İçeriğe atla

Helal Gıda Konferansı İstanbul 2008

gimdes
GİMDES HELAL GIDA 2008 Organizasyon Komitesi 24 Şubat 2008 Pazar günü,İstanbul FESHANE’de ULUSLARARASI HELAL GIDA konulu bir konferans tertipliyor.

GİMDES, ülkemizde ilk defa önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. 24 Şubat Pazar günü, Kongre ve Fuar Merkezi FESHANE’de tertiplediği konferansa yurt içinden ve yurt dışından yoğun bir ilgi gösterildiği bildirilmektedir. Konferansta Amerika ve Kanada’da Helal Sertifikasyon çalışmalarını gerçeleştiren ISNA ve IFANCA yöneticilerinden Mazhar Huseyni ve Ahmed Sakr, Endonezya’dan İslam Ulema Meclisi Başkanı Dr. M.Nadratuzzaman Hosen, Hollanda’dan İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.A.Akgündüz, yurt içinden Prof.Dr Mustafa Nutku,Tim Başkanı Oğuz Satıcı, İlahiyatçı Dr.Mehmet Çelen. Dr.Mustafa Hasbahçe ve Gıda Yük.Müh. Ayhan Kentbuğa’nın birer tebliğ sunacakları öğrenilmiştir.Sabah 9.30 dan akşam 18’e kadar yoğun bir tempoda yürütülecek konferansa Devlet ve Hükümet Adamları, Bakanlık Bürokratları, Müslüman ülke misyonları, Partiler, Meslek Odaları, Meslek Kuruluşları,Akademisyenler ve Gıda Üreticilerinin davetli olarak katılacakları bildirilmektedir. Konferans Tertip Komitesinin 1000 cıvarında katılımın olacağını var sayarak hazırlıklarını sürdürmekte olduğu, toplantı boyunca verilecek ikramlarda Helal ve sağlıklı olma şartlarının titizlikle takip edilmesini kararlaştırdığı gelen haberler arasında bulunmaktadır.
GİMDES’in Konferansla ilgili açıklamaları şöyledir:

“GİMDES “HELAL GIDA 2008 Organizasyon Komitesi 24 Şubat 2008 Pazar günü,İstanbul FESHANE’de ULUSLARARASI HELAL GIDA konulu bir konferans tertipliyor.

Konferansın Hedefleri:(“GİMDES “HELAL GIDA 2008) Uluslarası Helal Gıda Konferansı aşağıdaki stratejik inisiyatifleri hedeflemiştir.
1. Müslüman toplumun Helal Gıda beklentilerini güvence altına alma
2. Helal Sertifikalı ürünlerin dünya pazarlarında yaygınlaşma trendi
3. İthalat pazarlarında Türkiye için azami faydayı sağlama
4. Türkiye’yi, Helal ürünlerin yüksek seviyede kompedan bir üreticisi ve imalatçısı seviyesine yükseltme.
5. Helal ürünlerimizin yüksek kalitesi ve orijinalliği üzerinde ithalatçı ülkelerin devlet ve tüketicileri üzerinde güven oluşturma
6. İthalatçı ülkelerden Türkiye’ye yatırım akımının finansmanını kolaylaştırma

KONULAR VE KONUŞMACILAR

Endonezya, ABD, Avrupa, ve ülkemizden konunun uzmanları ve karar yapıcıları Helal Gıda ve Sertifikasyonu hakkındaki anahtar soruları cevaplandıracaklar ve ana konuları anlatacaklardır.

KONULAR:
• Gıda katkı maddelerinin Helal olma şartları
• Transgenik gıdaların Helal olma istekleri ile karşılaştırılması
• Helal olma isteklerinin standartlaştırılma durumları ve fıkhi çözümlerde dikkat edilecek hususlar.
• Helal müşteri isteklerinin karşılanması
• GİMDES Merkezi gibi denetleme ve sertfikalama kuruluşlarının rolü ve sorumlulukları
• Helal gıda üretim ve ihracatında Türkiye’li girişimcilerin deneyimleri.
• Helal pazarlarda etiketleme ile bağlantılı problemlerin önemi.
• İlaç ve kozmetik ürünlerde Helal Sertifika yapılanmasınının problemleri
• HELAL SERTİFİKALAMA’da Mezhep görüşlerinin önemi


HELAL GIDA KONFERANSINA KİMLER KATILMALIDIR?

