İçeriğe atla

Google Kirliliği ve Google Yazılımları

Son zamanlarda birkaç blogta da okuduğum Google’ın webi kirlettiği fikri beni de sarmaya başladı. Artık google’un adsense kampanyasına katılmayan web sayfası neredeyse kalmadı gibi bişey. Hazırladığı içeriği sitesinde yayınlarken, google’un sunmuş olduğu reklam kampanyası ile küçük ölçekli bir gelir elde etmek çok zevkli olsa gerek. Ama benim yaptığım gibi, adsense olsun, adword olsun; google’a para kazandıracak hiçbir linke tıklamayan kişiler için her sayfada google’ın reklamları görmek çekilmez oluyor. Her sayfada “Google’ tarafından eklenmiştir” şeklinde çok biçimsiz, çok sevimsiz reklam parçacıkları… Estetikten çok uzak olmasının yanında, reklamın yayınlandığı site ile yayınlanan reklamların alakasız olması cabası…

Geçtiğimiz haftalarda herkesin bildiği Google, IM yazılımını çıkarttı. Ne keramati varsa ortama bomba gibi düştü, herkeste bir “Ulu google IM çıkartmış,hadi hepimiz onu kullanalım” hali. Bence tam bir dağ fare doğurdu hikayesi. Açıpta kullananlar beklediklerini bulamıyor ama “Ulu google” a kim nasıl kötü bir söz söyleyebilir, hemen “ben google un sadeliğine hastayım abi” moduna geçiyor. Google yaparsa iyi yapar diye birşey kesinlikle olamaz bakınız “Google Desktop”. Ben de aynı havada, “aaa google bir yazılım daha çıkartmış hemen alıp kullanıyım” şeklinde makinama kurdum. Gel gör ki, outlook ve outlook expressteki maillerden, internet explorerdan ıvırdan zıvırdan 1 gb index çıkardı. Bu ne? Index. Harddiskin boyutu zaten 40 gb. 1 gb. indexi ben ne yapıyım diyerek hemen kaldırdım.

Bir diğer örnek “Google earth”. İyidir hoştur dünyayı elimizin altına verir ama her kullanımdan sonra diskte bıraktığı 256 Mb. lık bazı zaman 512 Mb. cache dosyası hangi akla hizmet ediyor? Cache boyutunu değiştirebiliyorsunuz ama bunu kontrol etmeyen (benim gibi diskinde 1 gb. boşu olan yoktur sanırım) kimselerin makinasında gereksiz bir disk kaybı oluşturuyor.

Bunun yanında, google büyümesin sadece arama motoru olarak kalsın dememiz, ABD şartlarında doğru olmayacaktır. ABD’nin “so called” devinimli borsasında yeni birşeyler ortaya koyup halkın sevgisini, saygısını ve ilgisini devam ettirmezseniz bitişin manifestosunu imzalamış olursunuz. Ama ben şahsen google’un arama motoru olarak kalmasından yanayım, her yana elini uzatanların hali pek iyi olmuyor. Bkz. microsoft
Yahoo’nun index olarak Google’dan 2.5 kat daha fazla index yaptığını söylemesi, Microsoft’un MSN ve birçok yazılımı için API yayınlayacağını belirtmesi ortamı biraz kızıştırdı gibi. Yahoo ve Microsoft’un şu anki halini “maymun gözünü açtı” atasözü iyi ifade ediyor. Baktılar google deveyi hamudu ile götürüyor, biz de bu pazardan nasiplenmeliyiz diye çöreklendiler. Google IM çıkarttı derken Yahoo! mevcut IM versiyonuna ses, görüntü ekleyip, mevcut özellikleri güncelleyip yeni versiyon olarak yayınladı. Google’ın işi zor gözüküyor.
Kapanış olarak Google’ı eleştirmekden çok yerden yere vurmayı hedefleyen bu siteye bakmanızı öneririm.

Google Kirliliği ve Google Yazılımları” üzerine bir yorum

  1. kemal der ki:

    ya hangi yazıya inanacagız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php