İçeriğe atla

Biz neredeyiz uzay nerede? Devletlerin uzaydaki uydularının sayısı

Bu fotoğrafı görünce (büyük hali için lütfen üstüne tıklayın) “big brother” olarak nitelendirilen “büyük abiler” nerede biz neredeyiz diye düşünmeden edemedim. Biri bizi gözetliyor mu yoksa biri bizi yukarıdan özetliyor mu siz karar verin. Bu fotoğrafa ve geldiğimiz şu noktaya bakınca ergenekon, balyoz ve diğer bütün gazozların ne kadar boş olduğunu ve bizim nelerle zaman kaybedip, nasıl geri kaldığımızı düşünmeden edemedim.

Dünya devletlerinin uzayda bulunan uydularının sayısı ve oranları

Biz neredeyiz uzay nerede? Devletlerin uzaydaki uydularının sayısı” üzerine 2 yorum

 1. ya_sli der ki:

  Merhabalar,

  Yukarıdaki resimlerdeki veriler vahim gibi görünse de şu gerçekleri gözden kaçırmamak gerekir. Türkiye’de 2 tane uzay yer üssü bulunmakta:
  1. Ankara gölbaşı
  2. İTÜ Maslak

  İTÜ de bulunan merkezin önemli bir çalışanı benim bir arkadaşım. Çok detaylı bilgileri gizlilik sebebiyle veremesem de, ülkemiz uzay yer üslerinin bağlayıcı anlaşmaları bulunmakta ve bizler de, kendi görüntü işleme yöntemlerimizi kullanarak, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir bölgenin görüntüsünü kolayca elde edebilmekteyiz. Bu anlaşmalar tek bir ülke ile sınırlı değildir ve güvenlik açısından durumumuzu korumaktadır.

  İTÜ deneme maksatlı küçük bir küp uyduyu uzaya Çin roketiyle fırlattırmıştır ve neticesi başarılıdır. Yine de, kendi ülkemize ait kapsamlı bir güvenlik uydusunun olmayışı malesef üzücüdür.

 2. Orion der ki:

  Bunlara ek olarak, low-medium-high earth sınıflamalarına dahil daha birçok uydu var. Zannedersem yukarıdaki resimdeki uydular sınıflandırması itibariyle centric uydular. Yani kısacası,dünya yörüngesine konumlandırılmamış birçok uydu var. Maalesef Türkiye’nin uydular konusundaki ilk tecrübesi 1994 French Guyanasına dayandığı için (ilk uydu 1957-Sovyet Sputnik), resimde sayısı verilen uyduların Türkiyeye ait olduğunu bile söyleyemeyiz zannımca. Çünkü 2008’de son atılan 3A bile, British Skynet ortaklığı ile idi.

  Ergenekon mevzuusuna ek olarak şunu da söyleyebiliriz: BBG evi maalesef sadece kandil dağlarındaki sığınaklar değil, Türkiye Cumhuriyeti C.Başkanı, Başbakanı ve tüm vatandaşların evleridir,işleridir,özelleridir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php