İçeriğe atla

Cumhuriyet Mitingi

Özür diliyorum… Kendime hakim olamayıp yine bu konularda yazacağım için özür diliyorum… Vakit kaybı olduğu için ve yazacaklarımla okuyanların da vaktini alacağım için özür diliyorum… Ama dayanamıyorum.

 • Hemşerim olmasından utanç duyduğum, Deniz Baykal gibi bu ülkede taş üstüne taş koymamış bir adamın, ‘Çatışmaya sürüklenmemiz kaçınılmazdır’ diyerek hem ülkenin bütünlüğünü, hem milletin huzurunu dinamitleyen konuşma yapmasına dayanamıyorum!
 • Askerimiz veli nimetimizdir, her türk bir askerdir ama Genel Kurmayın, ‘tarafız’ diyerek devlet erkanında alt-üst bilmeden, bağlı olduğu Başbakanlık kurumuna Cumhuriyet kurulduğundan beri o makamı hiçe sayan beyanatlar vermesine DAYANAMIYORUM!
 • Görevde kaldığı süre boyunca önüne gelen herşeyi veto eden Necdet Sezer, görev süresi bittiği zaman ‘Cumhurbaşkanının yetkileri çok fazla sınırlandırılmalı’ gibi akıl, mantık ve izanın alamayacağı bir söz söylemesine, söylediği diğer sözlerle birlikte DAYANAMIYORUM
 • Kenan Evren gibi ülkeye 10 yıl kaybettirmiş, Süleyman Demirel gibi yaptıklarıyla, sözleriyle Türkiye’ye asır kaybettirmiş insanların, bu ülkenin Saygı Değer devlet büyükleriymiş gibi konuşturulmalarına, onların sözlerinin içtihad gibi değerlendirilmeye çalışılmasına DAYANAMIYORUM
 • Gazete adı altında olan SAHİBİNİN NE OLDUÄžU BELLİ OLMAYAN BİR KURUMUN (Milliyet Gazetesi) gerginliği çözmek için vatanseverlik adı altında ‘erken seçim‘ çağrısı yapmasına dayanamıyorum.
 • Koyun değiliz çakal olduk diyen milletin halen koyun gibi her söylenene inanmasına ve duyduklarını kendi gözleriyle teşhis etmeden her duyduğuna tavır almasına, DAYANAMIYORUM.

Daha liste uzun ama dayanamadığım herşeyi buraya taşıyıp sabrınızı test etmek istemiyorum. Volkan, bloğunda Ankara Tandoğan’da o gün kaç kişi vardı? diye bundan önce bilgisayar ortamının bu hesaplamalarda kullanıldığını görmediğim benim için faydalı bir yazı yazmış. Onun hesabına göre Ankaradaki mitinge katılan sayı 1.5 milyon, yazısına yorum bırakan Cemil Aksüt’ün hesabına göre sayı 300.000
Cemil Aksüt diyor ki:
24 Nisan 2007 (1 hafta once), 22:40 tarihinde

Yazıyı hazırlayan arkadaş gayet bilimselâ€?(!) bir yöntemle tandoğan mitingine katılanların sayısının bir milyondan çok daha fazla olduğunu ispatlamış. Ama bilerek veya bilmeyerek atladığı bir gerçek var ki hesabın öyle olmadığını ispatlıyor.

Arkadaşın resimlerinden birisinde miting alanının ortasındaki metro durağının alanı 400 m2 olarak belirtilmiş. Kendisinin verdiği bu bilgiyi sınırlarını yine kendisinin çizdiği miting alanını ölçmek için kullandım. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz ki hesap öyle değilmişâ€¦

http://www.geocities.com/cemilaksut/mitingdeki_abartamanin_tescili.JPG

Bu alana, oldukça da bonkör davranarak, taşırarak falan tam 127 tane 400 m2 sığdırdım. Şimdi çarpalım: 127 * 400 = 50.800 m2. Peki yazıyı hazırlayan abartmacı arkadaşın bulduğu rakam kaçtı: 1.874.000 m2. Alicenaplık yapıp bir de indirime gitmiş: 1.406.000

Oysa bizim hesabımıza göre metrekareye dört kişi bile sığdırsak: 50.800 * 4 = 203.280 kişi eder. Yüzde elli (!) de hata payını ekleyelim, etti mi 300.000 kişi. Hesap açık.

