İçeriğe atla

3G İnternet Bağlantısı ve Hızı

3G yani üçüncü jenerasyon internet bağlantısı. Bundan önce WAP, GPRS ve EDGE şeklinde devam eden listenin şu anki gelinen noktasında 3G var. Amerikada bunun alt yapı çalışmaları birkaç yıl önce yapılmaya başlandı, Türkiye’de Turkcell bu teknolojiyi Türkiyeye ilk getirecek gsm operatörü olacaklarını iddia ediyorlardı ama lisans konusunda dolayı bunu yerine getiremediler.

Peki 3G nedir? 3G, cep telefonu operatörlerinin size yaklaşık 2 Mbit’e yakın anlık internet sunabilmesini sağlayan teknolojidir. Bunun uydusal ve yeryüzünde gerekli alt yapıları ve alınması gereken lisansları var ama hem bu konuda çok araştırmam olmadığı için hem de çok da ilgilenmediğim için detayına girmiyorum.

Amerika’da 2006 senesinden beri 3G kullanıyorum ve burada sizinle deneyimlerimi paylaşmak istedim. 3G kullanmak için iki seçeneğiniz mevcut. Birincisi 3G’nin sadece telefonunuzda kalması, ikincisi telefonunuzun desteği varsa modem gibi kullanıp laptopunuzla veya masaüstü bilgisayarınızla internete erişebilmeniz.

3G destekleyen cep telefonları şu anda markette yaygınlaşmaya başladı. Benim kullandığım ATT Tilt’in fotoğrafını altta bulabilirsiniz. ATT Tilt, AT&T’nin kendi adıyla ürettirdiği aslında cihaz olarak HTC Keiser üstünde Windows Mobile 5 ile geliyor. HTC web sayfasından EPROM denilen üretici yazılımını (firmware) yükseltme ve cihazın kendinden gelen eksikliklerini düzeltme ve özelliklerini iyileştirme imkanı sunuluyor. Bunun yanında Windows Mobile 5’den Windows Mobile 6’ya yükseltmek istediğiniz zaman yine HTC’nin web sayfasını kullanmak gerekiyor, öbür türlü ATT’nin kendi servisleri için windowsda yaptığı değişiklikler gelmemiş oluyor ve out of warranty dedikleri cihaz garanti dışına çıkmış oluyor. ATT Tilt’in hoşuma giden birkaç özelliği; internete bağlandığınız zaman kendisi şarj olmaya devam ediyor, dolayısıyla pil değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz. USB girişinden taktığınız data kablosu hem veri iletişimini sağlıyor hem de telefonun şarj edilmesini sağlıyor böylelikle işinizin yarısında telefonun pilinin bitmesi gibi bir durum olmuyor, tabi pili bitiren diğer özelliklerin (bluetooth, wifi, telefonda konuşma) asgari kullanımı şartı ile.

ATT Tilt

3G internet bağlantısının sağladığı hızdan sonra göze çarpan en önemli özelliği; o anda bulunduğunuz yerde 3G hizmeti alabiliyorsanız (Edge ve Gprs’de olabiliyor, GSM sağlayıcının hizmet kapsama alanına bağlı) telefon konuşmalarını, internet bağlantınızı aksatmadan kullanabiliyorsunuz. Bunu direk olarak telefonun ahize kısmından kullanarak yapabileceğiniz gibi başka seçeneklerinizde mevcut. Eğer telefonunuzda örneğin bluetooth özelliği varsa şöyle bir kombinasyon yapabilirsiniz. USB’den bağladığınız data kablosuyla telefonunuzu modem olarak kullanıp, bluetooth üzerinden kulaklığınızla konuşup çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Bunun yanında bluetooth desteği ile örneğin ATT Tilt’i modem olarak kullanmanız mümkün. Dolayısıyla evinizin bir kısmında 3G hücresi varken, kalanında Edge varsa, telefonunuzu 3G olan kısımda bırakıp bluetooth üzerinden evinizde PAN denilen Personal Area Network (kişisel ağ) kurabilirsiniz.

Bitirmeden önce bugün internete bağlanırken speedtest.net sitesinden aldığım bağlantı hızının ekran görüntüsünü alta yerleştirdim. Bu tür ekran görüntülerini türkiyede kablolu teknolojilerle henüz herkes elde edememekte ama teknolojinin nereye gittiğini görmek için güzel bir örnek olur diye düşünüyorum.

3g internet hız testi

3G İnternet Bağlantısı ve Hızı” üzerine 18 yorum

 1. Onur der ki:

  muhammet masaustu oluo ama yazlmını kurcan yoksa olmaz ztn 1 gb 7,99 tl ama ben o kadar çok şey indiriom hiç aşmıom ztn bozuq 1 gb yerine 2 gb werıolar :)İNDİR İNDİR BİTMİO YHA AMA BİRZ YAVAS MODEM GİBİ DEİL BUNU VODEM WARDI BNDE ONDAN BİLİOM BB KOLAY GELSIN

 2. muhammet der ki:

  sLm admin ben vınn almak istiyorum masaüstü pc için öncelikle olurmu diye soruyorum 2. olarak aldığım zaman usb yerine bağlasam olurmu hızlı çalışırmı 3.olarak ise mesela 4 gb 39 tl dediği zaman eğer internete bağlanırsak 4 gb lık istediğimiz oyun şarkı film vb. indirebilirmiyiz ama kota dolana kadar ???? Lütfen acil olsa ii oLur 🙂

 3. ibrahim can der ki:

  ya bu vınn masaüstüne olurmu

 4. Alonebook der ki:

  3g tam oturmadı ya adsl daha iyi.

