İçeriğe atla

Antalya SGK’dan Hukuksuzluk rezaleti

Antalya SGK tam 15 yıl sonra başlattığı borç takip ile bir aileyi baştan sona huzursuz etmeyi becerdi. İl Müdür Yardımcısı Mustafa Dağdelen ve şef Metin Arslan imzalı dökümanlar birkaç haftadır gündemimizi lüzumunun elli katı meşgul etmekte ve bu konuyla alakalı görüştüğümüz kimseler tamamen lakayt bir şekilde “mahkeme açın, kaybederseniz %10 cezamızı alırız, mahkeme açmanız icranızı durdurmaz, açmazsanız da canınız sağolsun faiz işliyor biz paramızı alırız” diyerek hem göz dağı hem de hukuksuzluğun bütün boyutlarını gözler önüne seriyor.

sgk-15-yillik-borc

1998 yılına ait olan 15 yıllık borcun asıl rakamı 150 TL. Gecikme faizleriyle bu para 3500 TL’ye vardırılmış ve bununla ilgili yaklaşık 200 bin TL’lik mülke icra yapılmış. Yapılan bu icralar, hem şirketle hem borçla alakası kalmamış insanlar olmasından dolayı herkes arasında büyük bir huzursuzluğa sebep oldu.

Önümüze koyulan alternatiflere bakalım:
1-Karşı mahkeme açmak. Avukat ve mahkeme masrafları minimum 1500 TL. Kaybetme durumunda hem karşı tarafın avukat masrafını hem borcu hem de borcun %10 fazlasını. Yani 3500 + 1500 + 350 + 1300 = 6650 TL

antalya-sgk-mustafa-dagdelen

Kurumumuz tarafından düzenlenerek gönderilen ödeme emirlerine karşı yapılacak itirazlar da itiraz mercisi 6183 Sayılı Kanunun 58. Maddesi amir hükmü gereğince Kurumumuz değildir.
Tarafınıza tebliğ edilen ödeme emrine karşılık yetkili İş Mahkemelerinde yasal süreci içinde Kurumumuz aleyhine dava açarak borca itiraz edebileceğiniz, yetkili İş Mahkemelerinde borca itiraz etmenizin icra takibini durdurmayacağı ve açacağınız davanızda haksız çıkmanız halinde 6183 Sayılı Kanununu 58/5. Maddesi gereğince %10 oranında icra inkar tazminatına hükümün olunacağı hususunu;
Gereğini bilgilerinize rica ederim.

İl Müdür Yardımcısı
Mustafa Dağdelen

2-SGK’ya mahkeme açtık ve kazandık desek, avukat ve mahkeme masrafları 1500 TL. Üstüne üstük mahkeme açmamız icrayı durdurmuyor, 3500 TL paralarını istedikleri yollardan yine tahsil ediyorlar ve 1 yıl sonra eğer kazandıysak, mahkeme ne kadarını uygun gördüyse o kadarını geri alabiliyoruz.

3-Bu haksızlığa karşı durup ödemezsek, mülkleri icraye veriyorlar, 3500 TL için başkasına ait 200 bin TL’lik mülk satılıyor veya e-haciz dedikleri melanet başlatıldığı zaman kimin banka hesabında para bulurlarsa ona el koyuyorlar. Paralara el koyana kadar da gecikme faizlerini işletmeye devam ediyorlar.

Mürur-u zaman (zaman aşımı) kanunu kullanırız ve dava açarsak kazanırız diye araştırırken SGK’dan öğrendikki gıyabımızda her 5 senede bir “ilanen tebliğ” yani “biz sizi aramayla uğraşamayız, ilan ettik, siz öğrenseydiniz, bizi ırgalamaz” diyerek, her 5 senede bir borcu “kasıtlı” bir şekilde uzatmak suretiyle ana paranın 25 katı parayı tahsil edebilmelerinin önünü açıyorlar.

Siz böyle bir duruma vatandaşlık bağıyla bağlı olduğunuz bir devlet tarafından konsanız ne yaparsınız bir anlatın Allah aşkına?

Antalya SGK’dan Hukuksuzluk rezaleti” üzerine bir yorum

  1. Aydin Tarik Zengin der ki:

    Türkiye’de yaşamanın kanımca en iyi yolu vatandaşlıktan çıkarak mavi kart ile ikamet etmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php