Yani netice şudur ki yazıyı hazırlayan arkadaşın ya matematiği zayıfmış veya duyguları aklını esir almış. Çevresi belli bir bölgenin alanını hesaplamak için eşit çevre uzunluğuna sahip bir kareyi baz alamazsınız. Alırsınız da hesabı yanlış yapar, üçyüz bini bir buçuk milyon yaparsınız, mahcup olursunuz.

Cumhuriyet mitingi Türkiye’de yaşayan herkesin demokratik hakkı olduğunun bir göstergesidir. Ama benim anlayamadığım bir husus var, bu aktivitenin adı neden Cumhuriyet mitingi? Son zamanlarda yazdığım yazıların hepsinde dile getirdim, Türkiye’nin cumhuriyetliğine karşı hiçkimsenin itirazı yok. Laikliğine kimsenin hiçbir itirazı yok. Demokratikliğine hiçbiri itirazı yok. Peki bu isim nedir? Türkiye Cumhuriyeti bırakıp, monarşizme mi geçiyor? Ben Cumhuriyet mitinginin neden adının o şekilde seçildiğini söyliyim. Başka bir isim bulamadıkları için. Laiklik Mitingi deseler, ortada birşey yok, Demokrasi Mitingi deseler miting alanında buluşabilmeleri Demokrasinin en bariz göstergesi. Ne kalıyor geriye, halkının kendi kendi yönetebilmesi manasına gelen Cumhuriyet. Erbakan zamanında şeriat çıngırağı vardı, aklına her esen o çıngırağı sallayıveriyordu, herşey ters düz oluyordu. Şimdi şeriat desen şeriat değil, laiklik desen laiklik değil, bahane bulunamıyor. Ortada olanan adını ben söyliyim mi? Herkes kendi istediği gibi birisinin gelmesini şart koşuyor ve zorunlu olduğuna inanıyor. Bunun bir yanı da, din ve dindar düşmanlığı. Bunu kimse açık yüreklilikle dile getirmek istemiyor. Korkulan bir din fikri, camlardan pencerelerden kovuluyor ama ne olduğunu bilen yok. Maalesef 1990 yılından itibaren, Türkiye’de bir kısım: dinsizleştirme yada dini reformize ederken Hristiyanlardaki gibi bozmanın adına laiklik, dindara düşmanlığın adını cumhuriyet, dindarların yaşam alanlarına yaşama çabasına şeriat diyor. Dindarların eğitim hakkı rejime saldırı, kendilerince yaptıkları kutlamalar Atatürk inkilaplarına saldırı oluyor.

Türkiye’de sadece ‘elhamdülillah müslümanız diyip rakı kadehlerini tokuşturanların’, ‘anneannesi gibi başörtüsü takacakların’ yaşayacağını söyleyen bir güruh çıktı. Benim onların bunları yapmasına bir sözüm var mı? Kesinlikle yok, olmadı, olamaz. Herkes kendi hayatını başkasının özgürlüğüne tecavüze kalkmadığı müddetçe sonuna kadar yaşar. Ama burada başka birisinin özgürlüğüne tecavüz var çünkü şart koşma ve hüküm koyma var. İstanbula geldiğim zaman otobüsde yanına oturan kapalı bayan çocuğunu sevince, onun yanından kalkan bayan gördüm. Bu ülkeyi top yekün biz kurduğumuz halde bir kesim diğerine öcü ve tiksinç bişeymiş gibi bakıyor ve onların yaşam haklarına gericilik, şeriat, rejim düşmanlığı akla gelmez envai türlü lakaplar takıyor. Atatürkçülük, bu şekilde algılayanların eline düştüğü için, bunun böyle olmadığını düşünen dindarlar Atatürke düşman olarak değerlendiriliyor.

