordu, diğer bayanlar ayakta etrafına dizilmişler, sonra yoruldularmı adettenmidir bilmiyorum hepsi hoca hanımın önüne dizilip çömeldiler.
Bende bundan sonraki kısımda ne olacak diye gözümü bile kırpmadan bakıyorum 🙂
Bazıları hocaaaam diye ağlıyorlar, arada çığlık filan 🙂 film gibi yani, her an bişey oluyor.
İçlerinden biri yanıma geldi “hocamızın duasını almak istermisiniz dedi”, isterim tabii ama hocanız kim dedim. “kendisi Allah dostudur dedi”, nerden biliyorsunuz dedim “ermiştir kerametleri var dedi” , nerden anladınız bende anlayabilirmiyim banada göstersin dedim “elini tutun yüzüne bakın nurundan anlarsınız dedi”, tarikatmısınız dedim “hayır dedi”, neden öyle bağırıyorsunuz dedim” yüzündeki nuru görünce içimizden geliyor dedi” olur bi elini tutup nurunu bende göreyim dedim.. Tuttum hoca dua etti ben amin dedim ama yüzüne bakıyorum bişey yok, benmi göremedim dedim kuzeni çağırdım onada yaptırdım o da göremedi.
Havalimanında bikaç kişi kolumdan çekip kimlermiş, bişey gördünüzmü gerçekten diye sordu..
Bu gibi hocalar ve müridleri için birkaç sorum ve yorumum olacak;
*Gerçekten Allah katında mertebesi yüksek, ermiş, veli kimseler kendini böyle deşifre etmez ve kibirlenmezler.
*Allah dostu kimse önünde insanların çömelerek kendisi için ağlamalarına müsade etmez, sana kurban olurum dedirtmez.
*Allah katında kimin mertebesinin yüksek olduğunu nasıl bileceksiniz?
*Sizin gibi Allahın kulu olan bir insana saygı duymak dışında tapar gibi davranmak islamda varmıdır?
*Bu kadar kalabalık bir insan topluluğunun içinde bir kadının çığlık atıp dikkat çekmesi dinimizce uygunmudur?
Ne denirki.. Allah akıl fikir versin..
ramazan.jpgHayırlı Ramazanlar..
Seda

Kimler Ermiş?” üzerine bir yorum

  1. ansleyforce der ki:

    Güzel yazı. Adama sorarlar, “nerede mütevâzilik”?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php