İçeriğe atla

Google’dan Türkiye için ilginç sonuçlar

Nette sörf yaparken aklıma acaba Türkiye’de kim neler arıyor diye bir soru düştü. Bunun için Google Labaratuarlarında hazırlanan araçlardan birisi olan Google Trends sitesini açtım. Bu sitede aranılan kelimelerin aranma yoğunluğu ve nerelerden arandığının bilgisini görebiliyorsunuz. Ben biraz sonofnights.com sitesi ile ilgili biraz da geneli ilgilendiren bir araştırma yaptım. Yaptığım araştırmalara göre, Türkiye’de PKK, kürdistan, Abdullah Öcalan, Osman Baydemir, DTP anahtar kelimeleriyle ilgili en çok aramanın geldiği şehir Diyarbakır. Bu çok şaşırtıcı bir durum değil ama bütün bu anahtar kelimelerde Diyarbakır’ı takip eden şehir Erzurum. Kürdistan kelimesiyle yapılan aramaların büyük çoğunluğu Iraktan geliyor. Irak’ı; İsveç, Norveç ve 4. olarak Türkiye takip ediyor. İsveç’in ikinci sırada gelmesi bana göre çok şaşırtıcı bir sonuç değil sonuçta lobi faaliyetleri ve parasal destekleğin sağlanması için ülke kurma sevdalısı kürtlerin yuvalandığı yerlerden birisi de İsveç. Şehir olarak bir bütün halinde aramanın en çok geldiği şehir ise Diyarbakır. Onu yine İsveç ve Norveç şehirleri takip ediyor.

kurdistan

1. Iraq
2. Sweden
3. Norway
4. Turkey
1. Diyarbakir, Turkey
2. Goteborg, Sweden
3. Stockholm, Sweden
4. Oslo, Norway

Daha ilginç sonuçlarda bulunuyor. Tayyip Erdoğan diye yapılan aramalarda Adana at başı gidiyor.

1. Adana, Turkey
2. Istanbul, Turkey
3. Ankara, Turkey
4. Izmir, Turkey

AKP diye yapılan aramalar en çok Samsundan yapılmış.

1. Samsun, Turkey
2. Konya, Turkey
3. Erzurum, Turkey
4. Diyarbakir, Turkey

DTP için yapılan aramalar yine Diyarbakır’dan geliyor.

1. Diyarbakir, Turkey
2. Erzurum, Turkey
3. Icel, Turkey
4. Konya, Turkey

Siyasi cenahtan çıkıp biraz da sosyal noktalardan merak ettiğim noktalara baktım. Örneğin seks kelimesiyle yapılan aramalarda Erzurum birinci sırada görünüyor. Onu Diyarbakır takip ediyor.

1. Erzurum, Turkey
2. Diyarbakir, Turkey
3. Samsun, Turkey
4. Trabzon, Turkey

Manken, sohbet, sevgili gibi kelimelerde yine Erzurum ve Diyarbakır öncü gözüküyor.

Bunun yanında futbol takımları; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş aramalarında İstanbul birinci sırada. Onu ikinci sırada İzmir-İzmit değişmeli olarak, üçüncü sırada Bursa-Samsun ve Kayseri değişmeli olarak takip ediyor.

1. Istanbul, Turkey
2. Izmit, Turkey
3. Samsun, Turkey

Hürriyet, Milliyet, Zaman ve Sabah gazeteleri için baktım. Gazete sitelerini arayanların sayısında devamlı bir artış var. Buna paralel olarak sadece gazete diye aratanların da sayısında aynı artış gözlemlenebiliyor.

Türkiye’nin geneli açısından, şehir aramalarına baktım. İstanbul, Ankara ve diğer şehir isimleriyle aramaların %90’ı Türkiye’den geliyor. Yani gazetelerin devamlı yazdığı gibi dünyanın gözü Türkiye’de, biri bizi gözetliyor filan gibi bir durum en azından aramalara bakılırsa yok. Türkiye’de yapılan aramaların şaşırtıcı bir kısım Azerbaycan’dan geliyor.

Tabi bi de sezonluk aranılan kelimeler var. ÖSS zamanı üniversite, yaz zamanı tatil gibi. Onları da rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Benden bu kadar, gerisi merakınıza ve hayal gücünüze kalmış. 🙂

Google’dan Türkiye için ilginç sonuçlar” üzerine bir yorum

  1. Damacana der ki:

    Güzel bir araştırma yazısı olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php