Dün Kanald vidyolarında mitingden çekilmiş bir sahnede bir teyze şöyle söylüyor: ‘Bu başörtüyle cennete gidilmez bu kafayla cehenneme gideceksiniz!’. Bunun tersini yani başı örtülü olmayanlar cehenneme gidecektir diyenler televizyonlarda bas bas ‘gericilikle’, ‘irtica’ ile suçlanırken bu teyzenin sözlerinin zafer havasında aktarılması nedir? İkili oynamak, taraflı yayıncılık değil midir? Kanal D, Show TV, ATV ve emsallerinin neye hizmet ettiğini Nihat Genç konuşmalarında çok güzel ifade ediyor.

Konu başlığı Cumhuriyet Mitingi… Cumhuriyet Mitingini, 71 milyonluk ülkenin 71 milyonu katılmışcasına yansıtan ve günlerdir haber yapan medyayla ilgili çok büyük sorunum var. Nedir? Hepimizin karşı çıktığı; PKK’nın siyasi ayağı olan partilerin yaptığı aktiviteler çerçevesinde bir miting düzenledikleri zaman, otobüs otobüs insan taşıdıklarını medya bas bas bağırıyor. O aktivitelere katılanların yerli değil ithal olduğunu anons ediyor. Cumhuriyet Mitinginde çevre illerden, ta Mersinden, Adanadan, Antalyadan, CHP merkez ve gençlik kolları aracılığıyla insanlar taşındı. Hatta Ankarada katılanların birçoğunun, İstanbula da getirildiği düşünüyorum. Bunlar niye seslendirilmiyor? Mahşeri bir kalabalık olduğu ve fikirlerini savunan insanların güzel bir eylem gerçekleştirdiği herkesin kabulü. Ama bu aktiviteler diğerlerinden niye ayırt ediliyor ve böyle bir izlenim oluşturuluyor? Bu ülke 81 iliyle bir bütünse, Cumhuriyet Mitingi organizatörlerine bir soru: Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birisi kabul edilen Konyada niye yapmıyorsunuz bu mitingi? Çevre illerden getirdiğiniz insanlarla toplum üzerinde 71 milyonun sesiymiş etkisi yapmaya ve göz boyamaya devam edebilirsiniz. Bu aktivitelerin sonraki durağı İzmir miş. Bakın nasıl İzmir’in etrafındaki 10’larca şehirden 10ar 20şer otobüs kaldırıp insan yığıyorlar.

Son sözler; ben hepimiz için bir Türkiye’nin olduğuna inanıyorum. Hepimizin farklı düşünceleri, inanışları, fikirleri ve yaşama bakış açımız olsa da; BİR olabileceğimize inanıyorum. BİR olarak bütün olacağımıza, birşeyler yapabileceğimize inanıyorum. Sağda solda yorum bırakan; ‘Cumhuriyetçi gençler’, ‘Atatürkün kızları’, ‘laikliğin bekçileri’ gibi altı bomboş, kıstası belirsiz milletimizi ikiye, üçe, beşe, ona ayıran kavramlar yerine: farklı yönlerimizi göz ardı eden; aynı dil, aynı din, aynı millet, aynı ülke çocukları olduğumuzu ortaya çıkaran bizi birleştiren ve bütünleştiren ifadeler kullanılmasını rica ediyorum.

Cumhuriyet Mitingi” üzerine 18 yorum

 1. atlay konuralp der ki:

  PKK kanı taşıyan bazı zavallılar durmadan TSK lerinin operasyonları durdursun diye havladıklarını görüyoruz.Be hey gafiller ,dağdaki hayvanlar salyalarını akıtarak cinayetlerine devep edecekler ve de asker müdahele etmeyecek..Böyle bir talebi yapan insanın beyni hastadır.acılen baytara gitmelidir..

