İçeriğe atla

Google Youtube’u neden satın aldı?

Geçtiğimiz günlerde, IT dünyasında büyük balık küçük balığı yutara bir örnek daha yaşandı, Google 1.65 milyar dolar verip youtube’u satın aldı. Peki neden? Nedenlere gelmeden evvel Google’ın kendisini nasıl tanımladığına bir bakalım. Google kendisini IT perspektifinden arama motoru olarak değerlendiriyor bunun yanında, ticari ve market yönü olarak, internetin en büyük reklam devi olarak değerlendiriyor. Google’ın şirket olarak en büyük geliri reklamdan geliyor.

Google tarafı böyleyken, internette reklama bakarsak. İnternette reklam Türkiye’de gelişmeye devam ediyor ama amerikada ve avrupada internetten reklam pazarı milyar dolarla ifade edilen bir pazar haline gelmiş durumda. Her geçen gün, internetten satış yapmak amacıyla online alışveriş siteleri kuruluyor. Buna güzel örneklerden birisi, Türkiye’deki online satış sitelerinin geçtiğimiz 2-3 yıl içinde kendini 10-20’ye katlaması. Her yeni site, yeni bir söylemle ama çoğunlukla aynı ürünlerle internete açıldığı için satış yapabilmeleri ve Google’da bir fark yaratabilmeleri için reklam kaçınılmaz oluyor. Bu noktada Google şu ana kadar, adsense adwords gibi reklam servisleri devreye giriyor.

Adsense, adwords yazılı ve resimli reklamları içerirken, Google Youtube’u satın alarak bunu bir adım öteye taşıyor. Vidyo reklamları. Google bundan evvel başlattığı Google Video’yu önce ücretsiz olarak sundu, bir müddet sonra bu hizmeti vidyo satan dükkan haline getirdi. Youtube alışverişi ile, benzer bir planının yanında, izlemek istediğiniz vidyoyu görüntülemeden önce 10-15 saniyelik reklamlar göstermek gibi yeni açılımlara gireceğini düşünüyorum.

Peki neden youtube?

Google Youtube'u 1.65 milyar vererek satin aldi

Google Youtube

2006 Temmuz ayında, Google dünya çapında 60 milyon vidyo gösterirken, Youtube’da gösterilen vidyo sayısı 649 milyon. Youtube internet genelinde Google’dan neredeyse 11 kat daha fazla vidyo gösterimi yaptı. Bu vidyoların 106.5 milyonundan fazlası amerikada gösterildi. Rakamların büyüklüğü sanırım 1.65 milyar doların değerini az çok ifade ediyordur. Bir ayda 649 milyon vidyo gösterimi yapan bir site yılda kabaca 7 milyar vidyo gösteriyor. Bu vidyoların gösterim yeri sadece youtube’un kendi sitesi değil (örn: blogda bulunan babam ve oğlum vidyosu youtube’dan alıntı yapılıyor), internet üzerinde yayın yapan herkes youtube’un veya google’ın verdiği kodları sitelerine koyarak aynı vidyoyu gösterebiliyor. Böylelikle, Google alacağı vidyo reklamları; milyarlarca kez, milyonlarca kişiye, onbinlerce farklı site aracılığıyla gösterme imkanı bulacak.

Google Youtube’u neden satın aldı?” üzerine 2 yorum

  1. astyel der ki:

    böyle bi siten olacak 1 milyon dolar da borcun oalcak:):)

  2. berk der ki:

    gerçekten çok ilğinç google çok uyanıkmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php