İçeriğe atla

Kendin Pişir, Herkes Seyretsin

current.tv

Amerika’da kablodan ve uydudan yayın yapan current tv adında bir kanal var. Yayın mantığı ilginç geldiği için bahsetmek istedim. current tv’de içerik, diğer kanallarda olduğu gibi firmanın profesyonel kadrosu tarafından hazırlanıp yayına sunulmuyor. Sitenin about sayfasına da bakarsanız, günlük yayın zamanlarını 2dk’lık küçük parçalara ayırıyorlar. Ayrılan bu süreler için ziyaretçilerden vidyo alıyorlar. Siteden hem vidyo upload’u hem de kendi vidyonuzu hazırlamanız mümkün. Ellerine ulaşan bu vidyolar bir havuzda toplanıyor ve ziyaretçilerin oyuna sunuluyor. En çok oyu alan vidyolar oy miktarı sırasına göre yayın şansı buluyor.

Bu projeyi destekleyenler arasında Google’da var sanırım. Google’ın en çok aranılan anahtar kelimeleri duyurduğu Zeitgeist veritabanının içeriği vidyo halinde bu sayfada sunuluyor. Vidyonun hazırlığı esnasında Google lojistik destek sağlıyor. Google ile ilgili haberler current.tv/google adresinde yayınlanıyor.

Projenin devamlılığı kalitenin sağlanmasından, izleyici desteğinden ve tabi en çok ta firmanın ayakta kalmasından geçiyor. Ama bence güzel bir fikir. ABD’de TV kanallarında kalite çok düşmüş durumda, bütün kanalların yayın mantığı, içeriği kalıplaşmış, canlılığını yitirmiş. Bu yönüyle bu proje ziyaretçilerden gelebilecek orijinal fikirler ile, ziyaretçelerin istediği vidyoların yayınlanması ile hem de içeriğinin seyirciler tarafından belirlenmesi yönüyle gelecek vadeden bir proje olur diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php