 2. selçuk der ki:

  sevgili arkadaşlarım,ben 40 yaşındayım siyasetide aşağı yukarı takip ediyorum kendimce,herkesin saygı duyduğu bazı değerler vardır.selçuklu,osmanlı,milli mücadele ve cumhuriyet gibi son değerimiz ve artık değişmesi mümkün olmayan,ki ALLAHIN`izniyle tabi,unutmayalımki cumhuriyet,laiklik ve demokrasi kimsenin tekelinde değildir.hele hele cumhuriyet.ben mitinge gitmedim diye kimse bana sen gericisin de diyemez.ben oldum olası sol görüşlü arkadaşlarımı anlayamadım,ya bende bir sorun var yada onlarda.ben sağcı da değilim solcuda,zaten o kavgalar artık geride kaldı.CHP ve MHP yi hiç çözemedim,aynı çizgiye geldiler iki partinin de söylemleri neredeyse aynı.ekonomi harcinde, mevcut AKP yönetiminden ben şahsen memnunum.aksini söylemek biraz abartı olur diye düşünüyorum.e bazı münferit olaylarıda hükumete yüklemek yanlış.cumhuriyet ve laiklik kavgasından ekonomiye vakit ayıramıyorlar,veya bilinçli olarak sürekli laikliği gündeme taşıyorlar sanırım ki öyle.bu mitinkler de ap açık hükumete karşı yapılan gösterilerdir.ya allah aşkına soruyorum! bu mitinglere gitmeyenlerin hepsi cumhuriyet düşmanımı?peki düne kadar özgürlükleri savunan,egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyen insalar şimdi ne olduda ORDU GÖREVE diye meydanlarda bağırmaya başladı,nerede o 12 eylülü lanetleyen sosyal demokratlar?benim anlamadığım bir olay da herkes şeklini kılık kıyafetini entellektüllere göremi ayarlayacak?ki eski sosyal demokratların hepsi şu an entellektüel oldu.eskiden varoşlardı parka giyerlerdi pala bıyıklar falan filan,ama haklarını yememek lazım her devirde din ve dindarlarla uğraştılar.yobazlığa herkes karşı zaten bende dahil olmak üzre.sevsekte sevmesekte seçilmişlere saygı duymak zorundayız.eleştiricez tabiki bu bizim en doğal hakkımız.unutmayalım kişi laik olmak zorunda değildir,ama devlet laik olmak zorundadır.umarım yeni anayasada iyi bir laiklik tanımı olurda insanlarımızda bu tartışmalara bir son verip,işlerine bakarlar.peygamberimizin güzel var(KOLAYLAŞTIRIN ZORLAŞTIRMAYIN,SEVDİRİN NEFRET ETTİRMEYİN)buna mukabilen tabiki atamızın güzel vasiyetinide hatırlatmak isterim,EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.saygılarımla

 3. Osman Yücesoy der ki:

  Hem Cumhuriyetin nimetlerinden faydalanıp hemde Cumhuriyete,kurucusuna hatta Cumhuriyet adıyla yapılan fiillere bile tahammülü olmatan zevat neyi istediğini kendide bilmiyor,Allah buyurmuş “biz onların kalplerini mühürledik” işte bu zevatta kalbi mühürlenmişlerden olacakki nankörlüğü,marifet veya bilgi sanıyorlar.İnsani hasletlerden zerre kadar nasip alan insan nankör olamaz, Cumhuriyete, Atatürke, Orduya, diluzatmak nankörlüğün dikalasıdır. Bu ulvi değerlere dil uzatanlara Allah ıslah etsin,ıslah olmayanıda imha etsin demekten başka ne denirki

