İçeriğe atla

Arama motorlarinin dünya savasi ve amazonun a9 u

Google’un arama motoru dünyasina yepyeni bir ürün getirmesi ve diğer firmalarla aralarındaki yarışa yeni bir boyut kazandirmasi, microsoft’un ve yahoo’nun paçalarının tutuşmasına neden oldu. slashdot’taki haberleri okurken bu sayfada microsoftun bu pazartesi duyurduğu yeni ürünün adını bile google’dan çalmakta çekinmediği apaçık ortada. “Virtual Earth
Bu ürününde google’ın “google earth” tarzında uydudan, uçaklardan çekilmiş fotoğraflarla bütün dünyayı ekranınıza seriyor. Google bu ürünü geçen ay duyurdu, microsoft şu anda yarışa 1 ay geç başlamış gözüküyor. Sanırım microsoft bu yarışta daha da geri kalmamak için çok daha fazla düşünmeden bu ürününü duyurdu ve takipçilerine bende varım mesajı verdi zira google haberlerde de yer aldığı gibi, dünyayı bitirdik havasıyla ay ve güneş sistemine uğraşmaya başlamış.
Aslında arama motorlarının bu alana yönelmeleri, artık üç boyutlu arama imkanı vermeleri bence bizler için çok güzel. Bunun için rekabet etmeleri de bence sevindirici. Bu teknolojinin yıllardır askeri alanda kullanıldığı biliniyor ama sivile geçişinin bu kadar ani ve hızlı olması, bu kadar yeni olmasına rağmen çoğu kişi için faydalı olacağı kanısını uyandırdı bende. Ben de meraklılar kervana katıldım ve beyaz sarayından, rusyadaki kızıl elmaya,paristeki eyfel kulesinden, çin seddine kadar ilginç bir seriye göz atma imkanı buldum.
Google ve microsoftun yanında o makalede okuduğum ve ilk defa gördüğüm amazon’un arama motorunu görmüş oldum. a9.com üzerinden de yerel aramalar ve google’ınkine benzer gerçek görüntülere ulaşma imkanı sağlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php