İçeriğe atla

Ilımlı İslam…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ılımlı bir İslam devletine doğru gidip gitmediği ile ilgili tartışmalara sert çıkarak, “Bu ‘ılımlı İslam’ yakıştırmaları falan çok çirkin şeyler. Bu bir defa dinimize saygısızlıktır, hakarettir. İslam’ın ılımlısı ılımsızı falan olmaz, İslam İslam’dır o kadar” dedi.

Bu kelime oyununu günlük yaşantımıza bulaştıranların mantığı apaçık bellidir; “Bir şeyi yok edemiyorsan, onu yozlaştır”. İslam yüzyıllardır bozulmadan ilk günkü gerçekliğini ve doğruluğunu korumuştur. İlla ki zaman zaman değiştirilme ve yıpratılma oyunları oynanmıştır üzerine. Fakat Türkiye’de oynanmak istenen oyun, İslam’ın yozlaştırılmasından ziyade Türk halkının İslam’a bakışını ve yorumlamasını değiştirmektir. “Ilımlı İslam” tabiri sanki hristiyan yada ateist olan bir toplumu İslam’a yaklaştırma çabası varmış gibi anlaşılmaktadır. Kelime dizisine müslüman bir Türk olarak değil de, dışarıdan, konuyla hiç alakası olmayan ve hayatında ilk defa bu tabiri duyan biriymişsiniz gibi baktığınızda bunu algılarsınız. Fakat bu tabir %90′nının (kötümser bir tahminle) müslüman olduğu bir ülkede telaffuz edilmektedir. Sanki Türkiye’nin geneli müslüman değilde, AKP hükümeti müslüman olarak halkı İslam’a yakınlaştırma çabasındaymış gibi bir ifade ile kullanılmaktadır.

Peki aslında “Ilımlı İslam” denilerek anlatılmak istenen nedir gerçekte? Mutlaka görmüşsünüzdür çevrenizde tarif edeceğim insan modelini. Adam müslüman olduğunu söyler fakat Cuma’dan Cuma’ya namaz kılar, belkide onu da kılmaz. Her akşam olmasa da, genelde içki içer fakat Ramazan ayı gelince oruç tutar, tutmasa da 30 gün içki içmez. Mangal keyfi ile içki içmeye bayılır ama kurban etiyle yapılan mangalın yanında içmez, çünkü kurban etiyle içilmez!!! Denk getirdiği zaman kendisi evli olmasına rağmen başka bir kadınla birlikte olabilir ama komşusunun kızını bir erkekle görünce, kızın en büyük günahkar olduğunu düşünür ve bunu çevresinde şiddetle savunur. Aynı kızı yolda gördüğünde arkasından bakarak iç geçirir. Müslüman olduğunu söylemesine rağmen tesettürlü yada kapalı bir bayan gördüğünde kızar, açık saçık bir bayan gördüğünde hoşuna gider fakat onun da hafif meşrep olduğu yönünde söylemlerde bulunur. Şimdi soruyorum sizlere, bu tariflerin hepsine yada bir kısmına uyan tanıdığınız hiç mi kimse yok çevrenizde? İşte size “Ilımlı İslam” modelinde bir Türk insanı. Yani bu tabirle Türk halkının getirilmek istendiği nokta. Ne İran gibi sert, ne de Avrupa gibi serbest. Ne tam dinsiz, ne de tam müslüman. Yani Türkiye’nin hep alışıla gelmiş hali, ne dolu ne de boş. Peki bunu kim ve neden yapmak istiyor? İşte asıl güzel soru ve verilmesi zor cevabı (Bazen gerçeği bilirsiniz ama susarsınız yaa)!..