 4. Osman Yücesoy der ki:

  Cumhuriyet,Laiklik,demokrasi bunlar insanların sahip olup özümseyeceği en
  vazgeçilmez değerlerdir;Ancak insan şeklindeki bazı mahlukatlar bu değerleri
  kendisine sunan,bunlardan öteye bu değerleri ve yaşadığı Vatanı kendisine
  bırakan M. KEMAL ATATÜRK’e ve bu değerlere ihanet ediyorlar.Laikliği getirip
  sadece kıyafetle,türbanla değerlendirip daraltmaya çalışıyorlar.Şehire inmemiş
  köylü vatandaşımı,kardeşimide aldatıyorlar. ALLAH yarattıklarına,özellikle insana kurallar koymuş,birtakım zevat bu kuralları bile işine geldiği gibi yorum
  layıp messeplere bölmüşler.bu zevata soruyorum.Peyganber efendimiz.
  Hz.Muhammet efendimizin messebi varmıydı,varsa neidi? Dört halifenin hangisi hangi messebe tabiidiler,Kuranda messep varmı?İşte dini,Kuranı bile çarpıtmaya çalışanların Laikliği türbanla ölçmesi Cumhuriyeti,ve kurucu
  suna iftiralar atması onlara zor gelmez. Demokrasiyi kullanarak hukusuzluk yapanlar bakıyorsunuz demokrasiyide karalıyorlar. Bunlara benim diyeceğim tekşey ALLAH ISLAH ETSİN ıslah olmayanıda imha etsin.Vatanını,Vatanı kendisine bırakan Başta ATATÜRK ve arkadaşlarını,onun ilke ve inkilaplarını
  benisemiş,sadık kalmış,Ordüşünü,TSKne sahip çıkıp seven tüm milletimi saygılarımla selamlıyorum. Osman yücesoy..

 5. Nezih der ki:

  “Cumhuriyet Mitingi” denildiği zaman bence bütün Türk halkının orada bulunması gerekirdi. Sonuç olarak bu hepimizin Cumhuriyeti ve hepimiz bu ülkede, bu bayrak altında yaşıyoruz. Fakat olay hükümeti protesto maksatlı yapılıyorsa ancak basının abartmasıyla on binler olabilir orada. Zira hükümet cumhuriyete karşı değil, bizzat karşı olanlara karşıdır. Sadece partisinin adında cumhuriyet kelimesi geçiyor diye, hiçbir parti başkanı cumhuriyetçi sayılmaz. Keza kendiside partisinin içinde dikta rejimi uygulayarak başta kalmaktadır.

  Fakat konu ülkede irticanın patlaması yada laiklik ise, orada durulması gerekiyor. Şu saatten sonra bu ülkenin yönetim biçimini hiçbir güç cumhuriyetten şeriata değiştiremez, değiştirmeye gücü yetmez. Buna engel olarak ülke içi tepki olacağından daha fazla dış güçlerin etkisi olur. Ne Amerika, ne de herhangi bir Avrupa ülkesi buna müsade etmez. Eski Osmanlı’nın hortlamasından korkarlar çünkü!

  Laiklik denilen belirsiz kavram ise devletin din işlerine karışmaması olarak düşünüldüğünde güzel bir olgu olmasına karşın, bir gencin kıyafeti sebebiyle okuma hakkının elinden alınması olarak uygulandığında gayet ayrımcı ve baskıcı bir hareket haline geliyor. Cumhuriyet rejimi dünyada insanlara özgürlük getirir ama ülkemizde sadece parti isimlerinde ve mitinglerde kendini gösterebiliyor!..

 6. bekir aslan der ki:

