İçeriğe atla

Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir?

Iron Dome (Demir Kubbe) 2011 yılında, Amerikan’ın verdiği destek paralarıyla ve ARGE destekleriyle hazırlanan, füze-misil savunma sistemidir. İsrail Savunma firması Rafael İleri Defans Sistemi tarafından, tanesi 50 milyon dolardan 9 tane alınmıştır. Bu 9 taneye ek olarak 15 tane daha alınması planlanmaktadır. Her bir ünitede 20 tane misil bulunmakta. İsrail’e aynı anda 20-30 tane roket atıldığı zaman bu savunma araçları yetersiz kalmakta.

Bu işin bir de ilginç olan bir maddi boyutu bulunmakta. Filistin’den atılan Kassam roketlerinin adet maliyeti $800-900 iken Demir Kubbe’nin attığı misillerin tanesi bazı kaynaklara göre $20,000 ile $50,000 arasında bazı kaynaklara göre ise $100,000 civarındadır. Hamasın ve Filistin’in son saldırılarında bu kadar fazla ve eş zamanlı roket ve füze atmasının bir açıklaması da bu şekilde yapılabilir. Günlük olarak yaklaşık olarak 200 tane roket fırlatıldığı takdirde, bunun İsrail’e maliyeti 4-20 Milyon dolar arasında olmaktadır. Askeri güvenlik açısından değerlendirildiği için, atılan kadar yedek ve yedeğin de yedeğinin tutulması gerektiğini düşünürsek, Hamas İsrail’e 200 tane roket fırlattığı zaman İsrail’e maddi olarak nereden baksanız 100 Milyon dolarlık harcama yaptırmaktadır. Bu harcamanın büyük çoğunluğu ABD tarafından karşılanmaktadır.

Demir Kubbe’nin bazı füze ve roketleri engellememesi ve açık alanlara düşmesini sağlamasının sebebi de maliyetinden kaynaklanmaktadır.

Demir Kubbe Iron Dome nasıl çalışır
Demir Kubbe Iron Dome nasıl çalışır

Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Geri izleme: İsrail Filistin’e Neden Şimdi Saldırıyor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php