Müslüman olduğunu söyleyen ama gereklerini yerine getirmeyen bir Türk’ü ne yapacaklar bu “Ilımlı İslam” tabiriyle yola çıkanlar sizce? Aklı az biraz çalışan her Türk insanı farkındadır ki, bu güzel topraklar üzerinde bir çok ülke kendi oyununu oynamaya çalışmaktadır. Ve birçoğunuz farkındadır ki bu ülkede bazı şeyler, ne bizim ne de yönetenlerin kontrolünde değildir. Çok güçlü silahları vardır dış güçlerin bu ülke içerisinde (Basın organları, Satılmış siyasiler, Resmileşmiş topluluklar, vb gibi). Bu bahsi geçen dış güçler “Ilımlı İslam” tabiriyle oluşturdukları kesimin düşüncelerini yeri geldiğinde İslam ile, yeri geldiğinde İslam karşıtlığı ile, yeri geldiğinde Laiklik ile, yeri geldiğinde de Milliyetçilik ile cezbedecek, “Ilımlı İslam” modeline uyuşmuş Türk halkını istediği zaman istediği tarafa çekecek ve ülkemiz üzerinde istedikleri anda bir karışıklık, bir gerginlik meydana getirebilecek güce ulaşacaklardır. Ki bu oyun yıllardır Türkiye’de oynanagelmiştir! Bazen Sağ-Sol olarak çıkmıştır karşımıza, bazen Alevi-Sünni, bazen de Türk-Kürt olarak. Bizi kendi güçleriyle yıkamayacaklarını anlayan uyanıklar, bizi bize kırdırmayı öğrenmişlerdir.

Şimdi kendinize birkaç soru sormanızı istiyorum haddim olmayarak.

– Müslüman mısınız?
– Müslümanlığın gereklerini yerine getirebiliyor musunuz?
– Müslümanlığın gereklerini uygulayabiliyor olmak ister miydiniz?
– “Ilımlı İslam” tabiri size de sıcak geliyor mu?
– Yavaş yavaş özünüzden uzaklaştığınızı mı düşünüyorsunuz? Yoksa avrupalaşıyor musunuz?
– Bir gün sizi size kırdırabileceklerine ihtimal veriyor musunuz?
– Sağ-Sol, Türk-Kürt, Alevi-Sünni diye birbirini yiyenler çok akılsızdı da, siz mi kanmayacaksınız aynı oyuna?
– Sizce bu yazı konuyu aydınlatıyor mu?

Ilımlı İslam…” üzerine 3 yorum

 1. DÜŞÜNÜN der ki:

  ılımlı islam sözü amerikadan ithal zaten ingiliz casusun itirafları diye bi kitap var ingilizler çok uzun yıllardır programlı olarak islamı yok etmeye çalışıyorlar ama çok az sayıda müslümanı hristiyan yapabilmişler bakmışlar bu müslümanlar dönmüyo o zaman biz de onları islamdan uzaklaştırırız demişler başarısız oldukları söylenemez kuran bir vadide müslümanlar başka bir vadide

 2. Seda Kuru der ki:

  Bende ılımlı islam kelimesini ilk defa duyuyorum ama gerçekten bu ılımlı islamda anlatılmak istenen kişi tarifine uyan o kadar çok insan varki çevremde, hatta uymayan az-yok gibi desem yeridir.
  Sorularına verdiğim cevaplarda gerçekten bende kendimde düzeltmem gereken çok şeyler olduğunu düşünmeye başladım. (aldı beni bir düşünce yani 🙂
  Güzel yazın için çok teşekkürler..

 3. Adem Taşdan der ki:

  Birisi bana ” ılımlıs islam nedir? ” diye sorsa verecek bir cevabım yok. Bu kelimeyi uyduran kişilere sormak gerek. Nedir bu ılımlı islam? Ben islam diye bir kelime biliyorum ama bunun ılımlısını bilmiyorum açıkcası.

  AKP hükümetini tanımlarken birçok yabancı basın islami parti olarak nitelendiriyor.Milli görüş kökenli olduğu kabul edilebilir fakat ben hükümetin tüm icraatları göz önünde tutulduğu zaman kimseye din destekli bir dayatma getirdiğini görmedim.Eşi kapalı olabilir ki bu da onun hakkıdır kimse karışamaz.Peki karsının başörtülü olması hangi vatandaşımızı olumsuz etkilemiş? Hangi vatandaşımızın herhangi bir işini aksatmış? Kime ne zararı var ki?

  “Elhamdülillah müslümanım” demek irtica ise buyrun ben irticacıyım.İtraf ediyorum. Artık olaylar bu noktaya geldi. Bir açılış olsa herhangi bir yerde açan kişi ” Bismillah ” diyip açsa eminimki kameralar ona döner, çat çat çat fotoğraflar çekilir..

  Başbakan’a katılıyorum.Ilımlı islam diye birşey yoktur…

  Yazınız için teşekkür ederim. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php