İçeriğe atla

Gmail Filesystem (Gmail FS) ve yapabilecekleriniz

Gmail ilk çıktığında herkes birbirine abi ne olur bi davetiye şeklindeydi sonra hayatımızın bir parçası haline geldi. İşin doğrusu benim çok uzun süre hayatımın bir parçası haline gelmedi taki son 1 aya kadar. Gmail adresimden bir sürü dosya alışverişinde bulunmaya başladığım için gtalk ve email adresini daha fazla kullanmak durumunda kaldım. Ajax yapısından dolayı kullandığım bilgisayarda %100 CPU ile beni delirtmekte müthiş iş başarıyor olsa da bundan birkaç yıl önce tespit ettiğim bir güzelliğiyle beni büyülemeyi becerdi.

Bugünün konusu Gmail Filesystem. Gmail Filesystem, gmail adresinizdeki emailleri farklı bir arayüz aracılığıyla bilgisayarınızda ek bir sanal sürücü gibi kullanmanızı sağlayan bir program. Bir cümleyle ifade etmek zor bu yazılımı ama başka bir deyişle, gmail adresinizi bilgisayarınıza takılı bir harddisk kullanmanızı sağlıyor. Bu çok orijinal fikir Richard Jones‘a ait. Richard Jones’un yazdığı versiyonu Linux tabanlı sistemlere yönelik. Onun hazırladığı versiyonunda Gmail adresiniz sisteminize /gmailfs/ şeklinde bağlanmış olarak geliyor. Cp, ls, df, rm komutlara arayüz Pyton tabanlı arayüz hazırlanmış böylelikle bu komutlar çalıştırıldığı zaman direk gmail adresinizden bilgiler alınıyor ve size sonuçları sunuluyor. Alttaki ekran görüntüsüne tıklarsanız daha çok mana ifade edecektir.

Checking Gmail from browser launched from GmailFS

Windows versiyonu da aynı mantıkla çalışıyor. Onu da bu adresten indirebilirsiniz. http://www.viksoe.dk/code/gmail.htm Aşağı da ekran görüntüsünü görebilirsiniz.

gmail-fs.gif

Bu yazılımdan bahsettikten sonra gelelim neler yapabileceğinize. Gmail’in sağladığı arayüz üzerine yazılmış Gmail Filesystem aslında Tag mantığıyla çalışıyor. Yani emaillerinizi kategorize ediyor ve Konu kısmında geçen belirleyiciye göre (örn: GMAILFS: /dosyalar/) dosyaları dizinlere ayırıyor. Benim uyguladığım yöntem biraz karışık gelebilir ama işlerinizi kolaylaştırabileceğini düşünüyorum. Bahsettim senaryo, Ahmet isimli birisinden 10 tane email gelmiş ve bunların içindeki dosyalara direk erişebilmek istiyorsunuz. Bunun için yapabileceğiniz birşey, Outlook gibi bir email arayüzünden IMAP veya POP3 ile emaillerinize ulaşmanız. Outlook için, bahsi geçen emaili çift tıklayıp kendi penceresinde açtığınız zaman emailin konu kısmını değiştirebiliyorsunuz. Emailin içindeki dosyanın adı, onemli.pdf olsun örneğin. O emailin konusunu,

GMAILFS: /ahmet/onemli.pdf

şeklinde değiştirdiğiniz vakit, aynı dosya Gmail Drive’ınızda Gmail Drive:\ahmet\ şeklinde gözükmeye başlayacak. Böylelikle eklentilerine direk ulaşmak istediğiniz emailleri düzeltmeniz mümkün oluyor.

Gmail Filesystem (Gmail FS) ve yapabilecekleriniz” üzerine 8 yorum

 1. Can der ki:

  Herhangi bir ima sözkonusu değildir gönlünüz rahat olsun. Ben gerçekten merak etttiğim için sordum. Ayrıca Microsoft’un adını söylemek onun hakkında konuşmak değil benim takıldığım.

  “gezegen.linux.org.tr” şimdi kabul edersinizki Linux ile alakalı site veya siteler bekliyor insan bir an karşısında MSN hack veya başka şeyler yazan bir site/blog görünce merak uyanıyor ister istemez. Olay tamamen bundan ibaret. Bu konu hakkında kısa da olsa bir yazı hazırlayın isterseniz (tamamen kişisel bir öneri) en azından bir dahaki sefere aynı cevabı vermek zorunda kalmazsınız.

 2. Mehmet Buyukozer der ki:

  @Linuxmatic: tavrımdan dolayı üzülmen beni de üzdü gerçekten. Ben faydalı olabileceğimi düşündüğüm konularla ilgili yazmayı düşünürken konu mecraından çok ayrı bir yere geldi ama bunun maalesef öncesi var. Gezegende 1 yazısı çıkıyor diye bütün bir sitenin gezegenvari olmasının beklenmesi yada böyle beklentileri olan arkadaşlara birşeyler beğendirmek durumunda olma hissi beni rahatsız ediyor. Sizin böyle bir düşünceniz var mı yok mu, aslında su-i zan olmuş oluyor ve yanlış oluyor ama MSN hack’in gezegenle bir alakası olmak durumunda değil, MSN Hack’in sonofnights.com ile bir alakası var. Bu sayfaya gelen ve gezegende yazılanları okuyan arkadaşların bunu kavramasını bekliyorum doğrusu. Tabi bundan önce burada başka bir yazıda yine Gezegenden gelip yorum bırakan Enver Altın, ilk yorumunda bu yazı çok çirkin gezegene hiç yakışmıyor dedikten sonra emailime cevaben alttaki cevabı almıştım. Can’a cevabım biraz bunun yansıması oldu.