  SELAMLAR.. BEN BURSA/ GEMLİK;te İKİZ ÇOCUK OKUTMAYA ÇALIŞAN VE 2 AY ÖNCE İŞİNE SON VERİLMİŞ İŞSİZ BİR VATANDAŞIM.
  BİLDİĞİNİZ ÜZERE HÜKÜMETİMİZ 4-5 SENEDİR ÜCRETSİZ DERS KİTABI VERMEKTE. BU KİTAPLARINDA UZMAN KİŞİLER TARAFINDAN
  ONAYLI VE YETERLİ KİTAPLAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM..
  E O HALDE NEDEN BİZ VELİLERE HER YIL MASRAFI İKİ ÇOCUK İÇİN 400 YTL.LİK KİTAP ALMAK ZORUNDA BIRAKILIYORUZ?
  BUNU GEÇELİM BU SENE 4.SINIFA GEÇMİŞ BİR ÇOCUĞA NİYE EK OLARAK DİN KİTABI EKLENİYOR.TAMAM UYGULAMADA DİN
  DERSİ OLABİLİR.VE DEVLETTE BUNA UYGUN BİR KİTAP HAZIRLAMIŞ VE DAĞITTI..O ZAMAN NİYE EK BİR DİN KİTABINA GEREK DUYULUYOR?
  BEYİNLER DAHA ÇABUK YIKANSIN DİYEMİ.. DEVLETİN VERDİĞİ KİTAPTAKİ DİN DEĞİLDE DIŞARIDAN ALACAĞIMIZ KİTAPTAKİMİ DİN?
  TAMAM DEVLET YETERSİZ KALIYOR,OKUL GİDERLERİNİ KARŞILAMAKTA.. BUNU ANLAYABİLİYORUZ.. BENİM ANLAYAMADIĞIM,BU KİTAPLARIN ÜSTÜNE
  NEDEN BUNCA MASRAFA SOKTURULUP BİZE BİR DÜNYA KİTAP ALDITTIRILIYOR ZORLA.MADEM DEVLETİN VERDİĞİ KİTAPLAR YETERSİZ HİÇ VERMESİNLER O ZAMAN.
  SONRA ÇIKIPTA BİZ ŞUNU YAPTIK, BUNU YAPTIK..EĞİTİMDE ŞÖYLE HAMLELERİMİZ OLDU GİBİ ŞEYLERLE VATANDAŞI UYUTMASINLAR.
  BİR DETAYA DAHA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUM. BUNCA KİTABI ALMAMIZ İÇİN BÜTÜN VELİLERİ OKUL TARAFINDAN BELİRLENEN BİR KIRTASİYE YE GÖNDERMELERİNDE NE DERSİNİZ?
  BURADADA BİR RANT KOKUSU YOKMU?DEVLETİN HER ALANINA YAYILMIŞ BU VİRÜSLERİN YOK OLMASINI İSTİYORUZ ARTIK.. BUDA BİZİM SESİMİZ OLAN SİZ DÜRÜST
  BASIN SAYESİNDE OLACAKTIR.. BUNA İNANCIMIZ SONSUZ. BU KONUDA SADECE BİR ŞAHIS OLARAK,AZINSANAMAYACAK BİR ÇOĞUNLUĞUN SESİ
  OLDUĞUMU GÖZ ARDI ETMEDEN BU KONUYA EĞİLMENİZİ,SİZLERDEN RİCA EDİYORUM..
  SAYGILARIMLA…
  BEKİR COŞKUN
  BANA ULAŞMAK İSTER İSENİZ HOTMAİL ADRESİM: sevgibulutu_32@hotmail.com

 7. Erhan Ermişoğlu der ki:

  Bu yazıyı yazan zat-ı muhtereme: Sen O insanların kendi paralarıyla/rızalarıyla oraya gittiğini anlayamayacak kadar (olayın dışındasın)…

