İçeriğe atla

Başörtüsü yasağı nerelerden geçti?

Türkiye’nin bütün problemleri bittiği için medyanın şu anda tek gündemi başörtüsü. Bir bayanın inancından ötürü başörtüsü takma isteğini, “erkeklerin kadınlar üstünde kurduğu despotizm olarak yorumlayan AYDINLAR, “yurdum kadınlarının halen özgür karar veremiyorlar” diyen bayan sanatçılar artık hürriyet ve milliyetin baş sayfasının vazgeçilmezi. Tabi sitenin alt kısmındaki Hürriyet ve Milliyet klasiği EROTİK-PORNO karışımı resimler hiç yer değiştirmiyor. Bunların yayın anlayışından bahsetmişken kısa bir anektot eklemek istiyorum. Bizim televizyonlarda uzun yıllar oynayan kovboy filmlerinin halen canlı canlı yaşandığı Meksikada da Türkiye’de uygulanan yayın ve programlama uygulanıyor. Nerden mi biliyorum? Teksasta meksika nüfusu çok olduğu için kablo tv’de 10 tane kadar kanal Meksikalı. Kanal 1 den yukarı doğru çıkıyorsunuz. 20 ile 30. kanallar arasında meksikalı kanalları var. 1’den 20’ye, 30’dan 100’e kadar gezdiğiniz çoğu Amerikan kanalında kadın obje olarak kullanılmıyor. Mantıklı konuşan, fikri sorulan, söz hakkı verilen bir birey olarak ekrana getiriliyor. Meksika kanallarına bir geliyorsunuz, kadınlar Mehmet Ali Erbil’in programındaki hostesler gibi konu mankeni olarak, zevk mankeni olarak ortalıkta dolaştırılıyor, dans ettiriliyor, eğlence malzemesi olarak kullanılıyor.

Türk televizyonu servisi alan dallasta türk marketi sahibi tanıdığım var. Bu arkadaşımın yanında çalışanların çoğunluğu meksikalı. Türk televizyonu ilk bağlattıkları zaman yanlarında çalışan meksikalıların türk kanallarını gördükleri zaman yaşadıkları sürprizi anlattı. Adamlar “aaa bunlar aynı bizim meksika kanalları” gibi diye şaşırmışlar, aralarında gülüşmüşler. Tabi onlar böyle gülerken biz de ağlanacak halimize gülüyoruz. 3. dünya ülkesi olmamız, başımızdaki bu medyanın yaşattığı hayat tarzına sadece gülüp geçebiliriz zaten.

Konu biraz dolaştı ama burada yer vermek istediğim vidyo, okul birincisi olduğu halde konuşma hakkı verilmeyen bir hemşirenin, “siz ne işe yararsınız”, “defol git” buradan diye öz vatanında hakarete uğrayan başörtüsü mağdurlarının günümüze kadar yaşadıkları. Bu vidyoları İNSAFSIZLIÄžI FİRAVUNU geçmiş bir avuç kendini laik diye nitelendiren elit kesim anlamayacaktır. Ama vicdanında halen kıpırdamalar olanların dikkatlerine sunuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php