İçeriğe atla

Habertürk Bloomberg ve sorular

Malum Doğan Medya Grubu (Türk medyasının %60’ı) tahtını yitiriyor veyahut birileri Tofaş bayisi olarak ticaret yaşamına 1980’lerde atılan Aydın Doğan’ın miadının dolduğuna karar veriyor ve yeni bir dev doğuyor. Habertürk ve yayın yönetmeni eski Doğan günahkarı, yeni tövbekar Fatih Altaylı yükselişe geçiyor. Fatih Altaylı’ının şeceresine veya kimdi, neydi, ne olduya girmiyorum ama ilgimi çeken birkaç nokta ve benzerlik var, bunları ortaya atmak istiyorum. Tabi bunları ortaya atarken, Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı herkesle televizyon kanallarında “ya bu millet ne komplocu” diye dalga geçip duruyorlardı eğer bunlar komplo düşünceleri ise kendi düşüncelerini açıklamak için hodri meydan diyorum ve açıklama yapmalarını bekliyorum.

Benim düşüncelerim şudur. Doğan yükselişe geçtiği zaman Almanya desteğini arkasına almanın yanında Amerika’dan ortaklıklar kurmak istedi. Amerika’nın en büyük iki haber kuruluşu, CNN ve MSNBC ile birbirine yakın zamanlarda Doğan ve Doğuş grupları ayrı ayrı anlaştılar. CNN Türkiye’ye getirilen Amerika kaynaklı ilk televizyon oldu ve Doğan Ekim 11 1999’da yayını başlattı. Arkasından radyosu, kablo yayını v.s. başladı. Timewarner’la kurduğu anlaşmaların başka meyveleri de oldu ama onlara girmiyorum.

Şimdilerde Habertürk gözle görülür bir yükselişte. Onlar da bu yükselişi şampanyayla kutlamak için hemen gidip Amerika’nın Bloomberg’i ile anlaştılar. Türk Medyasının İngilizceyi ana dili gibi konuşan ve dünya haberlerini yakinen takip edebilecek gazeteciler yetiştirme ve bu kanallarda onları istihdam etme alışkanlığını edinmesi yerine, hemen gidip bir yurt dışı kaynağıyla ortak olma, onları da reklam gelirlerine ortak etme alışkanlıklarını ben anlıyamıyorum. Ama bunu bir kenara koydum. Benim esas canımı sıkan Bloomberg medya kuruluşunun ortaklar listesi.

Bloomberg Medya imparatorluğunun kurucusu Michael Bloomberg ve şu anda %88 sahipliğine devam eden kişi kendisini “reformist yahudi” olarak tanımlıyor. Reformist Yahudiler diye bir grup olarak anılıyorlar ve Yahudiliği modernize etmek ve günümüz şartlarına uyarlamak istiyorlar. Bu grubunun Amerikada 1.1 milyonluk bir sayısı bulunuyor ve İsrail’deki kuruluşlar ve organizasyonlar tarafında da, dini membağları destekleniyor.

Şimdi benim bu olaya yaklaşımım şu şekilde. El Jezire televizyonuna Amerikada hiçbir yayın kuruluşu ortak olmuyor. Amerikada yayın yapmalarına müsade ediliyor ama en büyük kablo TV sağlayıcıları Al Jazeera ile masaya oturmuyor ve yayınlarını taşımıyor. Bunun en büyük nedeni sahiplerinin öncelikle müslüman olması sonra da arap olması. Türkiye kaynaklı bir televizyon kanalı da Amerika’ya girmeye kalksa aynı kaderi paylaşacaktır. Peki biz neden %88’i bir yahudiye ait olan ve yayınlarında / çalışan kadrosunda ister istemez bunu yansıtacak Bloomberg TV’yi; Habertürk ve Ciner grubu vasıtasıyla Türkiye’ye getiriyoruz? Niye onların düşüncelerini Türkiye’de angaje etme ve bir şekilde ekonomiye onların sesinin önderlik etmesine yol açıyoruz? Biz Ortadoğudaki diğer ülkelere diziler olsun, filmler olsun; medya ihracatı yapan bir ülke haline geliyoruz, onları adeta kendi yaşam tarzımızla besliyoruz ama bir bakıyorsunuz Türkiye’nin ağzına da emzik diye Bloomberg TV, CNN, MSBNC, Fox bir sürü ne idüğü belirsiz, Türk halkının kendi özelinden ve geleneklerinden kopuk kanallar sokuluyor.

Habertürk’ten Yiğit Bulut sözleri ve düşünce yapısıyla benim takdir ettiğim birisi. Köşe yazılarında devamlı İsrail’e ve ABD’ye boyun eğilmemesini, Türkiye’nin bölgesinde en güçlü ülke olabileceğini yazıyor. Peki bizim ağzımıza Amerika’nın taktığı emzikleri hele hele de Bloomberg gibi bir televizyon kanalının Habertürk aracılığıyla Türkiye’ye getirilmesine neden ses çıkarmıyor? Çok eleştirdikleri “patron – yazar” ensest ilişkisi mi kurulmaya başlandı Habertürkde? Yoksa Habertürk ve Ciner grubunun da Doğan gibi dıştan beslenme, içte palazlanma gibi planları mı var?

Bunları bilmiyoruz ama bildiğimiz birşey varsa da, tarihin tekerrürden ibaret olduğunu bilmeyenler ancak tekrar ettiğinde ahmaklıklarına yanarlar. Habertürk ve Ciner grubu da yananlardan olmaz umarım.

Habertürk Bloomberg ve sorular” üzerine 2 yorum

  1. islami sohbet der ki:

    cok saol tskler paylasom icin

  2. oktay der ki:

    yazının sahibine gönülden katılıyorum güya ciner atatürkçü sosyalist bi adammış nerde kanallarında hep atatürk atatürk diye bişeyleri savunmaya çalışıyolar ama bakıyoruzki atatürkün istemeyecegi bi davranışı sırf reyting için yada amerikan yalakalıgımı israil yalakalıgımı desek acaba? bunlar için yok sayıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php