 8. Geri izleme: Arslanlar Şehri » Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil

 9. Cemil Aksüt der ki:

  Cumhuriyet mitinglerinin amacı neydi? “Cumhuriyeti korumak”? İyi de kim cumhuriyete karşı ki? AKP mi? Komik olmayalım. Fener ile cumhuriyet karşıtı arasanız bulamazsınız. Öyleyse? Amaç 4.5 yıllık iktidarı ile dibe vurmuş ülkemizi yükseltmiş, bunu yaparak da halkın geçici kredisini kalıcı hale getirmiş bir partiyi ayak oyunları ile altetmektir. Organizasyon komitesine, destek verenler bir bakın daha iyi anlarsınız. Arkasında açıktan darbe taraftarlarını hatta planlayıcılarını (örnek: emekli general Eruygur) barındıran mitingleri masum göstermek beyhude çabadır. Katılanların korkularını tabii ki hafife almıyorum, bu korkular kışkırtılmış ve abartılmıştır. Ülkemizde rejim tehlikesi olduğuna inanmıyorum. Hükümetin batı dünyası ile entegrasyon politikalarına bakın, AB uyum paketlerine bakın… Bu icraatların sahibi bir hükümet gerici olamaz. Aslında AKP muhalifleri AKP’nin gerici olmamasındansa olmasını tercih ederler. Ancak o zaman darbelenebilir, alaşağı edilebilir ve ancak o zaman haketmedikleri meydan kendilerine kalabilir. Ama yağma yok, üç kuruşa beş köfte vakti geçti. Şimdi utanmazca işledikleri konu şu: Seçimi yeniden AKP kazanırsa darbe olur (mu?). Yuh artık, kendinize saygınız yok bari milletin tercihlerine birazcık saygı duyun!

 10. Mehmet Buyukozer der ki:

  Zeynep hanım düşüncelerime çok güzel tercüman olmuşsunuz, teşekkürler.

 11. rabia keleş der ki:

  bence zeynebin söyledeğine katılıyorum bu laikcilik değil artık bir ülke için de tek taraflı isyana benzedi buna son veren olmuycak kesin artık bence böyle türkiye istiyen varsa herşeye karşı çıkmak zorunda…

 12. rabia keleş der ki:

  mitinge gittim
  bir eksiklik vardı wc yoktu abdest alıncak yer yoktu bir daha ki ne mescit olursa katılım artacaktır…
  YAŞASIN ÇAĞDAŞ TÜRKİYE

 13. zeynep alp der ki:

  Bende mitinglerin abartılmasısını yanlış buluyorum. Ben bu mitinglere katılan insanların kişisel algılamalarında bir sorun oldugu kanaatindeyim. Bunların hiç birinin gerçek manada laik olduğunu düşünmüyorum. Dikkat ederseniz miting alanında bayrağın biri yere düşüyor.Herkesin elinde bayraklar mevcut. Avazlarının çıktığı kadar bağırıyorlar.TÜRKİYE LAİKTİR laik kalacak. Kimse tenezzül edipte yere düşen bayrağı almıyor.O bayrak ki şehitlerimizden rengini aldı.Madem ülkeni o kadar çok seviyordun da ilkelerinden taviz vermiyorsun ülkenin bölünmezliğinden dem vuruyordun senin bayrağa saygın bu mu?Davanızada ne kadar samimisiniz öyle sizler….. Gözlerimi yaşrttınız…diycemiycem ne olduğunuz ortada…

 14. tugba der ki:

  aslında ben bu ülkede neyin ne olacagını anlamış değilim hepimiz bir can hepimiz tek nefes olacağımıza biz birbirimizi yemekten laf atmaktan başka birşey yapmıyoruz. ben 17 yasındayım ama nasıl bir toplumla savastıgımızı görüyorum. biz kendi aramızda remen bir çatışma içindeyiz sağcılar sadece ahiret solcularsa sadece dünyalık için savaşıyor hiç kimsenin dediği birbirini tutmuyor. bizim öyle bir geçmişimiz varki ben bu zamana bakınca utanıyorum eminiim onlarda yerlerinde rahat değildir. biz bagımsızlıgımızı ne zorluklarla kazanmışken şimdi birbirimizi kötülemekle meşguluz kim bu ülke için doğru seyleri yapıyor kim ne dedi kim ne konuşacak anlamıyorum ben sadece eşit bir ülke koydugu kuralların kimseye zarar getirmeyen ve herkesin kendi özgürlüğünü kullana bilecegi ve kardaeşçe bir ülke istiyorum. biz hepimiz TÜRKÜZ, MÜSLÜMANIZ ve KARDEŞİZ bunun bilincinde olarak bişeyleri yapmaya çalışalım.
  Tıpkı Nazım HİKMETİN dediği gibi;
  YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞCESİNE

 15. Nagehan der ki:

  Ya anlamiyorum nedir bu laf sokusmalar,kavgalar,mitingler!Bide en enteresani neden bu miting Turkiyenin butun nufusu katilmis gibi gosteriliyor medya tarafindan herzamanki gibi medyaninin assalikligi ayrica çevre ilcelerden otobus kaldirma olayları dogrudur ben kendim sahit oldum Bir Izmirli olarak. Cok aptalca Yillardir onune gelene veto koyan Sayin hemserim Ahmet Necdet Sezer beyefendi ye tepkiler normalken Abdullah Gul’u dusman bellediler!(80 yasinda bunak Ecevit basbakanken hersey güzeldi gunluk gunesliktide Tayyip Bey rahatinizi mi bozdu?Hey Turk Milleti Uyan!Oyle o isler iiki kici kirik mitingde gezmekle olmuyo Akp yandasiyim demiyorum ama Turk milletinin basinada Deniz Baykal gibi bi adami getirirseniz hepinizede yaziklar olsun!Lutfen ama biraz yaa isildayalim vatan olarak Kimseye ihtiyacimiz yok ki bizim herseyimiz var Allaha sukur.Lutfen biraz daha mantikli olalim Cakaliz deyipte Koyun olmayalim vatandaslarim Birakalim bu sagi solu tayyip’i Deniz’i bi orta yol bulalim hepimiz tek fikir olamasakta tek yurek olalim!..

 16. kaan der ki:

  AKP’ye oy atmış değilim ama “kahrolsun seçim sistemi” diyen arkadaşa çok güldüm 🙂 şu meclis aritmetiğinde akp’ye tahammül edemiyor, türbanı, şeriatı, laikliği, vatanı ileri sürüyorsunuz. Sonrada seçim sistemine kızıyorsunuz. Hadi bakalım barajı indirelim. Benim için mahsuru yok, herkes temsil edilsin ülkede demokratik çerçevede. Ama siz bugün karşı çıkışınızda akp=şeriat zihniyetiyle hareket ederken belki meclise, akp den daha keskin söylemi olan gelenekçi saadet partisi, dtp, amerikan uşağı dediğiniz gerçek liberaller girecek. Bunları hazmedebilecekmisiniz?

 17. Mehmet Buyukozer der ki:

  Seçim sistemi bizim yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir göstergesidir. Kendi aramızda 50 parçaya ayrılışımızın bir simgesidir. Amerika’ya bakıyorsunuz, iki yol var. Ya Demokrat yada Cumhuriyetçi. Bir de bağımsızlar var, onlar da bağlı oldukları eyaletlerde çaplı insanlarsa seçiliyorlar. Türkiye’de yarın seçim olsa girecek partilerin sayısına bakın: ANAP, AKP, BBP, CHP, DSP, DTP, DYP, İP, SHP, SP daha liste uzuyor gidiyor. Biz birbirimizi anlamaya, birlikte yaşamaya, yolda başörtülü bi bayan gördüğümüz zaman ‘irtica hortladı’, açık bi bayan gördüğümüz zaman ‘zındıklar çoğaldı’ demeyi bırakmadıkça bir yere varamayız…

 18. wolkanca der ki:

  buyrun google’ın kendi forumundan http://bbs.keyhole.com/ubb/showflat.php?Cat=&Number=878693

  .
  çağlayan sadece bir miting değildi, hükümete bir muhturaydı biz artık askerli darbe istemiyoruz. ve zonuçta anayasa mahkemeside kararını vermiştir artık genel seçim olacak ve cumhurbaşkanı öyle seçilecek.
  zaten toplam seçmenin %30 unun oyunu alıp bütün ülkeye padişahlık sistemi gibi hükmetmeye çalışan bu “ne mutlu tüküm diyene” yi bile özümseyememiş cumhuriyetin meclisine yemin edip giren ama yaptıkları yeminlerine asla uyuşmayan bir hükümettir.
  kahrolsun bu seçim sistemi diyorum başkada bişi demiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php