Bu konferans, Helal gıda ve Helal gıda pazarları hakkında kıymetli bilgileri temin etmeyi ve geliştirmeyi esas alarak dizayn edilmiştir. Ayrıca, bu pazarda işlemlere başlamayı veya geliştirmeyi arzu eden girişimcilere özel destekler sağlayacaktır.

Bu girişimciler, diğer bilgiler arasında, Helal gıda üretiminin, sertifikalamanın, etiketlemenin, pazarlamanın, ihracatın, denetleme kontrollarının ve tüketici taleplerinin temel ve dinamiklerinin pratik bilgisine sahip olma ihtiyacında olacaklardır. Bütün bu konularda, bilinçli kararlar oluşturmada onlara yardımcı olacak bir bilgi temeline ve becerilere ihtiyaç duyacaklardır.

HELAL GIDA-2008 , tüm bu bakış açılarına kavrayışlar sunmaktadır. Katılımcıların, Gıda teknolojisi ve Yatırım Yönetimleri ile ilgili olan gıda üreticilerinden, satıcılarından, ihracatçılarından, ikram endüstrisinden, beslenme uzmanlarından ve akademisyenlerden oluşacağı ön görülmüştür. Helal gıda, yalnızca Müslüman tüketicilere geçerlidir demek doğru değildir, bilakis hem Müslüman hem de gayri müslimler için de uygundur. Zira, temizlik, doğallık ve besleyicilik Helal olma şartının da ayrılmaz parçalarıdır.

Protokol Davetlilerinin dışında yurt dışından ve yurt içinden katılmak isteyenler için de bir açıklama yayınlayan GİMDES’in bu açıklaması Şöyle;

“GİMDES “HELAL GIDA 20081.Cİ ULUSLARARASI HELAL GIDA 2008-TÜRKİYE KONFERANSI
İSTANBUL-TÜRKİYE
KONU: KÜRESEL TİCARETTE HELAL SERTİFİKALAMA

Gıda ve İhtiyaç Maddelerini Denetleme Sertifikalama Araştırmaları Derneği(GİMDES)in Helal Gıda konusunda tertip ettiği bir konferanstır.

• Konferansın Yapılacağı Yer: Feshane- Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi. İstanbul-TÜRKİYE

• Tarihi: 24 Şubat 2008 Pazar
• Konferans Katılım Ücreti: Türkiye dahili 100 YTL
Türkiye dışından katılacaklar için 100 ABD Doları veya 75 EURO

Birinci Uluslararası Helal Gıda 2008-Türkiye Konferansı, Helal olma istekleri, Helal Sertifikalama programları, Helal sertifikalamada İslami sertifika kuruluşlarında müşterek bir yönetmelikte buluşma imkanları ve bu programlardan küresel ortamdaki ulusal ve uluslararası pazarlarda nasıl faydalanılacağı gibi önemli sorunları tartışacak olan, İslam ülkelerinden, Avrupa, Amerika ve Asya ülkelerinden katılacak misafir konuşmacılara yer verecektir.

Konferans, gıda endüstri profesyonelleri, akademisyenler, öğrenciler, devlet ve hükümet temsilcileri ve ihracatçılar için düzenlenmiştir.Bu sempozyum esnasında yer alacak konuşmaların ve tartışmaların katılımcılar için faydalı ve denemeye değer olacağını düşünüyoruz.

Sizleri ve meslekdaşlarınızı bu konferansa katılmak üzere davet ediyoruz.

Lütfen bu konferansa katılma isteğinizi faks veya maille aşağıdaki adresimize bildiriniz. Türkiye dışından katılacaklar istekleri halinde İstanbul-Yeşilköy hava alanında tarafımızdan karşılanacaklar, ücreti kendilerine ait olmak üzere otel rezervasyonu tarafımızdan yapılacaktır.

Teşekkür ederiz.

Organizasyon Komitesi
Tel: 9 0 212 659 89 79
Faks:9 0 212 659 89 82
Email: info@ritimajans.com

Banka Hesap No: İkitelli-Kuveytürk 728532-1 YTL hesabı, 728532-101 ABD dolar hesabı, 728532-102 Euro hesabı

Helal Gıda Konferansı İstanbul 2008” üzerine bir yorum

  1. bir dost der ki:

    bakın kardeşler biride bana yardım etsinn çok sevdgimim ve kerem arkadaşımızın dedigi gibi kaybetigim birinin msn şifresini kırmak istiyem ama yok yok yok yapamıyom !!! biride baa yardım etsinn tamm lan kerem kardeş aynı durumdayızz ııııı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php