 5. kemal beskardes der ki:

  benım vınn var ama cok yavas ve sureklı bağlantı kopuyo bunu nasıl yapabılırım yardımcı olursanız sevınırım saygılarımla

 6. güzel sözler der ki:

  bence bu iş daha tam oturmadı oturmasını limitsiz tarifelerin çıkmasını bekliyoruz.

 7. emir kamuran der ki:

  VAlla bence süper birşey. Laptopta 5 Mb ye ulaştığını gördüm şahsen.

 8. Grendel der ki:

  BU 3G sisteminde bilgisayar sisteminde kurulu bir yazılım olması gerekiyor mu yoksa usb cihazın içinde gerekli yazılım ve kullanıcı bilgileri yüklenip bize öyle mi verilcek Eğer böyle bir sistem yok ise windows hariç diğer işletim sistemlerinde nasıl çalışacak ?

 9. cihat der ki:

  lütfen yardımcı olun, nokia 6280 de 3g özelliği olduğu halde neden ön kamera çalışmıyor.

 10. cihat der ki:

  ya bakın bende nokıa 6280 var 3g ozelliği var ama ogruntulu konustugumda sadece karsı tarafı gorebiliyorum.o sekınlıde konusurken sureklı işlem basarısız diye bi yazı gelıyordu ama karsı tarafın goruntusu hala aktıf . benım bilmek istediğim neden bendekı on kameraa calışmıyor. yardımcı olurmusunuz

 11. Site Sahibi der ki:

  Hakan, 3G internete masa üstünden bağlanabilirsin. Turkcell 3G, Avea 3G ve Vodafone 3G sitelerinde 3G usb kartı ve 3G router sunuyorlar.:

  3G internete masaüstünden bağlanabilmen için şu seçeneklerin var:
  -USB kartı:
  http://www.vodafone.com.tr/Cihazlar/k-3520-mobil-modem.php
  http://www.turkcell.com.tr/bireysel/cihazlar/3Ginternetcihazlari/vinn3Gmodem
  http://www.avea.com.tr/3g/#/3g_usb/

  dünyadan başka 3G USB modemleri ürünler:
  http://www.google.com/products?q=3g+usb+modem&hl=en&aq=f

  3G router:
  -Turkcell Vinn 3G router imkanı sunuyor. Öyle bir cihazı eve alıp, onun üzerinden bağlanabilirsin. Masa üstünden 3G kullanmak istediğin için bu opsiyon senin için daha mantıklı olur. Çünkü 3G internet, cep telefonu gibi. Kötü çektiği yerlerde çok yavaşlıyor hatta 3G’den çıkıp Edge veya GPRS networküne bağlanıyor. Eğer 3G router alırsan, onu cama yakın bir yere koyabilirsin.

  http://www.turkcell.com.tr/bireysel/cihazlar/3Ginternetcihazlari/vinn3Gmodemistasyonu
  http://www.turkcell.com.tr/bireysel/cihazlar/3Ginternetcihazlari/vinn3Gmultimodem

  Vodafone’nun sitesinde de var galiba ama resimler açılmadığı için onların linkini göndermedim. AVEA da böyle bir ürün göremedim.

 12. hakan der ki:

  Merhabalar..
  Ben 3G nin Masa Üstü Bilgisayarlarda Nasıl Kullanılacagına Dair Bilgi Edinmek İstiyarum.Banna Yardımcı Olabilirmisiniz.Şimdiden Teşekkürler Kolay Gelsin..

 13. Geri izleme: 3G Internet Hayatımıza Gerçekten Neler Katacak?

 14. onur der ki:

  3g paketi alırsak dışarda laptoba takarsam olurmu ve yetkili bayiilerde varmı?

 15. okey der ki:

  Bizim telefonlar kısaca ayvayı yedi yani napalım yeni bir telefon alacağız.

 16. Geri izleme: Amerikada 3G İnternet fiyatı ve Turkcell 3G fiyatı ne olmalı?

 17. Site Sahibi der ki:

  Gözde yardımcı olmak isterim ama ne demek istediğini anlayamadım. Evinizde kameralar ve laptopundan izlemek istiyorsun. Bunun 3g ile ne alakası var?

 18. gözde özdemir der ki:

  slm ben bu 3g bilgileri okudum ama sizden bir ricam olacak 3g hakkında ben aldım 3g çok güzel çok hızlı ama ben isterim bizim ewde kameralar var ben onu kendi laptobuma nasıl yapabilirim olur mu?

  saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

css.php