İçeriğe atla

Habertürk Bloomberg HT ve Michael Bloomberg

Bloomberg HT, Habertürk ve Ciner grubu sayesinde Bloomberg TV’nin Türkiye’ye ihraç edilmesi durumu gündemde. Bunun şu anda tanıtımının yapılmasından duyduğum rahatsızlığı tekrar dile getirmek için yazıyorum bu yazıyı. Bloomberg TV’nin %88 sahibi (bkz. Aydın Doğan ve Medya imparatorluğu) olan Michael Bloomberg sahip olduğu milyarlarca dolarlık servetin yanında dünya ekonomisinin can damarı New York’un valiliğini de yürütüyor(!) Kendisinin Rus Yahudisi bir aileden geldiğini ve halen musevi olduğunu bundan önce yazdığım yazıda belirtmiştim. Bu yazıda Michael Bloomberg’in İsrail ile kurduğu yakın (!) bağlarına değinmek istiyorum. Sıraylaya başlayalım:

1- Michael Bloomberg ile ilgili internette yaptığım detaylı araştırmalar hep daha ilginç sonuçlar vermeye devam ediyor. Bunlardan ilki, İsrail’in ünlü Gazze saldırısı, one minute krizi olayı sırasında gerçekleşiyor. İsrail Gazze’ye bombalar yağdırırken, Michael Bloomberg İsrail’e destek amaçlı ziyarete gidiyor ve roket atıldığı belirtilen evlerde kalan kişileri ziyaret ediyor, hatta bu ziyareti esnasında bir roket saldırısı gerçekleştiriliyor. Kendisinin fotoğrafının da bulunduğu New York Times haberinde “Amerikalıların neredeyse tamamının İsrail’in kendini savunma hakkının olduğunu ve bunu uygulamasının da en tabi hakkı olduğunu” belirtiyor ve kendisinin de buna aynen katıldığını ifade ediyor. Bu yazının altına tutup İsrail’in attığı fosfor bombalarının fotoğraflarını demogoji olsun diye kopyalayacak değilim ama İsrail’li aileyi ziyaret edip Gazze’de yaşanan drama kör-sağır-ahmak ve öküz kalan birisinin düşüncesi bu doğrultuda. Bu haberin detaylarında başka bilgiler de veriliyor, altta verdiğim linkten kaynağına gidip okuyabilirsiniz.

(kaynak: http://www.nytimes.com/2009/01/05/nyregion/05mayor.html)

Bloomberg HT'nin ortağı Michael Bloomberg

2- İsrail’in 55. yıl dönümünün kutlandığı 2003 yılında katıldığı bir seminerde sözlerine “hayırlı sabahlar arkadaşlar” diyerek başlıyor, İsrail’in 55 yıldır kendisini savunmasının ne kadar gurur verici olduğuna dokundurup, Bush’un İsrail’i ne kadar desteklediğini ifade ediyor ve bunun akabinde kendisinin de duruşunu ifade eden “hepimiz İsraili destekleyeceğiz” diyor.
(Kaynak: http://www.gothamgazette.com/citizen/jun03/russian_israel.shtml)

İşte o satırların ingilizcesinden bir kısım:

“Dobroye utro, druzya [Good morning, friends],” said Michael Bloomberg, greeting the participants in Russian. “For 55 years, Israel has been forced to militarily defend itself. And today it is the only country in the world, where people die every day in terrorist attacks. New York and the United States, led by President Bush, offer our total support to Israel. We always will!”

3- Temmuz 12 2009 tarihinde İsrailli asker Gilad Şalit (hangisi asker değil ki?) ailesinin New York’a yaptığı ziyarette Michael Bloomberg’i ziyaret ediyorlar ve Michael Bloomberg onların dertlerine ortak oluyor, moral veriyor ve her türlü desteği vereceğini belirtiyor.
(kaynak: http://www.levitt.com/news/2009/06/12/shalit-family-endures-%E2%80%98continuous-nightmare%E2%80%99/ )

4- İsrail’e parasal destek sağlayan Heritage Affinity Services (HAS) web sitesinde kendisinin ifade ettiği belirtilen şu sözlere yer veriliyor: “İsrail’in özgürlüğü için savaşan kahramanları dua ve düşüncelerimle destekliyorum. New York ve İsrail özel bir bağ ile bağlı, milyonlarca New York’lu İsrail için dua ediyor.
(kaynak: http://www.hasadvantage.com/hugs.asp?pos=14)

Daha liste uzayıııııııp gidiyor. Bu kadar “ı” koyduğumdan listenin çok uzun olduğunu anlamışssınızdır ama bir ölçü vermek hasebiyle belirtiyim. “Michael Bloomberg” ve İsrail destek diye google’da ingilizce arattığım zaman 105,000 sonuç çıkıyor. Bu bir kıstas mıdır? Bence kıstasdır.

Bunları okuduktan sonra, Bloomberg TV ve Bloomberg adı geçen bütün medya kuruluşlarının İsrail’in varlığı, birliği ve egemenliği için ellerinden ne gelirse yapacaklarından şüpheniz var mı? New York’ta yapılan en son valilik seçiminde 100 milyon dolar harcayarak, New York üzerinde kurduğu Yahudi egemenliğini ve bu şehrin kaynaklarının kendi niyetleri kapsamında kullanılmasını garantiye almasını nasıl buluyorsunuz? Peki Habertürk ve Ciner Grubu’nun böyle bir TV’yi Türkiye’ye getirmesini ve sanki matah bir halt yemiş gibi sunmalarına ne diyorsunuz? Ben “ayıptır” diyorum, “terbiyesizliktir” diyorum ve bunun altından ne çıkacak, Ciner Grubu kimlerle ilişkide ortaya çıkmasını merakla bekliyorum. Sanırım Doğan’ın yıldızının 10-15 yıl içinde sönmesi gibi Ciner Grubu için de 2020-2025 yılları arasında bir maytap göreceğiz ve o zaman bu ilişkilerin detayları çıkacaktır.

Sözlerimi bitirmeden uludağ sözlük’ten alıntı yaptığım şu kısma dikkatinizi çekmek isterim:

Amerika’nın 8. New York’un ise 1. en zengini. 3. kez New York belediye başkanı seçildi.
Yahudi bir aileye mensup olan Michael Bloomberg 1942 yılında Boston’da doğdu. Babası William Henry Bloomberg de annesi Charlotte Bloomberg de rus asıllı. Üniversite eğitimini John Hopkins Üniversity’de tamamladı. Harward Business School da doktora yaptı. 1975 yılında Susan Brown ile evlenip Emma ve georgina isimli iki kız çocuk sahibi oldu. Daha sonra eşinden ayrılan Bloomberg şu an büyük bir şirketin finans müdürü olan Diana Taylor ile birlikte yaşamaya başladı.

Sabancı ya da Koç ailesinden birilerinin istanbul belediye başkanı olması için aday olduğunu düşünün. Seçimlerde verilen ödeneğe dokunmadan kendi cebince 100 milyon dolar harcadığını ekleyin. Sonra da yıllık 1 dolar maaş için sözleşme imzaladığını ve kentin sorunlarına yakın olabilmek adına işten eve, evden işe metroyla gittiği hayal edin. partiler üstü olmak için de bağımsız aday olduğunu da söyleyelim. siz bu denli idealist davranan birini 3. kez belediye başkanınız olarak görmek istemez misiniz?

Habertürk Bloomberg HT ve Michael Bloomberg” üzerine bir yorum

  1. Geri izleme: Bloomberg HT ile Habertürk kime göre yayın yapacak??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php