  Çirkin olan nokta Gezegen’de basbayağı Windows gibi ekran görüntülerinin yer alıyor olması. Daha önce benim günlüğümde yayınladığım bir ekran görüntüsü var mesela: xxxxx

  Bana bu mantıklı geliyor, ama senin ekran görüntüleri “basbayağı”
  Windows. Pencerelerin şekliyle, uygulamalarla, kaynak koduyla, derleyebilmek için gerekli olan yazılımlarla birlikte, her tarafı Microsoft olmuş.

  Dışarıda çok fazla moron var, “Linuxçular bizi kandırıyorlar aslında onlar da Windows kullanıyorlar” şeklinde algılıyorlar.

 3. linuxmatic der ki:

  Üzgünüm ama tavrınız açıkçası hiçte nezaket kurallarına uymuyor. Evet ben de gezegeni RSS ile okuyorum ve bende oradaki yazınızı okuyarak geldim ve aynen dendiği şekilde karakterlerde problem var ama bunu dert etmeden yazınızı okumak istemiştim ama görüyorum ki sizi ziyaret eden insanlara bu denli hoyrat davranmanız üzücüden de öte, umarım bu tavrınız hakkında biraz düşünürsün ve biraz temkinli ve insanca bir yaklaşım içinde bulunabilirsiniz. Sonuçta bizler sizin düşmanınız değiliz burada beraber yaşadığımız insanlarız.

  Saygılarımla

 4. Mehmet Buyukozer der ki:

  @Exxon: hayırlı yolculuklar 🙂 Bi tane x’i az olsaydı dallasta exon diye petrol firması var, güzel bi kombinasyon olmuştu hızına hız katar 🙂

  @Can: Patavatsız olduğunu hatırlatmak istemedim, sitenin başlığında MSN Hack yazıyor diye veya sitenin *bütün* içeriği gezegende yazan diğer arkadaşların bloglarıyla örtüşmüyor diye, aa kral çıplak moduna girilmesi beni uyuz ediyor. Bundan önce yazan vatandaş sudan çıkma bi patavatsızdı, adını hatırlasam zevkle zikredicem, Enver diyesim geliyor ama değildi sanırım. Madem merak ediyorsun ben söyliyim. Gezegen ilk kurulduğu zaman oraya feed veren 5-6 kişiden birisiydim. Sonradan başka arkadaşlar eklendi ve ben de o konuların dışında yazmaya başladım onun için sitedeki admin arkadaşların uyarısıyla Linux diye ayrı bir dizin oluşturup, Gezegen ile ilgili olabilecek yazıları orada yayınlamaya başladım. Bunda amaç 3-4 tane daha rss okuyucusu benim siteme gelsin, ziyaretçiler artsından daha çok güzel bir paylaşım varsa onun bu konularla ilgilenebilecek arkadaşların en kolay ulaşabileceği yere ulaştırılmasını sağlamaktır. Sorunda halen meraktan çok, sen nerden çıktın be adam imasını seziyorum ama umarım cevap verebilmişimdir. Kesmediyse gezegeni yö neten, yönetilen bütün arkadaşlara sormaya welcome sın 🙂

 5. Exxon Valdez der ki:

  Tam da içeriği övecektim, üstteki yorumunuzu okudum. Koşarak kaçıyorum, iyi çalışmalar 🙂

 6. Can der ki:

  Benim bir patavatsız olduğumu hatırlattığınız için teşekkür ederim 🙂 Ama hakkımda bilmediğiniz bir şey var oda anlamadığım bir şeyi sorduğum ve öğrenmek istediğimdir. Bunu cevaplamak size zor geliyorsa yada istemiyorsanız aynı soruyu gezegen yöneticisine sormak zorundayım çünkü merak ediyorum.

 7. Mehmet Buyukozer der ki:

  @Can, RSS ile ilgili problemi çözmek için bakıyoruz. Sitenin feedinden bakıldığı zaman utf-8 gibi gözüküyor ama sebebini henüz çözemedik.
  Alaka ile ilgili, bundan önce burada windows ile ilgili yazdığım bir yazı için gezegene yakışmıyor etmiyor diye yazan bir patavatsız vardı, sizin gibi herşeyden çok iyi anlayan arkadaşlara gezegen ile nasıl alaka kurulacağını anlatmak durumunda değilim. Buraya gelip bir de bu sitenin gezegenle ne alakası var diye sorman zaten kendi başına bir gariplik. Sitenin genelini inceleyip değerlendirirsen sitenin neyle alakalı olup olmadığını görebilirsin.

 8. Can der ki:

  Gezegen RSS’ine üyeyim oradan geldim. Türkçe karakterler bozuk görünüyor. Ayrıca MSN hack falan yazıyor Gezegen ile alakası nedir anlayamadım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php