İçeriğe atla

Çakralarınız Açık Kalsın!

Çakra Serdar Ortaç’ın son albümlerinden birinin adı. Tabii benim bahsedeceğim çakra başka:) öz hakiki vücumuza enerji giriş çıkışını sağlayan çakralar. Sanskritcede tekerlek anlamına gelen çakralar huniye benzerler, bedenden uzaklaştıkça ağızları genişler ve omurgaya bağlıdır. Vücudumuzda 7 ana çakra bulunur. Peki var ama ne işe yarar bizene! Çakralar yaşamsal enerjiyi vücudumuza dağıtırlar. Her çakra aynı zamanda bir salgı beziyle çalışır. İç salgı bezleri kişinin duygu ve düşüncelerini kontrol eder.
Mesela kollarımızı gögüs üzerine bağladığımızda büyüklerimiz yapma iyi değildir kısmetin kapanır derler. Halbuki kapanan gögüs çakrası..
Kısaca 7 ana çakradan ve bunların görevlerinden bahsedeyim;
1-Taç Çakra:
Başın üst kısmı. Saf bilinç, bilincin sakin ve açık oluşu. İç salgı bezi Epifiz (bütün vücudu konrol eder, Melatonin salgılar)

2-Alın Çakrası:
Alnın üzerindedir.Sezgisel zihin, ruhsal uyanış merkezi, iç farkındalığa yönelme, sezgi ve içgörünün gelişmesi. İç salgı bezi Hipofiz (Orkestra şefi gibi diğer bezlerin çalışmasını kontrol eder, temel bezde denir)

3-Boğaz Çakrası:
Yeri Boğaz. Dış dünyayla iletişim, kendini ifade etme, fiziksel alemden ruhsal aleme geçiş, duyguların düşüncelerin korkusuzca ifade edilmesi, tüm kişiliğimizle kendimizi ifade. İç salgı bezi tiroid bezi(iskeletin ve iç organların gelişmesinde önemli, yiyeceğin enerjiye dönüşüm hızını düzenler, kandaki ve hücrelerdeki kalsiyum dengesini kontrol eder)

4-Kalp Çakrası:
Göğüslerin ortası. Sevgi, şefkat, merhamet, doğal samimiyet, güven verme, sefkat ve yardım isteği duyma, insanları ve kendini sevme. İç salgı bezi Timus bezi (büyümeyi düzenler, lenf sistemini kontrol eder, bağışıklık sistemini güçlendirir)

5-Solar Plexus(Güneş Sinir Ağı) Çakra:
Gögüslerin altı. Bilgelik, evrensel bilinç, toplumsal kimliği bulma başkalarının duygu ve karakter farklılıklarını kabullenme. İç salgı bezi Pankreas(besinlerin sindirilmesinde rol oynar)

6-Sakral (Karın) Çakra:
Yeri göbek deliğinin altı. Cinsel ve yaratıcı enerjinin miktarı, vücudumuzdaki duygusal merkez, yaratılışın derin mutluluğuna katılma. İç salgı bezi yumurtalıklar ve erbezleri(üreme be kadınlar için regl)

7-Kök Çakra:
Kuyruk sokumu üzerindedir. Dünya ile ilişki, yaşama isteği, fiziksel enerjinin miktarı, fiziksel canlılık, yaşama isteğimizi destekler. İç salgı bezi böbreküstü bezleri(beden ısısı üzerinde etkili, kan dolaşımını ihtiyaca göre ayarlama fonksiyonuna sahip adrenalin ve noradrenalin üretir)

taş çakra

Şimdi gelelim çakralarımızı nasıl açık tutacağımıza. Eğer yukarıda bahsettiğim çakralarınızda enerji blokajı olduğunu düşünüyorsanız (temsil ettiği durumlardan herhangi birinde tıkanıp kalıyorsanız) elinizi o çakranın üzerine koyun ve dua edin.
Seda

Çakralarınız Açık Kalsın!” üzerine 2 yorum

  1. seda der ki:

    Bu sitede boşkonular yayınlanmaz yasak 🙂 ayrıca günahımı almana sevindim çünkü fazla geliyorlardı bana. Yaşam enerjisi ile ilgili anlattıklarına aynen katılıyorum çok doğru.

  2. Nezih der ki:

    “Çakra Serdar Ortaç’ın son albümlerinden birinin adı” diye başlayınca konuya, “Olamaz! Yoksa Seda’da boş konular üzerine mi yazacak?” demedim değil yani. Günahını aldım, özür…

    Ben, insan vücudunun sahip olduğu enerjinin bir çok şeyi etkilediğini düşünüyorum. Mesela biriyle tanıştığınızda onun beden enerjisinden etkileniriz. Yada bir tanıdığımızın yakınındayken moralinin bozuk olduğunu sadece yüzünden değil bize yansıttığı elektriğinden de algılayabiliriz. Ve bence en önemlisi, bir insan vücudunda ki enerji ile rahatsızlıklarını geçirebilir. Örneğin vücudunuzda bir kırgınlık hissediyorsanız yada başınız ağrıyorsa tek yapmanız gereken çakralarınızı açarak enerji dolmak ve bu enerjiyi rahatsızlık hissettiğiniz bölgenize doğru akıtmak. Bende işe yarıyor, en azından yorgunluk ve başağrısı durumlarında. Heralde bu yüzden hiç ilaç kullanmıyorum 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php